پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   96269  | تاریخ خبر : 1397/10/06  | ساعت : 09:54

یادداشت/

كريسمس يا ميلاد حضرت عيسى(ع)


نصر: مهمترين آموزهٰ حضرت عيسى(ع)صلح، نوع دوستى و نجات فرودستان و محرومان است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر،  كريسمس (در انگليسى) يا نوئل (در فرانسوى)جشن ميلاد عيسى مسيح در آيين مسيحيت است. درباره تقارن شب یلدا با کریسمس و نقش ایزدمهر در مراسم شب چله و تقلید مسیحیان از این آیین در شب کریسمس گفته شده است كه۷ هزار سال پیش نیاکان ما به دانش گاه شماری دست پیدا کردند و دریافتند که نخستین شب زمستان بلندترین شب سال است.از سويى در باور نياكان ما شب يلدا ، شب زادروز ایزدمهر یا میترا است. مهر به معنای خورشید است و تاریخ پرستش آن در میان ایرانی ها و آریایی ها به پیش از دین زرتشت بازمی گردد که پس از ظهور زرتشت این پیامبر او را اهورامزدا تعریف کرد. یکی از ایزدان اهورایی مهر بود که هم اکنون بخشی از اوستا به نامش نامگذاری شده است.

در «مهریشت» اوستا آمده است؛ «مهر از آسمان با هزاران چشم بر ایرانی می نگرد تا دروغی نگوید» نقش ایزدمهردر مراسم شب چله و تقلید مسیحیان از این آیین در شب کریسمس موضوعى است كه در تاريخ إشارات فراوانى به آن شده است. واژه یلدا سُریانی و به معنی ولادت است، ولادت خورشید (مهر، میترا)  است که رومیان آن را ناتالیس، یعنی روز تولد (مهر) شکست ناپذیر نامیده اند. 

بعضی گفته اند  یلدا نام یکی از ملازمان عیسی علیه السلام هم بوده است .شادروان دکتر محمد معین  بنقل از تذکره "دانشمندان آذربایجان " تالیف مرحوم محمد علی تربیت یلدا را  کلمه ای سُریانی دانسته است که چون با میلاد مسیح (ع) تطبیق می کرده، بدین نام خوانده شده است.بعضی شاعران پارسی نظیر معزی نیشابوری و سنایی در  اشعار خود از  رابطه ای میان  مسیح و یلدا سخن گفته اند،  مثل این بیت سنائی : "به صاحب دولتی پیوند اگر نامی همی جویی / که از یک چاکری عیسی چنان معروف شد بعضی فرهنگ نویسان (از جمله مولف برهان) چنین پنداشته اند که "یلدا" نام یکی از ملازمان حضرت عیسی(ع) بوده است،  در حالیکه چنین نامی در زمره ملازمان او در هیچ مأخذی دیده نشده و " چاکری عیسی کردن" در بیت سنائی به معنی اختصاص یافتن زمان مزبور بولادت وی است. إجمالاً اينكه حتى پس از گسترش دین مسیحیت، باز کشیشان نتوانستنداز گرفتن جشن هایی مانند یلدا جلوگیری کنند و به ناچار مجبور شدند، این شب را به عنوان زادروز عيسى (ع)جشن بگيرند.


*على اصغرشعردوست

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است