پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   95841  | تاریخ خبر : 1397/09/26  | ساعت : 17:45

رئیس پارک علم‌وفناوری آذربایجان شرقی مطرح کرد:

پارک‌های علم و فناوری، در شرایط جنگ نابرابر نقطه امید کشور هستند/ گسترش تعاملات بین‌المللی از اولویت های پارک و علم و فناوری آذربایجان شرقی


نصر: رئیس پارک علم‌وفناوری آذربایجان شرقی گفت:در شرایط جنگ نابرابر، پارک‌های علم و فناوری، نقطه امیدی برای همه هستند و تنها شرکت‎هایی که در نوسانات ارزی اخیر، متزلزل نشدند، دانش‌بنیان‎ها بودند، این شرکت‎ها قابلیت تبدیل تهدید به فرصت را دارند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، عبدالرضا واعظی در اولین نشست خبری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی بعد از تصدی هئیت رئیسه جدید، ضمن تبیین جایگاه فعلی پارک علم و فناوری و اهداف کوتاه و بلند مدت این مجموعه با بیان اینکه این پارک با هدف پاسخگویی به نیاز ارتباط دانشگاه و صنعت تشکیل یافته است، گفت: دانشی که در دانشگاه ها کسب می شود نباید در مقاله ها خلاصه شود بلکه باید برای تبدیل  به محصول و تکمیل  چرخه  علم به ثروت یعنی پول و ارزش وارد پارک علم و فناوری شود.

وی با اشاره به تصمیم نظام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر  فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی  و حرکت به سمت دانش ، اذعان داشت: بخشی از این رسالت بر دوش پارک علم و فناوری است به نوعی روسکرد وجود آن به حساب می آید.

وی پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی را جز پارک های سطح یک کشور دانست و گفت: پارک علم و فناوری استان عضو انجمن پارک های جهان است و در حال حاضر بحث جدی بر حمایت از ایده ابتکارات های جوانان دارد.

رئیس پارک علم‌وفناوری آذربایجان شرقی با بیان اینکه محصولات نوآوران این پارک جز پنج محصول برتر کشور است،اذعان داشت: تعداد اختراعات پارک علم و فناوری استان از بدو تاسیس تا کنون، یک هزار و ۱۶۷ مورد، میزان فروش شرکت‎هاو تعداد قرارداد با صنایع ۱۰۸ مورد و میزان اشتغال‌زایی مستقیم،۳هزار و ۷۱۶ نفر بوده است.

وی با بیان اینکه  این پارک در کنار تهسیلاتی که با شرایط صفر تا ۲ درصد سود ارائه می دهد ،کمک می کند که شرکت ها بعد از تولید محصول بازاریابی انجام دهند ، گفت:هدف داریم پارک به استانداردهای جهانی پارک های جهانی نزدیک شود.

وی از وجود ۱۳۵ شرکت دانش‌بنیان  مستقر در پارک خبر داد و اظهار داشت: ۴۵۰ شرکت فناور، تحت حمایت پارک علم و فناوری قرار دارند که ۱۸ مورد از آن‌ها دانش‌بنیان هستند، ۴۲ شرکت در مرحله عقد قرارداد  و ۲۶۹ شرکت نیز از تحت حمایت پارک خارج و مستقل شده‌اند.   

وی در ادامه از وجود هفت مرکز رشد در شهرستان‎های مراغه، مرند، میانه، بناب، منطقه آزاد ارس و مرکز تحقیقات کشاورزی سعیدآباد خبر داد و گفت: احداث مرکز رشد اهر، سراب و بستان آباد از برنامه‎های آینده پارک به شمار می‌آید، سه مرکز نوآوری نیز در شهرستان‎های اهر، ملکان و عجب شیر در حال فعالیت هستند.   

وی همچنین به استقرار دفتر مس سونگون، انجمن صنایع استان و...  بزودی در دفتر  پارک اشاره کرد و گفت: اگر دفاتر توسعه اینگونه شرکت ها مستقر شود تا مشکلات خود را مستقیما با شرکت ها دانش بنیان حل شود و ایده پردازان هم ارتباط با صنعت بهتری داشته باشند.

