پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   96500  | تاریخ خبر : 1397/10/11  | ساعت : 11:21

"تیمسار ضرغامی" فرمانده‌ای که صدام برای سرش جایزه تعیین کرد/

درگذشت غریبانه مدافع تبریزی خرمشهر/ قهرمانان ایستاده می میرند


نصر: امیر دریادار داریوش ضرغامی، فرمانده تکاوران مدافع خرمشهر در حالی جان به جان آفرین تسلیم کرد که رنج فراموشی مدافعان خرمشهر را در سینه داشت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، امیر دریادار دوم داریوش ضرغامی از یادگاران و پیشکسوتان ۸ سال دفاع مقدس و از مدافعان خرمشهر قهرمان در همان خرمشهر به یاران شهیدش پیوست.

امیر دریادار دوم «داریوش ضرغامی» یکی از تکاوران دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس و از فرماندهان مدافع خرمشهر بود که دو روز پیش در آئین افتتاحیه سایت قایقرانی شهید ناخدا تکاور محمد مختاری، در حین سخنرانی و بازگویی خاطرات و رشادت های هم‌رزمان خود در 8 سال جنگ تحمیلی دچار سکته قلبی شد و پس از انتقال به بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز، درگذشت.

"انتظار میهمان نوازی نداریم اما انتظار داریم که به سراغمان بیایید، احوالمان را بپرسید یا درب اتاقتان باز باشد ما به دیدنتان بیاییم. ما فراموش شدگان عرصه دفاع هستیم... ." اینها آخرین جملات تیمسار ضرغامی، فرمانده تکاوران نیروی دریایی، در زیر پل خرمشهر بود که با بغض سخن می گفت و از فرط غم و ملال فراموش شدگی سکته کرد و روحش به ابدیت پیوست.

او در زیر پل خرمشهر ایستاد و در حضور دهها تکاور دوران دفاع مقدس یادی از شهدای نیروی دریایی کرد و با بغض از اینکه مسئولان حاضر نشده بودند محبت و میهمانداری کنند گله ها کرد و از فرط ناراحتی از هرچه بود و نبود سکته کرد و در راه عزیران از دست رفته اش مسافر الی الحق شد.

امیر دریادار ضرغامی فرمانده رشید منطقه سوم دریایی ایران در دوران دفاع مقدس بود که زخم های بسیار در تن داشت و هر ساله همه تکاوران دوران دفاع را جمع می کرد تا انس و الفت قدیمی را حفظ کند.

"مسعود فروزنده" در عصر ایران نوشت: «حدود یک ماه پیش بود که از رییس منطقه آزاد خرمشهر، آقای اسماعیل زمانی، تلفنی تقاضا کردم از یکصد و شصت تکاوری که قصد دارند در دی ماه ۱۳۹۷ در خرمشهر گرد آیند دعوتی به عمل آورد؛ یک یا دو وعده شام آنها را میهمان کند و در مقام میزبان در جمعشان حضور یابد. درخواستم با امتناع ایشان روبه رو شد و از هزینه هایی که در این راه صرف می شود گله مند بود. به او گفتم هزینه یک یا دو وعده شام به شش یا هفت میلیون تومان هم نمی رسد. او پاسخ داد نه نمی توانیم. واقعا مشکل است. این را بدهیم یک گروه دیگر مطالبه گر می شوند.

تلفن تمام شد و با اندوه به تکاوران اطلاع دادم که منطقه آزاد قبول نکرد و استدلالش صرفه جویی(!!) بود. مرتضی میری و حسین بای چه بزرگ منش بودند که در پاسخ گفتند باشه مشکلاتشان را درک می کنیم. خودمان دست به کار میشویم تا این گردهمایی سامان یابد.

