پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   95973  | تاریخ خبر : 1397/09/30  | ساعت : 18:50

علی خیاطی در گفت و گو با نصر تاکید کرد:

اریگامی، افق جدیدی بر فراروی دانش معماری


نصر: مهندس معماری گفت: هنر اوریگامی به دلیل بهره گیری حداقلی از امکانات مصالح ساخت و نیز توان به کارگیری گسترده از حیطه تک بنا و نیز المان و بنای یادبود تا نشانه شهری و طرحی یادمانی در حیطه وسیعی می تواند استفاده شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "علی خیاطی" از مهندسان جوان و پرتلاش و کوشای این شهر است که در تلاش بوده است تا با تسط بر دانش اوریگاهی این هنر را در خدمت دانش معماری برای این مرزو بوم به کارگیرد. داشتن پیشینه حرفه ای مناسب و نیز تسلط خوب ایشان بر مباحث اجرایی ساختمان، این امکان را فراهم می آورد تا با بهره گیری مناسب از هنر اوریگامی استفاده ای بهینه در ایجاد خط فکری با بن مایه هنری شرقی داشته باشند.
خیاطی در گفت و گو با خبرنگار نصر به پیشینه تاریخی هنر اریگامی در جهان اشاره کرد و گفت: هنر اوریگامی یا هنر کاغذ و تا، هنری است که در سراسر جهان به خصوص در کشوری مثل ژاپن سابقه ای دیرینه دارد و امروزه در عصر هزاره سوم بحث به کارگیری سودمند و تلفیق هوشمندانه مباحث میان رشته ای در دانش های کاربردی ای چون معماری که با هنر ساخت و ساز فضا و طراحی بصری سروکار دارد؛ بسیار می تواند مورد توجه قرار گیرد.  

وی اظهار کرد: هنر اوریگامی در معنای لغوی هنر تا کردن کاغذ است که به دلیل ماهیت هندسی و ریاضی گون خود تسط بر دانش هندسی را می طلبد از سوی دیگر هنر معاری ایرانی نیز به دلیل در برداشتن موتیف ها و مفاهیم راضی گونی چون چپیره سازی ها و گوشه سازی ها و هنر کاربندی و قوس و مقرنس ها ذاتا هنری هندسی ریاضی نیز به شمار می رود.

وی تصریح کرد: هنر اوریگامی به دلیلی بهره گیری حداقلی از امکانات مصالح ساخت و نیز توان به کارگیری گسترده از حیطه تک بنا و نیز المان و بنای یادبود تا نشانه شهری و طرحی یادمانی در حیطه وسیعی می تواند استفاده شود.  
خیاطی اذعان کرد: به کارگرفتن این دانش با هنر و قابلیت های معماری در عصر IT و با بهره گرفتن از نرم افزارهای تخصصی برای طراحی معماری پارامتریک؛ می تواند افق های جدیدی فراروی دانش معماری عصر حاضر باشد.
 وی به کاربرد هنر اریگامی اشاره کرد و افزود: تلفیق داده ها و سازوکارهای مبتنی بر طراحی معماری پارامتریک در قالب ایده های هنر اوریگامی می تواند علاوه بر جلوه خارجی بنا در طراحی پوشش سطوح مختلف معماری نیز کاربرد و کارکرد داشته باشد.  

خیاطی ادامه داد: به کارگیری و تلفیق این دانش با هندسه های دیگر غیراقلیدسی نظیر هندسه فرکتالی و هندسه ریمانی می توانند پوشش ها و سطوح جذاب و نیز فضاهای جدیدی را در معماری داخل و خارج بنا سبب ساز گردند.
وی در پایان تاکید کرد: استفاده از هنر اوریگامی در دانش معماری می تواند به خلق ابعاد جدیدی از فضا در هزاره سوم منجر شود. از دیگر کارکردهای کاربردی این هنر بهره گیری از ساخت و ساز نسبتا سریع و تا حدودی ارزان می باشد که اتفاقا در مواقع بحران نیز می تواند به ساخت سرپناه هایی برای اسکان موقت با طراحی معماری بهینه منجر شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است