پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   98701  | تاریخ خبر : 1397/11/27  | ساعت : 23:42

ابراهیمی در گفتگو با «نصر» تاکید کرد؛

لزوم تشکیل کمیته مخصوص جهت رفع معضلات زیست محیطی کاوه سودا


نصر: عضو هیات مدیره شبکه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی گفت: هر چه زودتر باید از طرف اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی کمیته ای مخصوص جهت رفع معضلات زیست محیطی این کارخانه تشکیل یابد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، "نادر ابراهیمی" در واکنش به آلایندگی زیست محیطی کارخانه کاوه سودای مراغه، به خبرنگار «نصر» گفت: بحث اشتغالزایی و اقتصاد نمی تواند و نباید توجیهی برای نادیده گرفتن و تهدید سلامت محیط زیست منطقه شود.

 

وی تاکید کرد: مسئولین کارخانه کاوه سودا و همچنین مدیران اداره کل حفاظت محیط زیست استان باید در کنار توجه به تولید و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغالزایی در منطقه، به همان مقدار و حتی بیشتر اقدامات و الزامات موثر و مناسبی در راستای جلوگیری از خطرات وارده به زیست محیط منطقه تدوین کنند.

 

ابراهیمی اذعان کرد: مدیریت کارخانه کاوه سودا مراغه باید با تغییر الگوی نگرش، نسبت به اهمیت و الویت قرار دادن حفاظت از محیط زیست اقدام نماید و برنامه های مدون، فنی و تخصصی داشته باشد.

 

عضو هیات مدیره شبکه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی آذربایجان شرقی تصریح کرد: یکی از معضلات بسیار مهمی که نیاز به توجه دارد، پساب فاضلاب هایی که ممکن است از طریق لاگون های غیراستاندارد به دلیل ایزوله نبودن آن ها به آب های زیرزمینی نفوذ کرده و آب و خاک آن منطقه را به گونه ای تخریب کند که قابل احیا نباشد.

 

ابراهیمی افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان باید مدیریت واحد کارخانه کاوه سودا را نسبت به رعایت استانداردها متعهد سازد و همینطور مدیریت کارخانه کاوه سودا باید به صورت جدی به تعهدات خود عمل کند.

 

وی اظهار کرد: هر چه زودتر باید از طرف اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی کمیته ای جهت رفع معضلات زیست محیطی این کارخانه تشکیل یابد.

 

این فعال زیست محیطی به کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه کشور و همچنین استان در وضعیت بحران آب مواجه است، این موقعیت و مصرف چشم گیر آب توسط کاوه سودا دریاچه ارومیه را بحران جدی تر مواجه کرده است.

 

عضو هیات مدیره شبکه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی ادامه داد: این کارخانه حجم قابل توجهی از این آب این شهر به مصرف کارخانه کاوه سودا درآمده است.

 

ابراهیمی با بیان اینکه کاهش مصرف آب درکارخانه کاوه سودا از چند جنبه تاثیر بسزایی دارد، گفت: با توجه به اینکه کاهش مصرف آب از لحاظ بعد اقتصادی نیز مهم است به لحاظ حفظ محیط زیست همچنین دریاچه ارومیه نیز نقش مهمی دارد؛ این روند اقدامی مهم برای کاهش پساب و فاضلاب و کاهش آلودگی های آب و خاک منطقه نیز می شود.

 

وی به بحث بازچرخانی آب در واحدهای صنعتی پرمصرف در رابطه با آب تاکید کرد و گفت: این بحث در بخش های مختلف قابل اجراست. واحدهای صنعتی که بیشتر  آب مصرف می کنند، می توانند حداقل بیش از 50 درصد نیاز آب مصرفی خود را از محل بازچرخانی آب تامین کنند. در این راستا کارخانه کاوه سودا مراغه باید از این طریق معضلات زیست محیطی خود را به حداقل برساند.

 

این فعال زیست محیطی اذعان کرد: این اقدام نیاز به الزام آور بودن قانونی آن از طریق تصویب و ابلاغ قانون بازچرخانی آب در رابطه با واحدهای صنعتی و تولیدی دارد؛ نمایندگان مجلس باید در خصوص مشکل کمبود آب توجه لازم به این طرح را داشته باشند.

