پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   96598  | تاریخ خبر : 1397/10/12  | ساعت : 20:15

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در تحریریه نصر:

50 درصد تولیدات کشاورزی استان در حاشیه دریاچه ارومیه است/ نگرانی مردم در خصوص قطع درختان به حق است


نصر: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: 50 درصد تولیدات کشاورزی استان در حاشیه دریاچه ارومیه است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر،اکبر فتحی در بازدید از تحریریه آژانس خبری تحلیلی نصر با اشاره به اهمیت رسانه ها در انتقال مطالب و شفاف سازی مسائل شهری، گفت: این حق مردم است که اطلاعات کافی در تمامی حوزه ها در اختیارشان قرار بگیرد و رسانه نقشی مهمی در این امر بازی می کند.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی به عنوان یک بخش اقتصادی و فنی، انتشار مواردی که در بخش کشاورزی رخ می دهد را رسالت خود می داند، اظهار داشت: این نهاد دولتی نهایت تلاش خود را برای شفاف سازی مسائل و اتفاقاتی که در حوزه کشاورزی رخ می هدف برای مردم می کند.

وی افزود: اما با توجه به گستره فعالیتی که بخش کشاورزی وجود دارد و به واسطه ارتباطی که با جامعه مصرف کننده و هم تولید کننده داریم و آحاد جامعه به نوعی در گیر بخش کشاورزی است، عملا غیر ممکن است که بتوانیم اطلاع رسانی را به نحو احسن انجام دهیم از این رو نیاز بخش کشاورزی به رسانه بیش از سایر بخش ها است.

فتحی  با بیان اینکه مجموعه آژانس خبری تحلیلی نصر اخبار مربوط به بخش کشاورزی را بسیار خوب پوشش می دهد و می تواند به  شکوفایی بخش ما کمک بسیاری کند، اذعان داشت: من فارغ از مسئولیت حقوقی خود به عنوان یکی از مخاطبان شما هستم و اخبار نصر را همه روزه رصد می کنم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی  در ادامه پاسخگوی سوالات مختلف و صریح خبرنگاران این آژانس خبری و تحلیل شد.

وی در پاسخ به سئوالی پیرامون دریاچه ارومیه و استراتژی سازمان جهاد کشاورزی در مدیریت کشت در اراضی محدوده دریاچه گفت: عوامل اصلی تولیدی در بخش کشاورزی، آب و خاک است و به هر مسئله ای که سبب شود این دو عامل مورد تهدید قرار گیرد  و تولید محصولات کشاورزی  که نیاز اولیه جمعیت  رو به رشد جامعه است به خطر بیافتد، باید حساسیت ویژه ای نشان داد.

وی ادامه داد: ما قدرت اینکه طبیعت را تغییر دهیم، نداریم ولی زمانی که شرایط طبیعی زمین را تغییر می دهیم، شاهد رخدادهایی همچون بلایی که بر سر دریاچه ارومیه آمد می شویم.

وی با بیان اینکه نزدیک به 50 درصد تولیدات کشاورزی استان در حاشیه دریاچه ارومیه است، گفت:من به عنوان متولی بخش کشاورزی استان باید به فکر 50 درصدی که اکنون تحت تاثیر عواقب خشک شدن دریاچه ارومیه است، باشم و راهکارهایی برای کشاورزانی که تولیداشان تحت تاثیر این عوامل قرار می گیرد،ارائه دهم .

فتحی افزود: اقداماتی که در حوزه دریاچه ارومیه انجام می دهیم در راستای تامین مواد غذایی و ایجاد اشتغال جایگزین برای کسانی است که در سطح روستا به بخش آب وابستگی زیادی دارند.

وی با اشاره به اینکه اصلاح سیستم های آبیاری در حاشیه دریاچه ارومیه باید فرهنگ سازی شود تا بهره وری آب افزایش یابد، اذعان داشت: اصلاح سیستم های آبیاری از سنتی به نوین یکی  از این برنامه ها است. همچنین به منظور انتقال آب موجود در کانال های خاکی به لوله اقداماتی انجام شده است تا مانع از هدر رفت آب شویم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه روش دیگر اصلاح الگوی کشت است، گفت: کاشت محصولاتی که نیاز آبی آنها کم است را جایگزین گیاهانی می کنیم که نیاز آبی بسیاری دارند.

وی  افزود: سطح زیر کشت برخی محصولات به دلیل شور شدن خاک به تبع شور شدن آب کاهش یافته برای مثال کشت بادام از رونق افتاده است.

وی با بیان اینکه توسعه باغات در حاشیه دریاچه ارومیه بر اساس مصوبه دولت ممنوع است، اذعان داشت: در اراضی که محدودیت آب داریم تبدیل "زراعت به باغ" باید مورد کنترل قرار گیرد.

