پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   97619  | تاریخ خبر : 1397/11/04  | ساعت : 08:02

سیروس مصطفی:

در زمهریر فرهنگی شهر باید از نهال جشنواره فیلم تبریز حفاظت کنیم


نصر: عضو هیات مدیره انجمن سینماگران تبریز از این شهر به عنوان یکی از قطب های فرهنگی ایران نام برده و گفت: جشنواره فیلم تبریز رویدادی برای معرفی دوباره جایگاه تبریز در عرصه های هنری است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، سیروس مصطفی با بیان این مطلب اظهار داشت: عنوان یکی از قطب های فرهنگی و هنری ایران یک شبه برای تبریز به دست نیامده و سال های متمادی برای هنرهای مختلف به خصوص سینما در این شهر تلاش شده و طبیعتا هنرمندان بزرگی هم از سینمای تبریز به ظهور رسیده اند.

مصطفی برپایی جشنواره ها را به مثابه ویترینی برای هر منطقه دانسته و افزود: هنرمندان آثار خود را در این ویترین چیده و در ضیافتی با شکوه می توانند آثار یکدیگر تماشا کرده و به نقد این آثار بپردازند.

وی یادآور شد: همچنین در این جشنواره ها راهکارهای ارتقای زیربناهای سینمای استان بررسی و نقاط ضعف و قوت زیرساخت ها و آثاری که تولید شده نیز مورد بازبینی قرار می گیرد.

این کارگردان تبریزی با تاکید بر ضرورت برگزاری جشنواره فیلم تبریز، تصریح کرد: تبریز با قدمتی دیرینه و به عنوان نخستین شهر صاحب سینما در ایران، نیازمند جشنواره ای برای مطرح کردن نام این شهراست.

مصطفی افزود: در گذشته جشنواره های متعددی مثل جشنواره وحدت در دهه 60 ، جشنواره فیلم رحمت دهه 80 ، همایش های  سیب استانی و... در تبریز برپا شده و امروز خلاء محسوسی در این زمینه دیده می شود که اگر حالا نتوانیم نهال جشنواره فیلم تبریز را در این زمهریر زمستانی حفظ کنیم اتفاق خیلی بدی برای هنر سینمای تبریز است.

وی با تاکید بر اینکه فستیوال سینمایی به نوعی آن شهر را در عرصه جهانی معرفی می کنند،گفت: فستیوال های معتبر جهانی مثل ونیز و برلین با نامگذاری عنوان این شهرها بر روی خود، تلاشی برای معرفی هر چه بیشتر این شهرها دارند.

عضو هیات مدیره انجمن سینماگران تبریز خاطرنشان کرد: اگر امروز در سینمای ایران حرفی برای گفتن داریم و تبریز جایگاه خود را به دست آورده، در نتیجه همین جشنواره هایی است که در گذشته در تبریز برگزار شده چرا که اینها محلی برای رشد و استعدادیابی پدیده های نوظهور است .

مصطفی جشنواره ها را بهانه ای برای تولید فیلم در استان عنوان کرده و گفت: جشنواره های متعدد برگزار شده در ایران بهانه ای برای تولید آثار هستند و در واقع فعالان سینمایی ما به واسطه جشنواره ها برای فیلمسازی تشویق می شوند.

وی با ارائه پیشنهادهایی برای بهره وری هر چه بیشتر جشنواره فیلم تبریز، تصریح کرد: برگزاری جلسات تخصصی با موضوعات سینما و تاریخ، سینما و فلسفه و... در حاشیه جشنواره، برپایی کارگاه های آموزشی به طوری که بخش کارگاهی با حضور اساتید مطرح کشوری طی چند روز برپایی جشنواره منجر به تولید فیلم باشد، غرفه های عرضه کتب سینمایی، اکران آثار مطرح سینمایی ایران و جهان و... می تواند موجب بهره وری هر چه بیشتر جشنواره فیلم تبریز باشند.

عضو هیات مدیره انجمن سینماگران تبریز با تاکید بر اینکه این جشنواره توانایی تبدیل شدن به یک رویداد ملی را دارد، خاطرنشان کرد:طی دو سال اخیر زیرساخت های خوبی در تبریز ایجاد شده که از آن جمله می توان به احداث چند پردیس سینمایی اشاره کرد.

مصطفی با اشاره به لزوم هم افزایی هر چه بیشتر دستگاههای فرهنگی و هنری در برنامه های فرهنگی، گفت: هر رویداد فرهنگی و هنری که در این شهر برگزار می شود ، هم افزایی تمام نهادهای فرهنگی را می طلبد.

وی با بیان اینکه در چشم انداز جشنواره فیلم تبریز شایستگی برگزاری ملی این رویداد را در نظر داشت، خاطرنشان کرد: تبریز استحقاق برپایی یک جشنواره سینمایی ملی را دارد که در این خصوص تامین منابع مالی یک بحث جدی است چرا که برگزاری یک جشنواره ملی باید استانداردهایی داشته باشد.

عضو هیات مدیره انجمن سینماگران تبریز در پایان یادآور شد: برگزاری این رویداد در سطح ملی این به نفع استان است چرا که منجر به اشتغالزایی و توسعه گردشگری می شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است