پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   98651  | تاریخ خبر : 1397/11/27  | ساعت : 10:15

یادداشت/

ورشو به سرنوشت گوادلوپ دچار می شود؟


نصر: کنفرانس ورشو که به ابتکار آمریکا طی روزهای24و ۲۵ بهمن در لهستان برگزار شد قرار بود تا گردهمایی مقامات ارشد کشورهای جهان برای ایجاد یک اجماع بین المللی علیه ایران باشد!

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، ایالات متحده آمریکا در حالی مدعی ایجاد اجماع جهانی با حضور بیش از 60 کشور در لهستان است که در طول دوره های مختلف به خاطر اجرای سیاست های یکجانبه گرایانه در سیاست خارجی خود مورد شماتت نظام بین الملل قرار گرفته است.

هر چند در طول دوران ریاست جمهوری اوباما تلاش شد تا این چهره و برداشت از سیاست خارجی این کشور زدوده شود، اما با پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری از پرده برون افتاد راز و اخیرا هم پمپئو صراحتا از این سیاست حمایت و پشتیبانی کرد.

اما نشست ورشو با آنچه ترامپ در بوق و کرنا کرده و نسبت به اجرای آن اهتمام ویژه داشته، منافات دارد!

چرا کشوری که تجسم عینی سیاست یکجانبه گرایانه در نظام بین الملل است، امروز نیاز میبیند تا در مورد خاورمیانه و مسئله کلیدی به نام ایران دست به دامن کشورهای جزیره مانند منطقه ای و البته برخی کشورهای دست دوم اروپایی شود؟ به هر اندازه که اوباما قصد داشت تا این تصور از سیاست های واشنگتن را نزد جامعه جهانی اصلاح کند، به همان میزان ترامپ در دو سال گذشته تلاش کرده تا با نادیده گرفتن همه قواعد و الزام های شراکت در جامعه جهانی، تردیدها در مورد حسن نیت این کشور در مواجهه با ایران را روز به روز افزایش دهد و نهایتا این تردیدها تا جایی دامن گستر شد که اروپا علی رغم تحریم های شدید، در تلاش است تا سازوکار جدید مالی با ایران را طراحی و اجرا نماید و این مهم را هفته گذشته عملی کرد.
نگاهی اجمالی به فهرست مهمانان ورشو دلیل خوبی برای این ادعاست. از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تا مسئولان عالی رتبه کشورهای مهم اروپایی جایی در این فهرست ندارند و در داخل آمریکا مانده و ادعاهای تو خالی صهیونیستها، و در خارج عده ای به اصطلاح اپوزیسیون که هنوز عرق عملیات های تروریستی شان خشک نشده و در فهرست سازمانهای تروریستی جا دارند. واقعیت امر آن است که آمریکا هیچ گاه نتوانسته موفق به اجرای طرح ایجاد اجماع جهانی علیه ایران شود و از دیرباز در رسیدن به این هدف بزرگ ناکام مانده است. حتی در دوره بوش پسر نیز واشنگتن هرگز نتوانست جامعه جهانی را برای قبول آنچه محور شرارت خوانده، مجاب کند و این بار ترامپ قصد دارد تا به هر طریق ممکن این آرزوی دست نیافتنی را عملی نماید.
البته این برای اولین بار نیست که چنین طرح های آبکی با شکست مواجه می شود و پیشتر و در ماههای آخر عمر سلطنت محمدرضا شاه، نشستی با همین مضمون در گوادلوپ انجام گرفت و کاری از پیش نبرد. این بار نیز تلاش برای تغییر باور جهانیان در مورد ایران نتیجه چندانی برای ترامپ نداشت و هر چند نشست ورشو صرفا به ایران ختم نمیشد، اما اقلا در فقره برخورد با ایران توفیقی حاصل نشد تا آمریکا برای ادامه سیاست های خصمانه امید به روزهای آینده و طرح های جدید باشد. با این توصیف و شرایطی که ترسیم گردید، دو نکته بسیار حیاتی و مهم لازمه رفتار ایران است.
ایجاد وحدت رویه در سیاست خارجی در داخل و پرهیز از حرکات ناشیانه و تیزهوشی و فراست سیاسی ظریف ایجاد ضربات مهلک بر پیکره اتحاد آمریکایی، از جمله برخی کشورهای منطقه ای! از آن جهت که سیمای سیاسی منطقه حاکی از آن است که ایران وآمریکا در فصل نقل و انتقالات قرار دارند، موفق تیمی است که بتواند یارهای تاثیر گذار و قدرتمندی را جذب نماید. انتخاب یار و تلاش حداکثری برای جذب آن علی رغم همه اختلافات سیاسی و ایدئولوژیکی میتواند در افسردگی سیاسی آمریکا نقش بسزایی را بازی نماید. البته اگر برخی تندروی ها در داخل توسط عده ای نامطلع از شرایط حساس منطقه و جهان صورت میگیرد، مجالی را برای دستگاه دیپلماسی مهیا نماید.

 

وحید خدادادی/ روزنامه نگار

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است