واعظی از برگزاری نمایشگاه نیازها و چالش‌های صنایع استان توسط پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: این نمایشگاه تا قبل از پایان سال و با هدف بازاریابی برای شرکت‎های فناور برگزار می‎شود و در نوع خود اولین خواهد بود.

 وی ادامه داد: در این نمایشگاه هر ارگان میزی خواهد داشت تا نیاز خود را مطرح کند و بازدید کننده ها که فناوران هستند، اگر توانایی رفع مشکل را داشتند عقد قرارداد می کنند، این فرصتی است که در شرایط تحریم که قطعات کم شده بسیار خوب خواهد بود و ما به روش معکوس نیاز بازار را به پای فناوران می اوریم.

وی با بیان اینکه هدف داریم مدل بومی فناوری را در استان پیدا کنیم، گفت: بر اساس ظرفیت های استانی فعالیت ها را پیش خواهیم برد.

وی افزود: یکی از این ظرفیت های این استان همسایگی با کشورهای مختلف و دیگری نزدیکی به منطقه ازاد ارس است، زیرا دنبال این هستیم که ایده «هاب فناوری ارس» را راه اندازی کنیم.

وی با اشاره به ویژگی منطقه آزاد ارس به دلیل وجود پتانسیل‎های فراوان، گفت: این منطقه می‌تواند محلی برای استقرار شرکت‎های فناور  و ارتباط  با بازارهای جهانی، تولید و صادرات محصولات باشد، با توجه به نبود بوروکراسی‎های اداری و گمرکی، کار کردن در این منطقه به نفع شرکت‎ها خواهد بود.

رئیس پارک علم و فناوری استان گسترش تعاملات بین‌المللی را از دیگر اقدامات پارک و علم و فناوری آذربایجان شرقی خواند و افزود: در همین راستا چند قرارداد همکاری با استانبول، اسپانیا و انستیتو آی تی آکادمی علوم آذربایجان داریم و همچنین پارک فناوری مشترکی با گرجستان در راستای فعالیت تخصصی در حوزه توریسم خواهیم داشت.

وی در ادامه با بیان اینکه در شرایط جنگ نابرابر، پارک‌های علم و فناوری، نقطه امیدی برای همه هستند، تاکید کرد: تنها شرکت‎هایی که در نوسانات ارزی اخیر، متزلزل نشدند، دانش‌بنیان‎ها بودند، این شرکت‎ها قابلیت تبدیل تهدید به فرصت را دارند.

وی افزود: کسب و کار فناورانه به سرعت و با سود ایجاد می شود و حتی با یک دوازدم رقم ایجاد کارخانه یک شرکت ایجاد می شود، بنابراین فناوری فرصتی برای ایجاد اشتغال است.

 وی افزود:  اقتصاد دانش بنیان یعنی تحریم را به فرصت تبدیل کردن و هر کسی که در این وضعیت ارزی را وارد کند باید دستش را بوسید و شرکت های فناور ما این کار را انجام می دهند.

واعظی با اشاره به سیاست تمرکز زدایی از مرکز استان  به شهرستان ها، گفت: فناورانی  که در شهرستان هستند باید بتوانند در منطقه خودشان تولیدات انجام دهد.

وی  با اشاره به برنامه‎های آینده پارک علم و فناوری استان، اذعان داشت: برگزاری استارتاپ‎ ویکندهای عمومی و تخصصی، راه‌اندازی دپارتمان بازاریابی، انتقال پارک فناوری به مجاورت یکی از دانشگاه‎ها، تسهیل و چابک‌سازی صدور مجوز برای شرکت‎های دانش‌بنیان از جمله این برنامه‎ها هستند.

واعظی از افزایش بودجه پارک علم و فناوری استان در سال آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: در سال جاری، استان ما از این نظر، در رتبه بیست و دوم قرار داشت که این شایسته استان نبود و این بودجه در سال آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است