 

عضو هیات مدیره شبکه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی ابراز کرد: وقتی کارخانه کاوه سودا توان مالی جهت تعبیه سیستم بازچرخانی آب را دارد، نباید ثانیه ای جهت قدم نهادن در راستای حل معضلات زیست محیطی تعلل کند، چرا که با این حرکت مشکلات عمده از سوی این کارخانه مرتفع می گردد؛ سیستم بازچرخانی آب به کاهش مصرف آب و کاهش تولید پساب و فاضلاب کمک کرده و به همان میزان نسبت به کاهش سایر آلودگی ها منجر می گردد.

 

ابراهیمی گفت: همواره باید واحدهای تولیدی را با راه های مختلف ملزم و مهم تر از همه کمک به رعایت استاندارد های زیست محیطی کنیم.

 

وی اظهار کرد: توانایی پایش واحدهای صنعتی و تولیدی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به دلیل محدودیت نیروی انسانی، پائین است؛ بدان جهت برای اینکه بتوانیم واحدهای صنعتی مثل کاوه سودا در جهت رفع آلودگی ها همیشه فعال و به روز نگهداریم، نیاز به انجام اقدامات موثر و به موقع داریم که برای اعمال این روند نیاز است در این واحدها دفاتر زیست محیطی "HSE" تشکیل گردد.

 

عضو هیات مدیره شبکه سازمان های مردم نهاد زیست محیطی اذعان کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی ظرفیت بالایی برای کمک به این موضوع دارد که می تواند از نزدیک به ۶۰۰ نفر فارغ التحصیلان و متخصصان عضو نظام مهندسی در رشته محیط زیست به لحاظ فنی و اجرایی، پایش و کنترل بهره مند شود.

 

ابراهیمی تصریح کرد: تشکل های زیست محیطی منطقه نیز در این ارتباط فعالیت های خود را نیز افزایش می دهند تا به نوعی نگرش توجه به مسائل زیست محیطی در سطح بالایی را بین مسئولین و مردم نهادینه سازند.

 

مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان اینکه مجوز این کارخانه قبل از مسئولیت اش در حفاظت محیط زیست استان نهایی شده بود، اظهار کرد: کارخانه کاوه سودا در سال 74 مجوزش را گرفته و من در سال 77 مسئولیت مدیرکلی محیط زیست استان را داشتم و همیشه سعی کردم مسائل زیست محیطی آن را پیگیر باشم.

 

ابراهیمی تاکید کرد: کارخانه کاوه سودا باید با اصول استاندارد های زیست محیطی مدیریت شود، وگرنه فرار از اجرای قانون و فرار از رعایت و اجرا نکردن استانداردهای زیست محیطی و جایگزین روش های غیر اصولی و ارزان مثل انتقال پساب این کارخانه به دریاچه ارومیه تخلف و خطاست و مسئولان جفاظت محیط زیست استان با این تخلف برخورد قانونی کنند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (4)

با توجه براینکه استانداردهای مصوب محیط زیست برای فاصلاب صنایع قانون است.لذا صدور هرگونه مجوز از سوی سازمان محیط زیست و یا اداره کل بلحاظ حقوقی بخودی خود باطل است.
21:57:32 1397/11/28
علی
  
بخشی اعظمی از پساب کاوه سودا جذب خاک بی چاره منطقه و ابهای زیرزمینی می شود .افزایش سال به سال سطح برکه های خاکی موید همین مطلب است .در واقع پساب صنعتی کارخانه مذکور در مقابل دیده گان همه جذب خاک میشود .
14:54:12 1397/11/29
کارشناس
  
ورود سازمانهای نظارتی جهت مشخص شدن عمق فاجعه زیست محیطی در منطقه لازم و ضروری می باشد.مقایسه کیفیت ابهای زیر زمینی در قبل از راه اندازی کارخانه کاوه سودا و شرابط فعلی , ابعاد اتفاق را برملا می نماید.و اینکه چرا اداره کل محیط زیست تا کنون اعمال قانون بر کارخانه مذبور نکرده بایستی مشخص شود.
22:16:58 1397/11/28
دوستدار محیط زیست
  
ابعاد تراژدی آنقدر گسترده است که در اینده نزدیک سازمانهای مختلف حتی حاضر به زیر بار رفتن آن نخواهد بود
15:00:20 1397/11/29
علی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است