تکاوران زیر پل خرمشهر جمع شدند، تیمسار رفت.»

http://nasrnews.ir/Portals/0/2018/12/920766_260.jpg

فرمانده تکاوران دریایی نداجا در دوران دفاع مقدس با اشاره به رشادت‌های امیر دریادار دوم «ضرغامی» گفت: رشادت‌ها و اقدامات عملیاتی دریادار ضرغامی به اندازه‌ای بود که صدام برای کشته شدن وی جایزه تعیین کرد.

ناخدا یکم هوشنگ صمدی از فرماندهان تکاوران دریایی خرمشهر در دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با دفاع پرس، اظهار داشت: امیر تکاور دریایی داریوش ضرغامی در سال ۱۳۱۹ در تبریز به دنیا آمد و در سال ۱۳۳۹ وارد دانشکده افسری نیروی زمینی ارتش شد‌.

وی افزود: امیر ضرغامی در خانواده‌ای نظامی بزرگ شد و همچون نیاکانش از وطن دوستان، مبارزان راه کشور و وطن بود.

ناخدا صمدی ادامه داد: وی تا سال ۱۳۵۴ در نیروی زمینی ارتش خدمت کرده و پس از طی دوره عالی، جهت تشکیل گردان‌های تکاوران دریایی از بین ۸۶ نفر داوطلب به عنوان نخستین فردی نظامی انتخاب شد.

وی افزود: امیر ضرغامی در مرکز آموزش تکاوران منجیل دوره تکاوری را به پایان رساند و در همان جا به عنوان فرماندهی آموزش مشغول به خدمت شد و در نهایت برای طی دوره عملیات آبی و خاکی و ستاد، به آمریکا اعزام شد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس اضافه کرد: امیر ضرغامی در دوره‌های آموزشی خارج از کشور در میان افسران کشورهای مختلف با درجه ممتازی فارغ التحصیل شد و سپس به ایران مراجعت کرد.

ناخدا صمدی تصریح کرد: وی از 1357/9/19 در بوشهر به فرماندهی گردان تکاوران انتخاب شد و بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نیز مجدداً در فرماندهی آموزش تکاوران دریایی مشغول به کار شد و در بحبوحه رجز خوانی اعراب برای جزایر سه گانه ایران اسلامی با تیپ تفنگداران جهت حفاظت از این جزایر به منطقه اعزام شد.

وی افزود: ایشان پس از آغاز جنگ تحمیلی با گردانی از تکاوران دریایی از مرکز آموزش منجیل به جبهه خرمشهر اعزام شد. رشادت‌ها، دلاوری‌ها و جانفشانی‌های این فرمانده بزرگ و سربازان تحت امرش در خرمشهر لرزه بر تن ارتش بعثی انداخت تا جایی که صدام برای سر ایشان جایزه تعیین کرد.

فرمانده تکاوران دریایی در دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: خاک خرمشهر و آبادان به خون پرسنل تحت امر ایشان آغشته است این تکاور بزرگ چندین بار مجروح شد؛ اما به رغم آسیب‌دیدگی هیچگاه از جبهه خارج نشد. ترکش‌های گلوله های دشمن هنوز در جای جای پیکر مبارک این عزیز موجود است، وی در عملیات های شکست حصر آبادان، عملیات بیت المقدس، عملیات اسکورت کاروان ها، دفاع از جزایر سه گانه و دفاع از اروند رود نقش آفرین بوده و همچنین فرماندهی منطقه سوم خرمشهر و فرماندهی گروه رزمی آبادان و خرمشهر را در کارنامه خود دارد.

ناخدا صمدی در پایان گفت: دریادار ضرغامی در نهایت در برنامه گردهمایی تکاوران دریایی در خرمشهر یعنی در همان محلی که همرزمان شهیدش به لقاالله پیوسته بودند دارفانی را وداع گفت و به همرزمانش پیوست.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد...

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

رحمت ا... علیه و علیهم
14:27:17 1397/10/11
رضا
  
الله رحمت السين روحي شاد قبري نورونان دولسون
20:39:48 1397/10/12
شريفي
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است