پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   98283  | تاریخ خبر : 1397/11/18  | ساعت : 08:47

نماینده مراغه و عجبشیر در گفتگو با «نصر» تاکید کرد؛

سهل انگاری حفاظت محیط زیست در قبال تخلفات زیست محیطی کارخانه کاوه سودا/ مراغه و شهرهای اطراف با خطرات زیست محیطی جبران ناپذیر مواجه اند


نصر: نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی از سهل انگاری اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در قبال تخلفات زیست محیطی کارخانه کاوه سودا انتقاد کرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار نصر، "علی جلیلی" برخورداری از شهر سالم را حق همه آحاد یک ملت دانست و اظهار کرد: یکی از روش هایی که به برخورداری از شهر سالم کمک می کند، جمع آوری، تفکیک و مدیریت اصولی زباله در شهر سالم تعریف شده است که لازم است در هر شرایط از روال استاندارد زیست محیطی برخوردار باشند.

وی یادآور شد: در گذشته تحقیقی که توسط یکی از کمپانی های نظرسنجی انجام شده بود، از بین 580 شهر، 23 شهر به عنوان شهر سالم انتخاب شده بود که مراغه نیز بیشترین نمره را به لحاظ رعایت استانداردهای زیست محیطی به خود اختصاص داده بود.

جلیلی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر استانداردهای زیست محیطی در شهر مراغه رعایت نمی شود، افزود: لازم است تمام تلاش خود را در راستای استاندارد کردن فرایندهای تولید بکارگرفته و آن ها را اجرا کنیم چرا که در صورت جدی نگرفتن این موضوع و رعایت نکردن اصول استانداردهای زیست محیطی، نه تنها شهر مراغه در آینده ای نه چندان دور با معضلات جبران ناپذیر زیست محیطی مواجه می شود، بلکه شهرهای همجوار را نیز درگیر آلودگی ها خواهد کرد.

وی به سهل انگاری اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در قبال تخلفات زیست محیطی کارخانه کاوه سودا اشاره کرد و گفت: نزدیک به 7 ماه پیش، بنده و نمایندگان شهر مراغه از مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی درخواست بازرسی تخصصی و کارشناسی از روند ایجاد آلودگی کارخانه کاوه سودا و تاکید بر لزوم رعایت استانداردهای زیست محیطی را کردیم که متاسفانه تا به امروز هیچ جواب قطعی و قانع کننده از سوی این اداره کل به دست ما نرسیده است.

نماینده مردم مراغه و عجب شیر تاکید کرد: یکی از مباحثی که همیشه سوال برانگیز بوده این است که چرا باید کارخانه ای با این بزرگی که در سطح کشور به لحاظ تولید و اشتغالزایی حرفی برای گفتن دارد، اصول زیست محیطی را به قیمت جان مردم نادیده گرفته و یا حداقل دست به اقدامی هر چند کوچک در قبال رعایت استانداردهای زیست محیطی پروسه تولید خود نمی زند؟

جلیلی اذعان کرد: چرا نباید کارخانه ای که بالغ بر دو هزار نفر نیرو دارد، تصفیه خانه ای برای پساب های فوق سمی خود نداشته باشد؟ چه دلیلی دارد وقتی روز پنجم اردیبهشت 1389 بر اثر شکستن پنج استخر ذخیره ضایعات شیمیائی کارخانه کاوه سودای مراغه که بیش از یک میلیون متر مکعب ضایعات سمی بصورت سیل جاری شده و ده هزار هکتار از زمین های زراعی و باغات روستاهای اطراف مراغه و بناب را ویران و مسموم کرده و یک فاجعه زیست محیطی منطقه ای ایجاد کرده است، درسی برای همه مسئولان نباشد؟ چه دلیلی دارد کسی برای ایزوله سازی لاگون های بسیار وسیع که آب های زیرزمینی را تهدید می کند، برنامه ای نداشته باشد؟ متاسفانه این بی توجهی ها حتی دامن سیستم پوششی گیاهان مراغه را نیز در بر گرفته و از بین برده است.

وی به لزوم ساماندهی پساب و پسماندهای بسیار خطرناک کارخانه کاوه سودا تاکید کرد و گفت: لازم است با تمامی پسماندهای که از طریق لایروبی لاگون های سمی این کارخانه می شود، به صورت علمی برخورد شود چرا که نگاه های سنتی به این موضوع هم گریبان کارخانه کاوه سودا و هم عوامل پیرامون آن را خواهد گرفت.

نماینده مراغه و عجبشیر در مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: سعی کنیم جامعه را به لحاظ زیست محیطی در جهت ارتقاء سوق دهیم و با هر عاملی که باعث جلوگیری این روند شود، باید جدی تر مقابله و برخورد کرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (3)

چطور ممکن ایت یک سبزه پاکنی کوچک هر سال به دارایی جهت اخذ عوارض الودگی معرفی میشود ولی کاوه سودا با پساب 10000مترمکعب در روز با حجم اآلوده سازی وحشتناک محیط زیست معاف از اعمال قانون است؟ حتما یکجای کار ایراد دارد.
15:41:19 1397/11/24
علی
  
بنویسید سهل انگاری بخوانید خیانت.بعد دریاچه ارومیه ,پبامدهای زیست محیطی کاوه سودا دومین تراژدی استان خواهد بود.بایستی سازمانهای نظارتی بصورت تخصصی وارد معضلات شوندِِ.و گرنه مثل گذشته قول زده می شوند.
16:47:59 1397/11/24
اسم
  
اداره کل محیط زیست واقعیت ها را کتمان می نماید. ددر این موضوع شکی نکنید.طبق قانون نحوه جلوگیری از الودگی اب خروجی تمام واحدهای صنعتی بایستی مطابق با استانداردهای مصوب باشد. چرا باید کاوه سودا مستثنی باشد؟ ایا قانون تبصره دارد؟
15:34:26 1397/11/24
علی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است