پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   96010  | تاریخ خبر : 1397/10/01  | ساعت : 09:30

گفت وگوی اختصاصی "نصر" با "میلاد عدل" آهنگساز تبریزی گروه موسیقی "رضا یزدانی"/

پیدایش جایگاه مناسب موسیقی راک در ایران طی سال ها اخیر/ تعصبات و برخوردهای جزیره ای سبب عدم فعالیتم در تبریز است


نصر: آهنگساز جوان تبریزی، گفت: موسیقی راک در ایران طی سال ها اخیر جایگاه مناسبی پیدا کرده، تعصبات و برخوردهای جزیره ای سبب عدم فعالیتم در تبریز است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، یکی از کلیدهای درک ژرف تر فرهنگ جوانان مطالعه ی بیان گری های موسیقایی آن هاست و موسیقی راک از زمان پیدایی اش تا به امروز به عنوان یکی از مظاهر فرهنگ جوانان و ابزاری برای ابراز خواست ها و پسندهای آن ها مورد توجه بوده است. موسیقی راک در ایران نیز پدیده ی نوظهوری نیست و بیش از چهل سال از پیدایی آن در فضای فرهنگی کشور می گذرد.
با گذشت سال ها و برقراری ارتباط بیشتر مخاطبان با موسیقی راک در کشور، گروه های موسیقی مختلفی به اجرای این نوع سبک از موسیقی پرداختند، به شکلی که حتی شاهد اجرای این موسیقی در تیتراژ های فیلم های سریالی و سینمایی متعددی شدیم.
گروه موسیقی هنرمند پرآوازه ایران "رضا یزدانی" یکی از گروه های موفق این سبک از موسیقی است که در سال های اخیر مخاطبان خود را از رده سنی های مختلف به خود جلب کرده است.
این گروه که در سراسر کشور کنسرت های متعددی را اجرا می کند، در ماه های اخیر به تبریز آمده و با علاقه مندان خود تجدید دیدار کرد، اما در این میان نامی آشنا از این گروه به شهر خود آمد که با آهنگسازی آهنگ های خواننده محبوب، علاقه مندی مخاطبان را طی چند سال اخیر، دوچندان کرده است.
خبرنگار نصر اینبار با "میلاد عدل" آهنگساز و نوازنده جوان تبریزی که آهنگساز و تنظیم کننده گروه موسیقی "رضا یزدانی" است، به گفت و گو پرداخت و از روند فعالیت این جوان هنرمند در عرصه موسیقی پرس و جو کرد.

"میلاد عدل" فعالیت حرفه ای خود در عرصه موسیقی را از ۸۶ همزمان با  تحصیل در رشته هوا-فضا در تهران آغاز کرد و از سال ۸۷ پس از ارائه آهنگ های خود به "رضا یزدانی" به طور رسمی در گروه وی به فعالیت پرداخته و تاکنون آهنگسازی و تنظیم بخش عمده ای از آهنگ های این گروه را بر عهده داشته است.

"عدل" پس طی چند سال در سال های ۸۹ و ۹۰ با آهنگ ساز نام آور کشور "کارن همایونفر" نیز در ساخت دو آهنگ در آلبوم منتسب به او وارد همکاری و پس از آن به آهنگسازی تیتراژ  فیلم مسعود کیمیایی پرداخت.

"میلاد عدل" در این گفت و گو در خصوص موسیقی راک و جایگاه آن در جامعه کنونی ایران، بیان کرد: با توجه به اینکه موسیقی راک برخواسته از فرهنگ شرق و ایران نیست، طبیعتا معنا و مفهوم آن بطور کامل برای مردم شرقی ملموس نخواهد بود. این سبک از موسیقی که به همراه خود داستان ها و مفهوم های بسیاری دارد، هنگام ورود به سرزمین شرق ناشناخته بود و با عکس العمل های متعددی مواجه شد، حال اینکه پس از گذشته چند دهه و شناخت تقریبی مخاطبان از این نوع موسیقی، جایگاه نسبتا خوبی در میان جامعه پیدا کرده است.

عدل با بیان اینکه در حال حاضر مرز بین موسیقی پاپ و راک در هم آمیخته و دوستداران موسیقی تنها با انتخاب ساز مورد نظر خود رنگ های دلخواهی به تصویر موسیقی خود می دهند، ادامه داد: سالیان گذشته شاهد اختلاف بین سبک پاپ و راک و تلفیق بین آن ها بودیم، اما اکنون دیگر مرزی میان موسیقی ها وجود ندارد، بلکه هنرمندان با انتخاب سازهای مورد نظر خود که پیش از این مختص موسیقی پاپ یا راک بود، به خلق آثار خود می پردازند و رنگ های شگرفی را به موسیقی می بخشند.

آهنگساز جوان تبریزی در ادامه با اشاره به اینکه درون مایه این سبک از موسیقی همواره نوعی اعتراض را در خود جای داده است، افزود: درون این سبک از موسیقی همواره اعتراضی در خصوص موضوعات مختلف اعم از شرایط اجتماعی، تقابل با خود و داستان های جدایی عشقی وجود داشته که این اعتراض را با سازهایی چون درام، گیتار باس و الکترونیک بیان می کند، با این حال سوای تمام مسائل موثر در این سبک موسیقی، حس و انرژی که هنرمند بر روی اثر می گذارد باعث ماندگاری آن بین مخاطبان می شود.

عدل با بیان اینکه معرفی و ماندگاری موسیقی راک در کشور به نحوه بیان و فعالیت هنرمندان فعال این حوزه بستگی دارد، گفت: موسیقی راک که در سال های اخیر با اجرای هنرمندان متعددی در ایران در حال فعالیت است، پیش از تاثیر مستقیم بر مخاطبان از طریق نوع اجرا و بیان سخن خود، از طریق هنرمندان و نوع معرفی آن ها از موسیقی خود در منش و رفتار آن ها بر مخاطبان اثر  می گذارد، هنرمندان باید توجه داشته باشند که پیش از اجرای موسیقی، این رفتار و منش آن هاست که مخاطبان را تخت تاثیر قرار می دهد، آن ها نماد موسیقی راک خواهند بود و همواره باید بیان درست آن در تلاش باشند.

وی با اشاره به فعالیت موفق گروه زیتون در تبریز در حوزه موسیقی راک، بیان کرد: در سال های اخیر شاهد فعالیت موفق گروه زیتون در تبریز هستیم که به نوبه خود نقش بسزایی را در جلب مخاطب و همینطور معرفی بجای این سبک از موسیقی در کنار سایر سبک ها و جلب مخاطب خاص خود داشته است.

میلاد عدل در پایان سخنان خود در خصوص  عدم فعالیت مستمر در زادگاه خود تبریز، اظهار کرد: قطعا من هم مانند سایر هنرمندان علاقه مندم تا در شهر  خود به فعالیت بپردازم اما در دهه اخیر ادامه فعالیت حرفه ای خود را در تهران به سر می برم، چراکه متاسفانه تبریز همچنان درگیر تعصبات و اختلاف های درونی است که موجب عدم پیشرفت موسیقی و همچنین هنرمندان در این عرصه می شود، علت اینکه چرا تاکنون هنرمندان در سبک های مشابه همراه و مشوق هم نیستند را هنوز نیافته ام و همیشه افسوس آن را به همراه دارم که چرا شهر هنرخیزی چون تبریز هنوز درگیر مسائلی این چنین است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

هيچ وقت اين صداهاي گوش خراش شما نمي تواند جاي موسيقي موغام را در دل ما بگيرد
00:23:02 1397/10/02
فرشاد
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است