 

افزایش استخرهای آب در حاشیه دریاچه ارومیه

فتحی در پاسخ به این سئوال که آیا افزایش استخرهای ذخیره آب در خشک شدن دریاچه ارومیه نقش دارند یا نه ، با بیان اینکه استخر ذخیره آب پیش زمینه ای برای اجرای سیستم نوین آبیاری است، اظهار داشت: استخر به معنای سد نیست که مانع از گذر آب به دریاچه شود بلکه  آب جاری در جایی با عنوان استخر ذخیره آب جمع آوری شود و از این طریق به باغات پمپاژ شود.

وی در خصوص وضعیت جایگاه استان در کشاورزی صنعتی گفت: این نوع کشاورزی ویژگی های منحصربفرد خاصی دارد که باید با استفاده از ماشین آلات کشاورزی سطح زیر کشت این نوع را افزایش داد، البته اکنون در حوزه ماشین آلات کشاورزی شاخص های استانی ما از متوسط کشوری بالاتر است  اما واحدهای تولیدی نیز باید مقیاس های استاندارد را حفظ کنند تا به دلیل کوچک بودن قطعات کشاورزی  دچار چالش هایی نشویم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم کاملا به سمت کشاورزی صنعتی حرکت کنیم،  باید در حوزه بازرگانی کشاورزی هم پیشرفت داشته باشیم و با استفاده از کسب و کارهای نوین تا به مفهوم واقعی کلمه به کشاورزی صنعتی برسیم.

فتحی با بیان اینکه در حوزه بازرگانی کشاورزی با چالش های زیادی روبرو هستیم و اختلاف قیمت زیادی از تولید به مصرف وجود دارد ، اذعان داشت: به واسطه تفاهم نامه سه جانبه ای  که با یک شرکت دانش بنیان، اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات و جهاد کشاورزی استان منعقد شد، با استفاده از تکنولوژی روزتولید کننده را مستقیما به مصرف کننده وصل می کنیم و اینگونه تولید کننده پایداری تولید خواهد داشت و مصرف کننده نیز به لحاظ خرید با قیمت مناسب راضی خواهد بود.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی همگام با سایر بخش ها مجبوریم به سمت روش های نوین حرکت کنیم ، در توسعه فضای کسب و کار در کشاورزی نیز تمهیداتی اعم توسعه گلخانه هایی با مقیاس کوچک که بتواند در داخل شهر و روستا احداث شود، خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه کشت گلخانه ای یکی از طرح هایی است که مورد حمایت جهاد کشاورزی است، اضافه کرد: توسعه گلخانه ای برای بهینه سازی مصرف آب و اقتصادی کردن تولید، کاهش قیمت تمام شده محصول و کنترل آفات بسیار مهم است و اگر کشت در فضای آزاد و گلخانه ای را با یکدیگر مقایسه کنیم خواهیم دید که با حجم کم آب ده برابر محصول فضای آزاد تولید می شود.

فتحی ادامه داد: ضرورت حرکت به سمت کشت گلخانه ای با توجه به اینکه استان و کشور ما تقریبا خشک به حساب می آید،  دو چندان است که البته در سه سال اخیر میزان زمین های گلخانه ای به 155 هکتار رسیده است و خوشبختانه متقاضی نیز افزایش یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص سیاست های این سازمان در جلوگیری از افزایش محصولات تراریخته در سطح استان گفت: در استان محصولات تراریخته ای که به عنوان تهدید به حساب بیاید به هیچ عنوان وجود ندارد و تکلیف با این موضوع مشخص است اما باید افزایش جمعیت نیز در نظر گرفته شود زیرا با روش های جاری و سنتی تامین نیازهای این جمعیت غیر ممکن است.

وی در خصوص قطع گسترده درختان ارسباران و نقش جهاد کشاورزی در این امر، گفت: تریلرهایی که با بار اشجار در اتوبان های دیده می شوند همگی حامل درختان جنگلی نیستند گاها افرادی صاحب باغ  میوه در منطقه کلبیر درختان گونه جنگلی که در میان درختان میوه باغ خود رشد می کنند را قطع می کنند.

فتحی نگرانی مردم در خصوص کاهش فضای سبز شهری و جنگلی را قابل قبول خواند و اظهار داشت: اگر بگوییم میزان فضای سبزکاهش نیافته است دروغ است، از این رو باید شیوه نامه ای ترتیب داده شود  تا این دغدغه مردم را برطرف کنیم و از طرفی باغدار به حق و حقوق خود برسد.

وی در انتها در پاسخگویی به سئوال خبرنگار نصر در خصوص تمهیدات جهاد کشاورزی جهت مقابله با آبیاری مزارع صیفی جات غرب تبریز با فاضلاب خام خروجی تصفیه خانه تبریز نیز گفت: در این خصوص یکسری سازمان ها وظیفه خود را به درستی انجام نداده اند و تاوان آن را کسی می دهد که در آنجا کشت می کند، اگر با این روش اصلاح امور انجام دهیم به هیچ جا نمی رسیم، آب و فاضلاب باید شبکه خود را با آب این منطقه جدا می کرد و با صراحت می گویم که می توانم از طریق نظام صنفی فعالان کشاورزی طرح دعوا کنم اما واقعیت این است که با عوض کردن علت و معلول نمی توان به نتیجه ای رسید.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است