پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   97960  | تاریخ خبر : 1397/11/11  | ساعت : 07:50

ستارگان آسمان هنر تبریز/

استاد مهری باقری ؛ آسمان کلمات


نصر: آسمان هنر شهر اولین های ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

دکتر مهری باقری، به عنوان یکی از مفاخر فرهنگی کشور، روز دهم بهمن ماه 1324 در محله لُرزاده تهران متولد شد. دوره ابتدایی و متوسطه را در مدارس «خواجه نظام‌الملک»، «شیرین» و  «شاهدخت» گذراند.  سپس وارد دانشگاه تهران شد و  در رشته زبان و ادبیات فارسی به تحصیل پرداخت. پس از طی دوران تحصیل، در رشته زبان‌شناسی و زبان‌های باستانی ایران از  همان دانشگاه فوق لیسانس گرفت.

پس از آن به  آلمان رفت و در دانشگاه هامبورگ در دوره دکتری زبان‌شناسی زبان‌های ایرانی به تحصیل پرداخت ولی پس از یک ‌سال اقامت در آنجا در سال ۱۳۵۲، دوره دکتری را ناتمام گذاشت و به ایران بازگشت. یکسال بعد به استخدام دانشگاه تبریز درآمد و همزمان تحصیلات خود را در مقطع دکتری در رشته ادیان و عرفان دانشگاه تهران به پایان رساند.

دکتر باقری از سال 1367 با همکاری همسرش، دکتر بهمن سرکاراتی، گروه آموزشی «فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی تبریز» را تاسیس کرد.
ایشان اوایل دهه پنجم عمر را با استفاده از فرصت مطالعاتی یک‌ ساله به دانشگاه میشیگان رفته و در آنجا به تحقیق و بررسی کتیبه ¬های پارتی و پهلوی پرداخت و «واژه نامه کتیبه ¬های دوره میانه را بر مبنای واژه ¬نامه مکنزی» تهیه و تدوین کرد.

دکتر مهری باقری از سال 1380 به عضویت هیأت ممیزه دانشگاه پیام نور درآمد و در همان سال در نخستین دوره همایش چهره ¬های ماندگار به عنوان چهره ماندگار رشته زبان¬شناسی برگزیده و معرفی شد.

یکسال بعد از این انتخاب به مدت دو سال به اسپانیا رفت و با تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه بارسلون موفق به تأسیس کرسی زبان فارسی و ایران¬شناسی در آن دانشگاه شد. ایشان در همین مدت با آموختن زبان اسپانیایی و تسلط بر آن توانستند موضوع نقش و سیمای زن در اساطیر، حماسه و فولکلور ایران را به زبان اسپانیایی تدریس کنند.

پس از بازگشت به ایران، به عنوان مدیر‌گروه آموزشی دوره کارشناسی ارشد رشته‌های ایران شناسی، تاریخ و میراث فرهنگی و آداب و رسوم و فرهنگ عامه بنیاد ایران‌شناسی فعالیت خود را آغاز نمود.

مهری باقری در سال 1385 به عنوان استاد نمونه کشوری از دانشگاه تبریز و سال بعد آن، از سوی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری به عنوان نخبه برگزیده سال معرفی شد. دکتر باقری در سال 1389 از طرف فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ریاست بنیاد پژوهشی و آموزشی «شهریار» در تبریز منصوب شد.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال ‌ها فعالیت علمی و فرهنگی دکتر مهری باقری، با برگزاری مراسم بزرگداشتی در آبان ماه سال 1387 ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی کرد و لوح تقدیری همراه با نشان زرین انجمن به استاد اهدا نمود.

آثار ارزنده‌ای از این استاد برجسته منتشر شده که از جمله آنها می‌توان به تألیف کتاب‌های «مقدمات زبان شناسی»، «تاریخ زبان فارسی»، «واج¬شناسی تاریخی زبان فارسی»، «دین¬های ایران باستان»، «کارنامه اردشیر بابکان» و مقالات متعدد  در مجلات «دانشکده ادبیات و علوم انسانی تبریز»، «آینده»، «نامه انجمن» و «دانشنامه زبان و ادب فارسی» اشاره کرد.

عمر با برکت استاد دکتر مهری باقری، به شکل پیوسته در راه تحقیق و پژوهش و تمرکز بر آموزش بوده و امروز، شهر تبریز و فضای هنری کشورمان مملو از آثاری است که با نگاه دقیق و جستجوگر ایشان مکتوب شده اند.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام..

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است