پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   97997  | تاریخ خبر : 1397/11/12  | ساعت : 13:05

گزارش/

خليل بحران به امريكا و اروپا دعوت شد


نصر: شاید واژه "پادکست" را بارها شنیده اید اما عملاً در جستجو برای یافتن پادکست ناموفق بوده باشید، در روزهای اخیر با رشد امکاناتی که شبکه اجتماعی تلگرام در اختیار کاربران داده، شاهد افزایش تولید محتوای صوتی و پیدایش رقیبی پوششی برای پر شدن خلاء پادکست های اینترنتی هستیم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، موضوع طنز در سایه ی فقدان جایگاه واقعی آن در جامعه و به خصوص در رسانه های رسمی، فرصتی ارزشمند در اختیار مستعدان قرار داده و بستر تلگرام توانسته چهره های جدیدی را در این حوزه معرفی نماید.
"خلیل بحران" یکی از شخصیت هایی طناز تبریزی ها بوده که به گفته "محمد پورعبداله فرشباف" خالق آن ، ماحصل تولد و توسعه شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام است که در سال اخیر توانسته نظر جمع کثیری از دوستداران طنز اجتماعی را به خود جلب نموده و تا بیش از یک میلیون بازدید کننده داشته باشد.

خالق شخصیت "خلیل بحران" در نشست خبری خود که در کافه چیمو برگزار گردید، درباره سیر تولد تا به محبوبیت رسیدن این شخصیت سخن گفته و پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.
زلزله آغاز تولد "خلیل بحران"
محمد پورعبداله فرشباف با بیان اینکه کاراکتر خلیل بحران ذاتاً تبریزی هست و برخی از تکیه کلام های خاص او را فقط آذربايجاني ها درک می کنند؛ اظهار داشت: اولین فایل صوتی خلیل بحران با موضوع زلزله تهیه شد،‌ اما قرار نبود در فضای مجازی بصورت وسیع منتشر شود که با هدایت پیام توسط کاربران و نشر آن در یکی از کانال های پرمخاطب با اقبال گسترده ی عمومی مواجه شد.
وی با رد برجسته سازی نام "خلیل ساعی مدیرکل سابق مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی" در کاراکتر "خلیل بحران"،‌ مسائل مطرح شده را صرفاً شباهت نام ذکر عنوان کرده و افزود: محتوایی که در قالب خلیل بحران تولید می شود ماحصل سال ها حضور در جلسات اداری بوده است با این حال هیچگاه درصدد تحت تاثیر قراردادن مدیریت بحران استانداری نبوده ایم.
پورعبداله فرشباف در جواب به سوال خبرنگاری که از وی خواسته بود در کاراکتر خلیل بحران از زبان فارسی و مسائل ملی نیز بهره جوید؛‌ گفت: برای پرداخت به مسائل کلان ملی باید کاراکتری جدید همراه خلیل بحران تعریف کنیم و این امکان وجود دارد در آینده بصورت موردی تصمیماتی در تولید محتواهای خود داشته باشیم.
این هنرمند تبریزی افزود: تصور اوليه بنده اين بود كه خلیل بحران به احتمال زیاد فقط در تبريز مطرح شود و براى ساير شهرستان ها خوش آيند نباشد اما در عمل دیدیم که تصورم اشتباه بود از تهران نیز ترك زبانان ساکن آن شهر از ما حمایت و استقبال مى كنند.

از وبلاگ تا گرام ها
محمد پورعبداله فرشباف در بخش دیگری از سخنان خود درباره اهمیت و تاثیرگذاری فضای مجازی گفت :‌ پیش از فيلترشدن تلگرام تا يك ميليون بازديد از کارهایمان داشتیم و موضوع های كشتى سانچى ، ولنتاين و درياچه اروميه جز موفق ترین های ما بود و همه اینها در حالی شکل می گیرد که تا ١٠ سال قبل چنین چيزى را متصور نمی شدیم چرا که در آن زمان فقط وبلاگ ها حضور داشتند و یکه تازی می کردند و خبری از اين حجم از مخاطب كنونى نبود.

