پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   99164  | تاریخ خبر : 1397/12/09  | ساعت : 21:26

رئیس انجمن چرم سازان آذربایجان شرقی در گفت و گو با نصر/

امینی؛ کاندیدای انتخابات اتاق بازرگانی: اتاق بازرگانی نیاز به مدیران عملگرا دارد


نصر: رئیس انجمن چرم سازان آذربایجان شرقی و کاندیدای نهمین دوره انتخابات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی تبریز گفت:  اتاق بازرگانی تبریز به عنوانی یکی از اثرگذارترین اتاق های کشور نیاز به مدیران عملگرا دارد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "مهدی امینی" عضو هیئت رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، افزود: میزان مشارکت اعضای اتاق بازرگانی در انتخابات آتی اتاق تاثیر بسزایی در انتخاب هیئت نمایندگان توانمند و اثرگذار برای اتاق می تواند داشته باشد چراکه سرنوشت صنعت و تجارت استان دست 15 نفری است که خود اعضا رای داده و انتخاب کرده اند. بنابراین حضور در انتخابات آتی اتاق برای پاسخگویی به نیازها و انتظارات جامعه الزامی است. اعضای اتاق هم باید به کسانی که از جان و دل برای مردم و رفع مشکلات آن ها تلاش می کنند، رای دهند. در جنین شرایطی نیازی به شهرت افراد نداریم بلکه اتاق نیاز به عمل و اجرا دارد.

مدیرعامل شهرک صنعتی چرم سازان چرم شهر تبریز افزود: شعار اتاقی برای فردا "آمیزه ای برای علم و تجربه" است و ما با این شعار عهد کرده ایم و بی شک در این راستا از توانایی دانشگاهیان و با بهره گیری از تجارب پیشکسوتان راه را ادامه خواهیم داد. این در حالی است که هنوز رابطه دانشگاه با صنعت به صورت منطقی تعریف نشده است.

امینی اصلی ترین چالش اقتصادی کشور را در حوزه مالیات بر ارزش افزوده ارزیابی کرد و گفت: در این شرایط بحران تحریمی، تمامی واحدهای تولیدی از مالیات بر ارزش افزوده رنج می برند. بنابراین باید دولت را تا می توانیم به چالش بکشیم و بانک ها و اداره تامین اجتماعی آذربایجان شرقی با صنعت استان همگام شده و سنگ انداز صنعت به حساب نیایند.

وی ادامه داد: مساله انتخاب نظام‌های مربوط به مدیریت نرخ ارز همواره یکی از دغدغه‌های اصلی سیاست‌گذاران اقتصادی در کشورهای مختلف بوده و ایران نیز از این امر مستثنی نیست. یکی از موضوعات همیشگی که مطرح است و به نظر هنوز سیاست قطعی در رابطه با آن اتخاذ نشده است، نرخ ارز است. در برخی از دوره‌ها افزایش نرخ ارز تولید را در تنگنای تامین مواد می اندازد که در صورتی که دولت بخواهد به صورت دستوری آن را پایین بیاورد، باز هم به تولید از این نظر که واردات کالای غیرایرانی را بالا می‌برد، ضرر می‌رساند. به نظر می‌رسد در حال حاضر بهترین راهکار نرخ تعادل ارز باشد با این حال ماندگاری این روش بستگی به وضعیت بازار و شرایط اقتصاد کشور در سال‌های آتی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف اتاق ایجاد تعامل بین بخش های مختلف و بخش خصوصی است، اظهار کرد: باید از واحدهای صنعتی حمایت کنیم تا کارشان به تعطیلی نکشد. این حمایت امروز نیاز به برنامه ریزی دارد. نباید حاشیه های موجود در اتاق بر اصل و اساس کار لطمه بزند، لذا باید حاشیه های اتاق را با اتحاد از بین ببریم تا بتوانیم کاری شایسته و اصولی انجام دهیم.

وی حضور چهره آذربایجانی در راس وزارت صنعت معدن و تجارت در ایجاد فرصت های مناسب برای فعالان اقتصادی در عرصه ملی را بسیار ارزشمند دانست و گفت: انتظار ما از وزیر صمت، حمایت و نگاهی ویژه است. البته ما نمی خواهیم وزیر صمت نگاهی فراتر از قانون را داشته باشد بلکه می خواهیم فکری به حال قوانین دست و پا گیر حوزه صنعت داشته باشد.

مدیرعامل شهرک صنعتی چرم سازان چرم شهر تبریز تصریح کرد: شرایط  خاص اقتصادی فعلی کشور، فعالیت فعالان اقتصادی کشور را تحت تاثیر گذاشته است. یکی از مشکلات واحدهای صنعتی، روابط در کار است. وقتی می گوییم تبریز قطب صنعتی کشور است باید قوانین آن نیز در حد جامعیت و ملیت اجرا شود. بی تردید لازم است ، یکی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی  در جلسات اتاق حضور داشته باشد تا مشکلات صاحبان صنایع و تجار را شنیده و سختی کار را لمس کند؛ این در حالی است که هر چندماه یکبار فقط موفق به تماس با آن ها می شویم.

وی توجه به تحریم های نفتی کشور و استعداد اقتصاد استان در حوزه های غیر نفتی، همچنین نقش آذربایجان و فعالان اقتصادی آن در خروج از تاثیر اقتصاد نفتی اشاره کرد و گفت: با فروش نفت و درآمدهای چندصدهزار دلاری برای هر بشکه که در اختیار دولت اسبق و دولت فعلی است، از این فرصت بی بدیل استفاده نشده و در جهت توسعه استان ها بهره ای برده نشده است بنابراین امروزه الویت قبل از صادرات نفت، توجه به حمایت از تولید داخلی از جمله واحدهای تولیدی و صنعتی است. در صورت حمایت است که اشتغالزایی و صادرات رونق می یابد. بود و نبود نفت هیچ فرقی به حال مردم ایران نداشته و ندارد بلکه فقط دست و پاگیرمان شده است.

وی در پایان به تفاوت این دوره از انتخابات اتاق بازرگانی اشاره کرد و گفت: تفاوت زیادی بین این دوره با دوره های قبلی وجود دارد چراکه امسال در شرایط سخت و حساس تری قرار گرفته ایم و باید با دلی باز و گشاده رئویی پیش برویم وگرنه با تخریب یکدیگر مشکل کشور حل نمی شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است