پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   95835  | تاریخ خبر : 1397/09/26  | ساعت : 15:24

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:

ظاهر دانشگاه ها باید اسلامی باشد/ ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه


نصر: نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه فضای دانشگاه های ما باید اسلامی باشد، گفت: ظاهر دانشگاه ها هم باید نشان دهنده فضای اسلامی باشد که نیست.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم، ظهر امروز در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند برگزار شد، تصریح کرد: وحدت حوزه و دانشگاه برکات و دستاوردهای زیادی را برای نظام اسلامی در جهت تامین استقلال و پیشرفت های علمی و معنوی کشور، اجرای مطلوب برنامه ها و حاکمیت قانون و قانون گرایی، ارائه چهره خدمت گذار از دولت اسلامی، بسته شدن راه بر عناصر نفوذی و تربیت نسل جدید و دانش آموخته متعهد به مبانی اسلامی را به همراه داشته است.

وی تاکید کرد: دشمن از تفکر و فرهنگ شهید مفتح و تاثیرگذاری ایشان می ترسید و از حضور شهید مطهری در بین جوانان اسلامی و محیط های دانشگاهی ترس داشت.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم ادامه داد: دشمن از جثه ائمه جمعه مراکز استان های آذربایجان شرقی، فارس و یزد هراسی نداشت بلکه از فکر آن ها دلهره داشت که تصمیم به حذف آن ها گرفت.

امام جمعه تبریز وحدت حوزه و دانشگاه باز هم می تواند دستاوردهای بسیاری برای نظام اسلامی به ارمغان بیاورد که می توان به تقویت جنبش نرم افزاری، تولید علوم بومی، تحقق تمدن اسلامی، ارائه الگوی سبک زندگی اسلامی، دستیابی به علوم انسانی اسلامی و اسلامی شدن دانشگاه ها و روزآمدسازی حوزه های علمیه اشاره کرد.

الزمات وحدت حوزه و دانشگاه

رئیس شورایعالی حوزه های علمیه آذربایجان شرقی تاکید کرد: انسجام ملی در سایه وحدت حوزه و دانشگاه محقق می شود و نیازمند توجه به الزامات آن است که می تواند زمینه ساز فعالیت های موثر و هموارسازی وحدت حوزه و دانشگاه باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از الزمات وحدت حوزه و دانشگاه، تبادل و ترکیب و تکمیل روش های علمی حوزه و دانشگاه و حضور عالمانه روحانیون موثر در دانشگاه است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم افزود: ارتباط موثر و منظم متناسب با نیاز حوزه و دانشگاه لازم است در حد ضرورت حفظ شود، ترویج ارزش های معنوی و دینی در دانشگاه ها از دیگر الزامات این مهم است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه فضای دانشگاه های ما باید فضای اسلامی باشد، گفت: ظاهر دانشگاه ها هم باید نشان دهنده فضای اسلامی دانشگاه ها باشد که نیست و نیاز به تقویت دارد.

رئیس شورایعالی حوزه های علمیه آذربایجان شرقی با مهم برشمردن نقش آفرینی دانشگاه ها در گفتمان انقلابی تاکید کرد: دانشجویان و دانشگاه ها باید جنبش های دانشجویی و رسالت های انقلابی آن را نظارت کرده و راه اندازی و تقویت کند.

وی تصریح کرد: رسالت تبیین و آگاه سازی جامعه، فسادستیزی و مطالبه عدالت، میدان داری در جنبش نرم افزاری باید در سایه وحدت حوزه و دانشگاه دنبال شود.

آفت های جنبش دانشجویی

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم همچنین با اشاره به آفت های جنبش دانشجویی گفت: یکی از آفت ها نفوذ و بهره برداری از جنبش دانشجویی است که عناصر و مجموعه های ناباب به آن طمع می ورزند.

امام جمعه تبریز دور شدن از آرمان ها، سطحی شدن، افتادن در دام احزاب و گروه های سیاسی، گم کردن اهداف و پشت کردن به آرمان های انقلاب را از دیگر آفت های جنبش های دانشجویی دانست.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی ادامه داد: دانشگاه باید سیاسی باشد نه سیاست باز، دانشجو باید سیاسی باشد نه سیاسی کار، دانشگاه های ما از نظر آگاهی های سیاسی باید آگاه ترین قشر نسبت به مسائل سیاسی جامعه باشند و همه چیز را بدانند.

وی با بیان اینکه نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها وظیفه سنگینی دارد، خاطرنشان کرد: این نهاد در آگاه سازی دانشجویان و دانشگاه ها و برپایی کلاس های بصیرت افزایی نقش اساسی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با اشاره به اینکه اگر بصیرت نباشد انسان در مواقع حساس و بحران دچار اشتباه می شود، گفت: در حادثه سال ۸۸ همه خائن نبودند بلکه بیگانگان در داخل کشور عواملی داشتند اما برخی از متدینین هم دراثر بی بصیرتی گرفتار شدند، اما در ۹ دی همه برگشتند.

جوانان و مجموعه های سیاسی آماده باشند

امام جمعه تبریز با بیان اینکه نباید لحظه ای از فعالیت های دشمن غافل باشیم، گفت: جوانان و مجموعه های سیاسی باید آگاه و آماده باشند تا میدان را برای دشمن آماده نکنند، چرا که اگر غافل شویم دشمن ضعیف زهر خود را خواهد ریخت.

وی با اشاره به اینکه امروز دشمن سه نوع فشار علیه جمهوری اسلامی ایران دارد، گفت: فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی از جمله توطئه های دشمن علیه انقلاب اسلامی است.

استاد برجسته حوزه علمیه ادامه داد: اگر ما از پیشرفت های هسته ای و موشکی و اقتدار نظامی و نفوذ خود در منطقه دست برداریم دشمن دیگر با ما کاری ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه باید روز به روز پیشرفت کشور رادر حوزه های اقتصادی و عرصه های مختلف بالا ببریم،تصریح کرد: اگر در عرصه های گوناگون به فرمایشات مقام معظم رهبری عمل کرده بودیم، وضع بهتری داشتیم، ایشان ۲۷ سال قبل نسبت به تهاجم، شبیخون و ناتوی فرهنگی و سپس جنگ نرم دشمن هشدار دادند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: ایشان در زمینه اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید ملی و بالا بردن فرهنگ مصرف داخلی نیز بیاناتی داشتند و بیش از ۱۰ سال است که ایشان به این مسائل تاکید دارند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است