پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   97517  | تاریخ خبر : 1397/11/02  | ساعت : 08:57

گزارش/

افتتاح بیمارستان آیت‌الله خویی در ارومیه به تعویق افتاد


نصر: هم‌اکنون 8 بیمارستان در شهرهای مختلف آذربایجان غربی در حال احداث است که قدیمی‌ترین آن بیمارستان خیریه مرحوم آیت‌الله خویی است که ربع قرن پیش احداثش آغاز شده و به‌رغم وعده مسئولان برای افتتاح در هفته دولت و یا دهه فجر باز هم به مرحله افتتاح نرسید.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، 18 شهریور امسال سیدحسن قاضی زاده هاشمی که وزیر بهداشت بود برای چندمین بار به آذربایجان غربی سفر کرد و برای چندمین بار از پروژه بیمارستان آیت‌الله خویی بازدید کرد و برای چندمین بار وعده داد که این بیمارستان به‌زودی افتتاح می‌شود.

وی در همین سفر به صراحت گفت که بیمارستان آیت‌الله خویی در  2 سال گذشته پیشرفت خوبی داشته است و این بیمارستان در 22 بهمن ماه امسال(97) افتتاح می‌شود.

اما اکنون قاضی‌زاده هاشمی دیگر وزیر نیست بنابراین وعده‌ای که وی داده نیز چندان از خود او قابل‌پیگیری نیست هم چنانکه وعده‌های 25 سال اخیر برای افتتاح بیمارستان آیت‌الله خویی هیچ‌کدام به نتیجه نرسیده است و اکنون نمی‌توان یقه هیچ وزیر یا استانداری را گرفت و از او پرسید چرا به قولت عمل نکردی.

وعده افتتاحی که باز هم فراموش شد

حتی تابستان امسال جلسه‌ای با هدف بررسی و رفع مشکلات بیمارستان 250 تخت خوابی آیت‌الله خویی با حضور مدیران عامل شرکت‌های خدمات رسان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی به ریاست تقی کهوریان معاون وقت هماهنگی امور عمرانی استاندار برگزار و مقرر شد این بیمارستان یکی از 10 پروژه عمرانی فاخر مد نظر دولت برای افتتاح در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باشد.

اما اکنون که فقط ده روز به مراسمات چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باقی مانده وعده‌های داده‌شده و برنامه ریزی‌های اعلام شده همه به ورطه فراموشی سپرده شده و هیچ مسئولی از عمل به تعهدات خود حرفی به میان نمی‌آورد بلکه باز هم وعده جدیدتری برای افتتاح آن در سال آینده تکرار می‌شود.

این بی‌توجهی 25 ساله به احداث یک بیمارستان در خوی را وقتی با احداث و تجهیز یک بیمارستان مجهز 220 تخت خوابی در ارومیه آن هم ظرف مدت فقط یک سال مقایسه می‌کنیم تازه متوجه می‌شویم حجم مشکلاتی که به‌واسطه نگاه تمرکز محور در حوزه سلامت وجود دارد چقدر عمیق و ریشه‌دار است.

بی‌توجهی 25 ساله به احداث بیمارستان آیت الله خویی

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این حجم از بی‌توجهی به احداث یک بیمارستان در حوزه انتخابیه خود می‌گوید: احداث بیمارستان آیت‌الله خوئی از 25 سال پیش شروع شده است که در ابتدا قرار بر اجرای این پروژه به‌صورت 515 تخت خوابی توسط جامعه خیرین سلامت بود اما به علت بزرگ بودن پروژه و نیاز آن به منابع مالی بیشتر صرفاً هزینه کرد نذورات و کمک‌های مادی خیرین کافی نبوده و نیاز به جذب اعتبارات دولتی احساس می‌شد. 

تقی کبیری می‌گوید: چند سال پیش دولت با کاهش تعداد تخت‌های بیمارستانی و تخصیص بودجه دولتی برای آن در صدد کمک به اتمام پروژه برآمد هرچند که با این وجود نیز توفیقی در پیشبرد پروژه ایجاد نشد تا اینکه در سال 95 با سفری که آقایان نوبخت و قاضی‌زاده هاشمی به شهرستان خوی داشتند مقرر شد تا با تزریق 700 میلیارد ریال شاهد افتتاح آن در خرداد 96 باشیم که این اتفاق هم نیافتاد. 

افتتاح بیمارستان آیت الله خویی به سال بعد موکول شد

اما رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در تازه‌ترین اظهارنظر خود درباره سرنوشت این بیمارستان گفته است: بیمارستان آیت‌الله خویی قرار بود در دهه فجر امسال افتتاح شود که به علت مشکلات مالی در هفته سلامت یعنی اواسط اردیبهشت ماه 1398 افتتاح خواهد شد.

بیمارستان 600 تختخوابی ارومیه زمینی برای احداث شدن نداردآذربایجان‌غربی|دهه فجر؛ تازه‌ترین وعده افتتاح بیمارستان 250 تخت‌خوابی آیت‌الله خوییوعده افتتاح بیمارستان آیت الله خویی آذربایجان غربی 25 ساله شد‌اراده دولت برای اتمام بیمارستان آیت‌الله خویی جدی‌تر شد

جواد آقازاده می‌گوید: در چند سال اخیر بیمارستان‌های چالدران، پلدشت، شوط و بوکان افتتاح شده و شاخص تخت بیمارستانی را از 1 به 1.5 افزایش داده‌اند و اگر بیمارستان زنان ارومیه نیز راه‌اندازی شود آذربایجان غربی از متوسط کشوری هم بالاتر خواهد رفت.

وی می‌افزاید: هم اینک بیمارستان‌های پیرانشهر 64 درصد پیشرفت فیزیکی، اشنویه 40 درصد پیشرفت، نقده اخیراً شروع شده، مهاباد کلنگ زنی انجام شده و بوکان و تکاب نیز آماده افتتاح است و در هفته سلامت نیز بال دوم بیمارستان 100 تختخوابی میاندوآب افتتاح خواهد شد.

گزارش از محمد آقایی پر

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است