پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   96453  | تاریخ خبر : 1397/10/10  | ساعت : 13:40

سيدحسن فقيه/

شجره طيبه اي كه چهل ساله شد


نصر: سال 1397، چهلمین سال حیات انقلاب اسلامی است. مردمی که خود، انقلاب را به پیروزی رساندند و با همه مزاحمت‌ها پیش بردند،

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

برای قضاوت درباره کارنامه 39 ساله انقلاب از همه سزاوارترند. البته دشمنان سرسختی هم هستند که از قدرت پیشران انقلاب، آسیب‌های بزرگی دیده‌اند و عقده‌گشایانه قضاوت می‌کنند. حق هم دارند! در این میان طیف سومی را می‌توان سراغ گرفت که خود را همرنگ مردم می‌نمایند اما ادبیات آنها در قضاوت و تخطئه، تنه به تنه مغالطه‌های دشمن می‌زند. براستی در مقام ارزیابی کارنامه انقلاب، کدام قضاوت به واقعیت نزدیک‌تر است؟
 اگر منصفانه بنگريم همه اهداف و آرمان‌ها به یک اندازه محقق نشده و شدت و ضعف داشته است. بی‌تردید، با توجه به ظرفیت‌های موجود، می‌توانستیم در زمینه عدالت اجتماعی، رشد و پیشرفت اقتصادی، و فرهنگ و معنویت و اخلاق، بسیار جلوتر از نقطه‌ای که ایستاده‌ایم باشیم و برخی ناکامی‌ها را تجربه نکنیم. همه اینها سزاوار آسیب شناسی است. در عین حال، ارزیابی باید واقع نگرانه و با ملاحظه موانع و مزاحمت‌ها باشد. ارزش‌هایی مانند استقلال، آزادی، جمهوریت (مردم سالاری)، عدالت، رونق اقتصادی، اقتدار بین‌المللی و امنیت و ثبات را باید در کنار هم محاسبه کرد و به کارنامه قابل دفاع رسید.
 اینکه مسیر حرکت، اتوبان آسفالته باشد یا یک جاده پر پیچ و خم کوهستانی، در میزان سرعت و حرکت، تفاوت اساسی ایجاد می‌کند. در جاده‌های صعب‌العبور حتی ممکن است راه برای مدتی بسته شود و گرفتار بهمن و ریزش کوه شویم. هیچ ملتی از جاده آسفالته و اتوبان، به پیشرفت و رشد و رونق اقتصادی نرسیده است. راه‌های ناهموار را هموار کرده‌اند و قبل از همه چیز همت و غیرت به خرج داده‌اند. ارزیابی و مقایسه نباید در خلا و رويا انجام شود. کدام کشور در منطقه، از مردم سالاری در تراز ایران برخورداراست؟

 در اغلب کشورهای منطقه، مردم سالاری واقعی حتی برای یک بار هم تجربه نشده است

 به استناد اسناد متعدد می‌توان گفت اگر ولایت فقیه نبود تا مردم را پای کار انقلاب و جمهوری اسلامی بیاورد، اکنون باید صرفا شصت و پنجمین سالگرد تدفین مردم سالاری در کودتای 28 مرداد توسط آمریکا و انگلیس را در حافظه برخی تاریخ دان‌ها مرور می‌کردیم. آنان که آروغ روشنفکری می‌زنند و در چند و چون مردم سالاری در ایران خدشه می‌کنند، انصاف اگر داشتند، باید به این واقعیت اذعان می‌کردند که ولایت فقیه، ستون برپادارنده آزادی و مردم سالاری بوده است. قیام الهی امام خمینی، جمهوری اسلامی را با اراده مردم برپا داشت. پس از ایشان نیز رهبر انقلاب، با وجود همه خودکامه‌هایی که از چپ و راست خواسته‌اند مردم سالاری را تعطیل و مصادره به مطلوب کنند، دموکراسی را پاس داشته اند
 ايران اسلامي در منطقه‌ای به شدت بحران زده، ناامن و نابسامان، توانسته امنیت و ثبات را در کنار مردم سالاری و آزادی پاسداری كند؛ هر چند که خط نفوذ و طیف‌های غربگرا در کنار عناصر جاه‌طلب و‌اشرافیت زده، بارها از این آزادی سوءاستفاده کردند و علیه قانون و امنیت و منافع ملی و جمهوریت و اسلامیت شوریدند. آنها هزینه‌های گزافی روی دست کشور گذاشتند.
 با مطالعه تاريخ ائمه معصومین (ع) وياران ایشان خواهيم ديد كه آنان همواره از چند سو شماتت شده‌اند. هم از جانب تندمزاج‌های انقلابی نما که به صلاح و مصلحت قافله متنوع امت و اقتضائات و اضطرارها کاری نداشتند، و هم از جانب کم فروشان و دنیا زدگان مدعی مصلحت‌اندیشی که مانند ترمز حرکت عمل می‌کردند اما حاکمیت دینی را به درد سر تراشی و ماجراجویی و دشمن سازی متهم می‌نمودند. دشمنان در این میان بیکار نبودند و هر کدام از طیف‌های تند مزاج و کندرو را جداگانه در نقشه خود به بازی می‌گرفتند. این چنین، تفرقه و تردید و بگو مگو پدید می‌آمد. هم از سرعت پویش پیشرفت و عدالت کاسته می‌شد و هم دشمن، مجال ایستادن در حاشیه امن و شبیخون زدن را پیدا می‌کرد

جشن چهل سالگي انقلاب و تداوم حيات پربركت نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران با حركت حول محور ولايت و دوري جستن از انحراف و تند روي و مصلحت انديشي و پاسداشت ارزشها محقق خواهد شد  به نظر ميرسد  مسئولان بايستي به تعهد خود با مردم ، انقلاب و شهدا پايبند باشند.و پاسخگويي و احساس مسئوليت در قبال مردم، نبايد ضعيف شود. متأسفانه رابطه مسئولان با مردم ضعیف و بوروکراسی دولتي و اشرافي گري و تجملاتي شدن برخي مسئولان، مانع ارتباط متواضعانه آنان با مردم شده است

مسئولان بايد خود در رعايت ارزش هاي انقلاب پيشگام باشند. انگيزه الهي در كارها نبايد جاي خود را به تعريف و تمجيد از خود بدهد. ولايت خاصه يعني پیروي از رهبري و ولايت عامه يعني برادري و دوستي و محبت میان مردم و مسئولان بايد تقويت شود .

مسئولان بايد خود در رعايت ارزش هاي انقلاب پيشگام باشند. انگيزه الهي در كارها نبايد جاي خود را به تعريف و تمجيد از خود بده ولايت خاصه يعني پیروي از رهبري و ولايت عامه يعني برادري و دوستي و محبت میان مردم و مسئولان بايد تقويت شود.

مردم ما نبايد منتظر دولتمردان بنشينند. صاحبان انقلاب مردمند؛ بنابراین خوب است هم نهضت مطالبه گري را از خود شروع كنند و هم از مسئولان بخواهند كه درست كار و خدمت کرده و فساد را از کشور دور كنند.

بدون شك ايجاد حس مطالبه گرايانه و احساس تعلق مردم به نظام يكي از راههاي تقويت اين شجره طيبه خواهد بود چرا كه اين مهم در تاكيدات مقام معظم رهبري از جامعه فرهيختگان و دانشگاهيان در احياء كرسي هاي آزاد انديشي نيز ملاحضه مي گردد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است