پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   99114  | تاریخ خبر : 1397/12/06  | ساعت : 16:20

"علی پولاد" در سومین دوره جایزه بزرگ علمی دانشجویی "جایزه علی پولاد" مطرح کرد/

لازمه پیشرفت جامعه توجه به علم و فعالیت دانشجویان نخبه


نصر: علی پولاد لازمه پیشرفت جامعه را توجه ویژه مسئولان به علم و فعالیت دانشجویان نخبه عنوان کرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، ظهر امروز سومین دوره جایزه بزرگ علمی دانشجویی (جایزه علی پولاد) در سالن وحدت دانشگاه تبریز در راستای معرفی ۵۴ دانشجوی برگزیده ۷ دانشگاه منطقه برگزار شد.

"میررضا مجیدی" رئیس دانشگاه تبریز در سومین دوره جایزه بزرگ علمی دانشجویی اظهار داشت: امروز شاهد هستیم که انسان هایی فرهیخته و اندیشمند در فکر جامعه هستن و تمام منافع خود را در راستای اعتلا و شکوفایی ظرفیت های موجود در اختیار جامعه قرار می دهند.

وی با تاکید به اینکه امروز عمل صالح بر روی اندیشه ها سوار است، ادامه داد: عمل صالح عملی ماندگار است بنابراین خیریه ای که بر اندیشه سوار باشد بهترین عمل است، به دنبال آن حمایت و توجه چندین ساله "علی پولاد" فرهیخته آذربایجانی به اصحاب و علم و اندیشه از بزرگترین اعمال صالحی است که در جامعه ما به ثمر رسیده است.

مجیدی افزود: اینکه در این شرایط حساس انسان هایی برای نخبگان دانشگاهی جایزه می دهند، روندی توسعه مند در راستای تقویت ظرفیت های ملی است.

رئیس دانشگاه تبریز اظهار داشت_ اگر نگاهی گذرا بر دانشگاه های جهان داشته باشیم، مجموعه هایی را خواهیم یافت که برای حمایت و تشویق از استعدادهای درخشان در ادوار مختلف تلاش کرده اند، اما در کشور و منطقه ما تنها افرادی چون علی پولاد به نقش و اثر افراد علمی و متخصص در توسعه جامعه پی برده اند.

مجیدی با بیان اینکه علم موتور پیشرفت است و حامیان علم باید در جامعه تشویق شوند، گفت: امید آن داریم که با وجود افرادی چون "علی پولاد" حمایت از علم و ظرفیت های آن در تبریز و استان گسترش یافته و  جایگاه اصیل و شایسته تبریز در عرصه های علمی به جایگاه گذشته خود بازگردد.

"علی پولاد" کارآفرین و فرهیخته نامی تبریز و کشور و همچنین بنیانگذار جایزه بزرگ علمی دانشجویی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه اگر معلمان بزرگی به جامعه ارائه دهیم کشورمان آباد خواهد شد، ادامه داد: آبادی و پیشرفت هر کشور در گرو توسعه علم و دانش آن است، این مسئله محقق نخواهد شد مگر اینکه اساتید و معلمانی با دانش بر جامعه تسلط داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه توجه به علم و اصحاب علم باید در اولویت های مسئولان یک جامعه قرار گیرد، گفت: گاهی از من پرسیده می شود که چرا سرمایه خود را ذر این راستا هزینه می کنم، در پاسخ به آن ها می گویم اگر من هم مانند سایر افراد جامعه بر بی توجهی متکی شود این کشور پیشرفت نخواهد کرد، پس به اندازه توان خودم برای جوانان مستعد و فعال این مرز و بوم هزینه و برای پیشرفت آن ها تلاش خود را می کنم.

پولاد در پایان سخنان خود از ملحق شدن برخی دیگر  از سایر دانشگاه ها و مراکز علمی استان به این جایزه بزرگ علمی در چهارمین دوره خبر داد.

"سبحان الهی" استاندار اسبق آذربایجان شرقی و رئیس دانشگاه خوارزمی نیز در سومین دوره جایزه بزرگ علمی دانشجویی با اشاره به اینکه دانشجویان و جوانان نخبه مهمترین سرمایه ملی در به ثمر رسیدن برنامه های توسعه ملی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور هستند، گفت: این آیین بستری مناسب را برای شناسایی، حمایت و تشویق نخبگان پژوهشی و دانشجویان مبتکر  و هدایت این استعدادهای درخشان به سمت اولویت های راهبردی کشور فراهم ساخته است.

وی با تاکید به اینکه توسعه یافتگی جامعه، توسعه یافتگی اعضای جامعه را در پیش دارد، افزود: اگر در پی توسعه افکار و شاکله زندگی خود هستیم باید در وهله اول جامعه خود را توسعه دهیم.

سبحان الهی ادامه داد: به همین منظور در راه رسیدن به هدف مذکور باید از انسان هایی چون "علی پولاد" که به مسئولیت اجتماعی واقعی رسیده اند الگو برداری کرده و گام عای نهاد های مدنی و دولتی  را در راستای اعتلای این هدف سوق دهیم.

استاندار اسبق آذربایجان شرقی اظهار داشت: فعالیت های "علی پولاد" در بخش فرهنگ چشمگیر است، چراکه به این موضوع دست یافته که محور توسعه انسان است و عنصر فرهنگ در این مقوله نقش مهمی را ایفا می کند و تمام محورهای اجتماعی و اقتصادی پیرو آن رشد می یابد.

وی دلیل عدم توجه به خرد جمعی در جامعه به جهت عدم توجه اساسی به فرهنگ عنوان کرد و گفت: جامعه به وضعی نزدیک شده که هر فرد بصورت منفرد فعالیت می کند و یکپارچگی را از دست داده، اگر ما هویت اجتماعی نداشته باشیم هویت فردی را هم از دست خواهیم داد.

سبحان الهی در پایان، تاکید کرد:توجه به نخبگان و مراکز آموزش عالی از جمله نکاتی است که با حمایت از آن می توان شاهد توسعه جامعه باشیم، دانشگاه ها می توانند نقش رنگ باخته اجتماعی را جانی دوباره بخشند.


این گزارش حاکی است، "علی اصغر شعردوست" نیز در این آیین، اظهار کرد: انسان ملزم به داشتن  اصالت است و باید در حفظ آن کوشا باشد تا حاصل آن را در جامعه ای اصیل بیابد.


وی افزود: "علی پولاد" مصداق بارز انسانی اصیل است که همواره در حفظ اصالت خود و جامعه کوشیده است.

شعر دوست با تاکید به اینکه مسئولین باید به بزرگمردان تبریز بیش از پیش جایگاه و ارزش قائل شوند، ادامه داد: متاسفانه دامنه مهاجرت بزرگان از تبریز بیش از جاهای دیگر است چراکه در دیار خودشان حمایت نشده و توجه کافی نمی بینند.

گفتنی است طی این مراسم از ۵۴ دانشجوی برگزیده ۷ دانشگاه منطقه، ۱۷ نفر در مقطع دکتری، ۱۹ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۸ نفر در مقطع کارشناسی که مشغول به تحصیل بودند با اهدا تندیس، لوح تقدیر و جوایز نقدی، تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است