پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   98929  | تاریخ خبر : 1397/11/29  | ساعت : 22:32

یادداشت/

آذربایجان، تکیه گاه همیشگی انقلاب


نصر: امسال هم طبق سنوات گذشته به مناسب قیام مردم تبریز در 29 بهمن 1356 مردم آذربایجان برای تجدید میثاق با آرمان‌های امام و انقلاب و تجدید بیعت با مقام عظمای ولایت به دیدار رهبر فرزانه انقلاب می روند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

مقام معظم رهبری هر ساله به دلیل اهمیت زنده نگه داشتن این حرکت تاریخی بیش از 10 سال است همزمان با این رویداد تاریخی با مردم آذربایجان دیدار می‌کنند.ایشان در یکی از این دیدارها می فرمایند:

" تبریزى‌ها درست در وقت خود، بیست‌ونهم بهمن را پدید آوردند و خلق کردند؛ این خصوصیّات، خیلى مهم است. تبریز و آذربایجان این خصوصیّات را قبل از بیست‌ونهم بهمن هم داشت و تا امروز هم دارد - حوادث بعدى هم این را نشان داده است - این‌ها را باید حفظ کرد. ایمان اسلامى، غیرت ایمانى، شجاعت، اهل اقدام بودن، پیشرو بودن، صف‌شکن بودن، کارهاى برجسته و نوآورى در راه اهداف والا انجام دادن، زمان را شناختن، موقعیّت را شناختن، و کار متناسب با موقعیّت را انجام دادن، یکى از برکات و آثار بیست‌ونهم بهمن بود که خصلت‌های برجسته‌ى مردم تبریز و آذربایجان را در آیینه‌ى تاریخ مجسّم کرد. "

29  بهمن سال 1356 دومین خیزش گسترده مردمی بر علیه رژیم پهلوی است که متعاقب قیام خونین 19 دی مردم قم، در شهر قهرمان‌پرور تبریز انجام شد. قیام مردم تبریز نقطه عطفی بود تا با برپایی آیین های چهلم قیام شهرها، نهضت خمینی کبیر(ره) به یک قیام و انقلاب سراسری تبدیل و به بهار دلنشین پیروزی مردم در سال 1357 ختم شود.

خطه آذربایجان به خصوص شهرتبریز همیشه تاریخ ساز بوده است چه، تاریخ پر فراز و نشیب ایران زمین پر از حماسه های این دیار قهرمان پرور می باشد.به واقع تاریخ این سرزمین به حماسه آفرینی مردمان آذری گره خورده است.اگر نهضت مشروطه رخ داد، اگر انقلاب اسلامی در سال 57 به پیروزی رسید و اگر در جنگ تحمیلی هشت ساله دفاع جانانه از کیان میهن انجام شد مرهون فداکاری قهرمانانی همچون ستارخان، شیخ محمد خیابانی، آیت الله مدنی، باکری و تجلائی و ...  است که غیرت دینی و ملی شان به جوش آمد و حماسه ها آفریدند.

حضور به موقع مردم آذربایجان شرقی و مشارکت جمعی این مردم در تمام عرصه های سیاسی حساس جز جدایی ناپذیر فرهنگ سیاسی آنان بوده است. آنان با درک شرایط حساس کشور و احساس مسئولیت در تعیین سرنوشت کشور خود بلوغ سیاسی شان را نشان داده اند.پر واضح است که دو بعد اسلامیت و ایرانیت باعث شده است مردم آذربایجان نقش بارزی در تمام رویدادهای سیاسی ایفا نمایند و خود را در آن سهیم بدانند.

آذربایجان اویاخدی،اینقیلابا دایاخدی گفتمان غالب مردم این دیار پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است و آنان این گفتمان را نه به عنوان شعار تزئینی بلکه یک وظیفه دینی و ملی قلمداد کرده و درعمل آنرا ثابت کرده اند به طوریکه گفتمان ذکر شده در عرصه های مختلف نمود پیدا کرده و آذریها در خط مقدم حماسه های سیاسی بوده اند.

مردم غیور آذربایجان در طول عمر با برکت جمهوری اسلامی هرگز به دنبال سهم خواهی از سفره انقلاب نبوده بلکه خواستار تحقق مطالبات برحق خود در قانون اساسی بوده اند. آذری ها در برهه های مختلف دین خود را به انقلاب شان ادا کرده اند و همچنان وفادار به انقلاب و آرمانهای آن هستند.کشتی انقلاب در این چهار دهه با همراهی مردم ایران و به خصوص مردم آذربایجان از طوفان های سهمگین عبور کرده و همچنان با اقتدار در حال حرکت به سمت اهداف متعالی خود است.

طاهر خیری

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است