وی افزود: وقتى فضاى تلگرام به وجود آمد و تیم ما از سال گذشته فعال شد، تا ويس (فایل صوتی) را در تلگرام مي گذاریم؛ در کمتر از ٣٠ ثانيه ٤ هزار بازديد كننده پيدا مي كند و این امر ما را بر آن داشت تا صفحه ای در اینستاگرام نیز راه اندازی نماییم.
خالق خلیل بحران درباره تدبیرهای او برای دوران پس از فیلترشدن گسترده شبکه های اجتماعی؛ خاطرنشان ساخت: شبكه هاى اجتماعى اگر فيلترشوند به كمك موتورهاى جستجو ميتوانيم با كمك هشتگها(#) مخاطبانمان را برگردانيم و به فيلتر شدن زياد فكر نمي كنيم.

درخواست اجرای استندآپ کمدی
وی با اشاره به گستره مخاطبان این شخصیت طناز اظهار داشت : از خارج از كشور نيز مخاطب داريم و حتی از کشورهایی نظیر آلمان و آمریکا اعلام آمادگی کرده اند تا زمینه ی لازم برای اجرای استندآپ کمدی را فراهم کنند که در مورد آمریکا بایستی گفت بنا به شرايطى كه ترامپ ايجاد كرده ورود به آمريكا با سختى هايى همراه است.

ظهور خلیل در بحران
محمد پورعبداله فرشباف دوره یِ زمانیِ فعالیت "خلیل بحران" را در مواقع بحران دانسته و یادآور شد: در این شخصیت به لحاظ اینکه سردبير، مديركل، معاون و همه كاره منم ، در تلاشم به جای لحاظ کردن نظم در انتشارها از برخورد کلیشه ای با موضوع های مختلف روزمره خودداری کنم و کیفیت را فدای کمیت و زمان ننموده و فقط در مواقعی که رویدادهای پراهمیت و بحرانی به وجود آید، به طنز پردازی اقدام نمایم.
وی دلیل عدم پرداخت به موضوع قطع درختان جنگل های قره داغ را پیگیری جدی مردم و مسئولان دانسته و بر عدم رضایت شخصی در تولید محتوای طنز در این موضوع عنوان کرد.

دغدغه های ذهنی خلیل بحران

فرشباف در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار گلایه از تولیدات طنز اهانت آمیز و نژادپرستانه خاطرنشان ساخت: تولید طنز با ويژگى هاى آذربايجان همواره براى من دغدغه بود و طنزهایی که از ١٥ سال گذشته" آغاز شد؛‌ در ادامه راه عده ای خواسته یا ناخواسته وجهه ی نژادپرستى  و تمسخر مناطق خاص را تولید و به همین شکل تمسخر را در قالب طنز رواج دادند.
وی ادامه داد:‌ در رسانه هاى آزاد با همه شوخى مى كنند اما تابه امروز در بیشتر کاراكترهايى که معرفی شده لهجه و لباس هاى فقيرانه پای ثابتی داشته و هم اكنون نيز ادامه دارد در حالی که مخاطبان ما باسواد هستند و همواره با هوشمندی  به دقت رویدادها توجه دارند که به همین منظور ما استفاده از لهجه تبریز را که زبان معیار بوده و کسی نسبت به آن گارد نمی گیرد را در دستور کار خود قرار دادیم.

شوخی های بی ادبانه
خالق "خلیل بحران" در جواب به انتقاداتی که از او درباره ی استفاده از واژه های بی تربیتانه در طنزهایش شد،‌ گفت: شوخی های دو پهلویی که می شود اگر مخاطب با دید بی تربیتانه به موضوع نگاه کند متوجه آن می شود و در غیر این صورت رد می شود.  فردی که نمی داند چیست از آن رد می شود و جنبه بدآموزی چندانی ندارد.

