پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   97049  | تاریخ خبر : 1397/10/22  | ساعت : 18:20

خبر/

امدادگران اورژانس پرستارانی برای زمان طلایی


نصر: نیروهای اورژانس عهده دار وظیفه ای سنگین و ارزشمند بوده و نقش بسزایی در بازگشت سلامت بیماران در لحظات اولیه سوانح از قبیل حوادث رانندگی، سکته های مغزی و قلبی که با عنوان زمان طلایی اطلاق می شود، ایفا می کنند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، فرارسیدن سالروز میلاد حضرت زینب (س) که در تقویم کشورمان به عنوان 'روز پرستار' نامگذاری شده است، بهانه ای شد تا برای ادای احترام به کسانی که با نیت خالص، به بیماران خدمات ارایه می کنند؛ به یکی از پایگاه های اورژانس استان آذربایجان شرقی مراجعه کنم.

ساعت حدود 18 و 40 دقیقه به پایگاه رسیده و پای صحبت های کارشناس فوریت های پزشکی این مرکز می نشینم.

حبیب حسینقلی زاده با بیان اینکه روز پرکاری را پشت سر گذاشته است؛ در حال صحبت درباره سختی های این شغل است که از طرف مرکز اورژانس یک ماموریت سوختگی و آتش سوزی در مغازه ای در خیابان شهید رجائی تبریز اطلاع داده می شود.

فرصت را غنیمت دانسته و همراه با وی و همکارش عازم محل حادثه می شوم.

خودروی آمبولانس اورژانس برای رسیدن به محل برای اینکه در ترافیک گرفتار نشود از کوچه و پس کوچه هایی که تا کنون گذرم نیفتاده عبور می کند.

نیروهای آتش نشانی قبل از اورژانس رسیده و اقدامات لازم برای اطفای حریق و نجات مصدومان انجام شده بود.

در بین جمعیتی که مسیر را بسته بودند جوانی با لباس های سوخته به سمت ما آمد، راننده آمبولانس هنوز ایست کامل نکرده بود که کارشناس اورژانس از آمبولانس پیاده شد و به طرف مصدوم شتافت.
مصدوم جوانی 17 ساله است که حین کار در تعمیرگاه خودرو ناشی از اشتعال بنزین دچار سوختگی شده است.

یکی از کارگران که توانسته بود با سرعت خود را از محل حادثه دور کند آسیب چندانی ندیده بود اما جوان دیگر به گفته کارشناس اورژانس دچار سوختگی درجه دو 90 درصدی شده است.
مامور اورژانس به مصدوم که هوشیار است اکسیژن وصل کرده و آرام لباس هایش را با قیچی برش داده و از تنش درمی آورد؛ تمام بدنش سوخته است.

وضعیت مصدوم دوم باعث شده بود که جوان کمتر آسیب دیده هم دچار شوک شود، به همین دلیل کارشناس اورژانس وی را با تکنیک های خاص پرستاری دعوت به آرامش می کند.
کارشناسان اورژانس ورق ملحفه آلومینیومی را به دور مصدوم 90 درصدی کشیده و خیلی سریع به بیمارستان می رسانند.

مصدوم به داخل اورژانس بیمارستان و اتاق CPR انتقال داده می شود.

به گفته پرستار بخش، ملحفه آلومینیومی توانسته بود از کاهش دمای بدن مصدوم جلوگیری کند.

امکان رگ گرفتن از بیمار وجود نداشت که با تلاش کادر بیمارستان از گردن بیمار رگ گرفته می شود و آرامبخش برای انجام اقدامات درمانی بعدی تزریق می شود.

پس از اتمام ماموریت حسینقلی زاده کارشناس اورژانس صحبتهایم را با وی پی می گیرم.

وی می گوید: حوادث سوختگی همیشه دردناک بوده و خاطره بدی از خود بر جای می گذارند، اما قدر مسلم امدارسانی به موقع و در زمان طلایی می تواند از بسیاری از صدمات پشگیری کند.
این کارشناس اورژانس با اشاره به اینکه گاه شاهد این هستیم که برخی افراد با وجود شنیدن صدای آژیر خودروی آمبولانس راه را برای عبور باز نمی کنند، از مردم می خواهد تا صدای آژیر آمبولانس را ناله های مصدومی بدانند که کمک می خواهد.
به هر حال صبر و حوصله، برخورد مناسب، خوش رفتاری، حسن خلق و دلسوزی از ضرورت های این شغل است زیرا تاثیرگذاری روحی در بیماران امکان درمان و شفای آنان را تقویت می کند و این موضوع اهمیت کار آنها را بیش از پیش نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، آذربایجان شرقی دارای 125 پایگاه فوریت پزشکی و 2 پایگاه هوایی است که به جز نیروی اداری 700 نیروی عملیاتی دارد.

در 9 ماهه سال جاری 77 هزار و 283 ماموریت تصادفی و غیرتصادفی توسط کارشناسان اورژانس 115 استان انجام شده است که از این تعداد 60 هزار و 541 مورد ماموریت غیرتصادفی بود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است