پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   98134  | تاریخ خبر : 1397/11/15  | ساعت : 00:26

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران؛

حساسیت مردم و رسانه ها در مورد قطع درختان ارسباران بسیار ارزشمند است/ بودجه ای برای طرح های احیای دریاچه ارومیه تخصیص نیافت


نصر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: حساسیت افکار عمومی در مقابل قطع درختان ارسباران را ستود و گفت: حساسیت مردم و رسانه ها در این مورد بسیار ارزشمند است و موجب پیشگیری از وقوع جرم می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار نصر، "اکبر فتحی" امشب در نشست با نمایندگان رسانه های آذربایجان شرقی اراضی قابل کشت استان را 1.2 میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: 420 هزار هکتار از اراضی استان به صورت کشت آبی و مابقی به صورت دیم کاشت می شود.

وی افزود: 120 هزار هکتار از اراضی استان باغی است و میزان تولیدات کشاورزی استان 5 میلیون تن بوده که 3 میلیون تن آن زراعی، 1 میلیون تن باغی و یک میلیون تن دامی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه 99 درصد بخش کشاورزی استان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است، گفت: ما با به ثمر نشستن تدریجی تلاش ها شاهد افزایش عملکرد در سطح بخش کشاورزی استان هستیم و با دانش جدیدی که به تدریج به بخش کشاورزی تزریق شده و نیز گسترش مکانیزاسیون و اصلاح ارقام زیر کشت استان شاهد توسعه و اقتصادی شدن بخش کشاورزی استان خواهیم بود.

فتحی گفت: در بحث مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان 170 درصد اعتبارات جذب شده است و شبکه های آبیاری در سه سال گذشته 30 هزار هکتار را پوشش داده است.

وی در ادامه از تامین نهاده های دامی صنعت طیور خبر داد و افزود: تامین بخشی از نهاده های دامی به واردات وابسته است و شرکت پشتیبانی دام و طیور با ارز دولتی اقدام به تامین این نهاده ها هر چند با طی مشکلات تحریم کرده و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

این مقام ارشد وزارت جهاد کشاورزی در آذربایجان شرقی از اعمال تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد و گفت: هر چند ادعا می شود تحریم ها شامل غذا و دارو نمی شود، اما مواد غذایی هم عملا تحریم هستند، هر چند مردم نباید در این زمینه نگرانی داشته باشند و دولت تدابیر کافی را در این خصوص اندیشیده است.

فتحی در ادامه با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه یک اصل برای همه ماست، افزود: برای احیای دریاچه ارومیه پنج پروژه در بخش کشاورزی توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه اعم از احیای سیستم‌های آبیاری از سنتی به مدرن، افزایش گلخانه‌ها، انتقال تب با لوله، تهیه کاداستر کشاورزی تصویب شده بود اما متاسفانه ابتدا برنامه گلخانه و سپس انتقال آب با لوله در ستاد احیای دریاچه ارومیه رد شد و اعتباری برای این طرح ها تخصیص نیافت.

وی ادامه داد: هر چند ما اعتبار این طرح‌ها را در داخل خود سازمان افزایش دادیم به طوری که بر اساس میزان تخصیص اعتبارات، انجام تعهدات ما بیشتر بود.

فتحی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی استان موظف بود تا در طول پنج سال باید ۴۰ درصد مصرف را کاهش دهد، افزود:  در این راستا سالانه ۸ درصد کاهش مصرف آب را انجام دادیم که البته باید این موضوع با همکاری سایر دستگاه‌ها انجام می‌گرفت چراکه ابتدا باید شبکه آبیاری، زیرساخت‌ها و غیره تامین اعتبار می‌شود و سپس بسته به این شرایط ۸ درصد آب کاهش می‌یافت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی با بیان اینکه ۳۵ درصد اعتبارات تخصیص یافته است، گفت: با این وضع نباید انتظار تحقق همه تعهدات به صورت کامل را داشت ولی با این وجود ما وظایف خود را انجام دادیم.

فتحی با تاکید بر اینکه بیشترین مصرف کننده آب در دنیا بخش کشاورزی است، تصریح کرد: همه جا مطرح می کنند که 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، این ادعا با کدام سنجش مطرح می شود؟ این اجحاف در حق بخش کشاورزی است، چرا که  ابزارهای اندازه‌گیری آب شرب موجود است، ولی متاسفانه آب مصرف در بخش فضای سبز و انتقال آب‌های ناشی از بارش به دریاهای آزاد را نیز به حساب بخش کشاورزی می نویسند.

وی ادامه داد: آب تبخیر شده در پشت سدها، آب مصرفی فضای سبز، انتقال به دریاهای آزاد نباید جزو مصرف بخش کشاورزی محسوب شود.

فتحی خاطرنشان کرد: به صراحت می‌توان گفت که ۶۵ درصد میزان آب در بخش مصرفی کشاورزی است و تا مادامی که این رقم را اصلاح نکنیم در برنامه ریزی درست برای احیای دریاچه ارومیه با مشکل روبرو خواهیم شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در پایان حساسیت افکار عمومی در مقابل قطح درختان ارسباران را ستود و گفت: حساسیت مردم و رسانه ها در این مورد بسیار ارزشمند است و موجب پیشگیری از وقوع جرم می شود.

فتحی افزود: در قضیه درختان ارسباران شاهد قطع انبوه و ادامه دار درختان جنگلی نبودیم، بلکه درختان قطع شده اکثرا از باغات بودند، هر چند با تخلفات در این خصوص هم برخورد شده است.

وی ادامه داد: برای رسیدگی به موضوع قطع درختان ارسباران تیمی از وزارتخانه، استانداری آذربایجان‌شرقی و نمایندگان دستگاه‌های مختلف به منطقه اعزام شد و البته ما ادعا نمی کنیم که هیچگونه قطع انجام نمی‌گیرد ولی اکثر آنها در راستای اصلاح باغات و طرح اقتصادی بودن باغات که خودمان پیش‌بینی کرده‌ایم که قطع شده‌اند.

فتحی توضیح داد: برای اقتصادی کردن باغات باید یک عده درخت اضافی قطع شود و این یک طرح قدیمی است ولی به علت اینکه در گذشته،  درختان قطع شده ارزشی نداشت کسی توجه نمی‌کرد  ولی الان این درختان به مبلغی به‌فروش می‌رسد که البته در این طرح برای قطع درختان، درخت و نهال جایگزین نیز ارائه شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

با سلام و احترام من خودم شاهدم آقای دکتر حمید قاسمی، همه ی مسئولان استانی را در اداره کل حفاظت محیط زیست آإربایجان شرقی، جمع کردن و برای همه ی آنها صبحانه لاکچری دادند تا مشکل تامیم اعتبار حل شود، ولی متاسفانه حل نشد. باتشکر
09:39:53 1397/11/15
یک محیط بان
  
چه فايده مردم حساسيت نشان ميدن ولي مسؤلين عين خيالشان نيست در ختان جنگلي هم چنان در حال بريده شدن هستند
22:12:53 1397/11/23
احيايي
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است