احتمال عمل زیبایی "خلیل بحران"
فرشباف درباره عروسک "خليل بحران" اظهارداشت: شخصیت ما با صوت متولد شد و اگر تلگرام و اينستاگرام نبودند امکان تجلی "خلیل بحران" ميسر نمی شد با این حال عروسك را خلق كرديم با آسيب هايى جديد مواجه شديم چرا که هر فرد در ذهن خود تصور خاصى از "خلیل بحران" داشت و این تصور برای هر شخص منحصر به فرد بود اما احتمالاً‌ در آینده کاراکترما به عمل زیبایی برود.

آشنایی با خطوط قرمز
این هنرمند آذربایجان شرقی در ادامه به تجربیات شخصی خود از فعالیت در صدا و سیما مرکز تبریز سخن گفته و افزود: خطوط را مى شناسم و مراقب اين خطوط هستم و سعى ميكنم با عناوين ساختگى به مسائل ورود پيدا كنم ناگفته نماند که با اين كاراكتر خطوط قرمز را جابه جا كرده ايم "حاج حسن" اشاره مستقيم به رئيس جمهور است که پیامد خاصی تا به امروز برای ما نداشته است.
پیامد های اداری برای خلیل بحران
وی در پاسخ به سوال "خبرنگار توران" که از وی درباره پیامدهای ناشی از اجرای طنزهایش پرسید؛ با بیان اینکه تا به امروز تهدید به شکایت نشده،‌ افزود: اخيراً یکی از مسئولان زنگ زده و گفته با ما كارى نداشته باش جبران ميكنيم یا گاهاً پس از تولید طنزهایمان دیده ایم که بادمجان دور قاب چين های ادارات علیه ما دست به کار شده اند و مسئولان آنها كلاً از اقدامات خودسرانه ی زیر مجموعه های خود خبری نداشته اند! ودر بیشتر مواقع ضمن تقدیر با واسطه و بی واسطه گفته اند که اين ماجراها برای شما جوک است و برای ما خاطره!
فرشباف تفاوت خلیل بحران و سایر کاراکترهای محلی شبکه های اجتماعی را در تولید طنز با مضامین اداری - اجتماعی عنوان کرده و یادآورشد: صراحت اين كاراكتر و حوزه ى ورود آن این شخصیت را از سایر شخصیت های طنز مطرح متمایز می کند و به هیچ عنوان سیاسی نیستیم با این حال چون دامنه مسائل اجتماعى را كوتاه كرده اند همه چيز سياسى مى شود.
وی درباره مخاطبان "خلیل بحران" نیز گفت : مخاطب ما از ٦ تا ٩٠ ساله است، از شهرى و روستايى و باسواد و بى سواد داخل و خارج از كشور هم مخاطب داشته ايم و از طرف دیگر افرادى كه درگيرى مسائل ادارى هستند و عموم مردم را نيز در برگير مى گيرد و نياز همه را به نوعى دربرمى گيرد خوراك به همه داريم و مخاطب را وسيع مى گيريم و نسل هايى كه متفاوت هستند و واژه هاى متنوعى دارند.
فرشباف درباره آینده خلیل بحران تصریح کرد : به زودی همايش طنزی را به صورت استندآپ كمدى اجرا خواهيم كرد و با جذب اسپانسر سعی میکنیم هزينه بليت ها را كاهش دهيم.
 

رنجش ها و گلایه ها
این هنرمند آذربایجان شرقی در پایان چالش های اجتماعی خود را از سوی برخی در عدم رعایت مرزهای خلیل بحران و خودش دانسته و خاطرنشان ساخت :‌ برخی از مردم مرزی بین هاشم چاووشی و هاشم آقای بازیگر هندوانه شب چله قائل نیستند ؛‌ رحمان مفاتحی را خیلی ها امروز هم با شخصیت هوشی می شناسند در مورد من نیز باید گفت بارها با چالش های متعددی مواجه شده ام و حتی در حرم امام رضا (ع) هم گفته اند که "خلیل آقا خاطرت رو خیلی میخواییم!" و این نوع اظهار محبت ها گاهی اذیت برانگیز می شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است