پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   95236  | تاریخ خبر : 1397/09/16  | ساعت : 12:34

نگرانیم که قصه کارگران ماشین سازی تبریز شبیه کارگران نیشکر هفت تپه شود/

مطالبات بسیجیان دانشگاه سهند از قوای سه گانه در خصوص اقدام پر سر و صدای سازمان خصوصی سازی/ پوری حسینی در تبریز پاسخگو باشد


نصر: بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند در راستای مطالبات دانشجویی خود در نامه های جداگانه ای به حجت الاسلام آل هاشم، پزشکیان، دادستان استان و رئیس سازمان خصوصی سازی خواستار پیگیری و مشخص شدن وضعیت کارخانه ماشین سازی تبریز شدند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از تبریز بیدار، گروه صنعتی ماشین سازی تبریز یکی از بزرگترین کارخانه‌های شمالغرب کشور در زمینه تولید قطعات است.سازمان خصوصی سازی  روز ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ گروه صنعتی ماشین سازی تبریز را به بهای ۶۸۸ میلیارد تومان به قربانعلی فرخ زاد فروخت و در پی این داد و ستد سرانجام سند مالکیت کارخانجات و زمین های وابسته به ماشین سازی به فردی سرمایه گذار بنام قربانعلی فرخ زاد واگذار گردید ولی وی پس از مدتی به جرم  فساد مالی دستگیر و هم اکنون در زندان به سر می برد بسیج دانشجویی دانشگاه سهند در نامه های جداگانه ای به حجت الاسلام آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان، مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، دادستان تبریز و پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی، پیرامون وضعیت اسف بار خصوصی سازی کارخانه ماشین سازی تبریز  انتقاد کردند و از نهاد های متولی ، پیگیری این موضوع را خواستار شدند. در بخشی از این نامه ها آمده است: 

 

جناب حجت الاسلام آل هاشم
نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب تبریز
سلام علیکم
همانطور که مستحضرید سال هاست صنعت عظیم ماشین سازی تبریز که جزو صنایع بی رغیب در سطح کشور است در سالهای اخیر در پیچ و خم های خصوصی سازی دچار وضعیتی نابه سامان شده است و روز به روز بر نابسامانی و وخامت اوضاع افزوده میشود.
طی سال هایی که برای بالندگی بیشتر قرار بر واگذاری این صنعت بود، نه تنها شاهد بالندگی خاصی نبودیم، بلکه شرایط و اوضاع به حدی بد شد که اعتراضات پی درپی کارگران و مشکلات اقتصادی و مالی فراوان را موجب شد، تا آنجایی که در بهترین شرایط دخل و خرج این صنعت با هم برابر بود.
دراین سالها تعداد شاغلین آن به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یافت، برخی محصولات دیگر تولید نشدند، تولیدات این مجموعه با کاهش شدید مواجه شد تا حدی که بعد از واگذاری این مجموعه طبق شنیده های موثق تولید این صنعت عظیم تقریبا به صفر رسیده است موارد زیاد دیگری که در این مقال نمی گنجد و در آخر بعد از ۱۵ سال در خرداد ماه امسال این صنعت استراتژیک طی یک واگذاری پرابهام به فردی به نام قربانعلی فرخزاد واگذار گردید.
حاج آقا آل هاشم در خرداد ماه سال جاری پس از این واگذار پرابهام افراد زیادی نسبت به این واگذاری واکنش نشان دادند و اظهار نگرانی شدید کردند که این فرد چه کسی است؟ چه رزومه درخور صنعتی دارد؟ اصلا چرا کسی از این واگذاری مطلع نشد؟ مگر چه چیز پنهانی وجود داشت؟ وبسیاری سوالات دیگر که همچنان باقی است.
تا انتهای تابستان امسال که خبر دستگیری فرد مذکور به دلیل فساد مالی پخش شد و پرواضح شد که این فرد اصلا لیاقت این واگذاری را نداشته و کاملا مشهود است که سازمان خصوصی سازی با رعایت نکردن اصل اهلیت در واگذاری این مجموعه صنعتی و همچنین عدم نظارت بر روند رشد این شرکت بعد از انجام واگذاری در انجام وظیفه خود قصور ورزیده است.
نگرانیم که قصه کارگران ماشین سازی تبریز نیز به قصه پرغصه کارگران نیشکرهفت تپه شبیه شود و مشکلات بسیاری را برای قشر کارگر استان فراهم سازد.
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند تبریز از شما ابتدا به عنوان پدر معنوی شهر و نمایندگی ولی فقیه در استان درخواست میکند پیگیری های لازم را برای به تعیین و تکلیف رسیدن هر چه سریعترمشکلات ماشین سازی تبریز انجام دهید.

 

Image title

 

 همچنین این تشکل دانشجوی  با انتقاد از عدم شناخت کافی نمایندگان از فرخزاد مالک زندانی ماشین سازی  در نامه ای از مسعود پزشکیان درخواست کردند به طور صریح و شفاف پیگیر این مسئله باشد . در نامه بسیج دانشجویی دانشگاه سهند خطاب به مسعود پزشکیان،  آمده است:

جناب آقای دکتر پزشکیان
نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
همانطور که مستحضرید سالیانی است صنعت عظیم و استراتژیک ماشین سازی در گیر و دار پیچ و خم خصوصی سازی قرار دارد و روز به روز احوال این صنعت روی به وخامت گذارده است اما واگذاری مزبور محقق نگردید تا خرداد ماه سال جاری که این خیر ختم به شر گردید و ماشین سازی به فردی به نام آقای قربانعلی فرخ زاد واگذار .

طی سالهایی که این صنعت برای بالندگی و گسترش روزافزون قرار بود واگذار گردد اوضاعش به نحوی دگرگون شد که با اعتراضات پی در پی کارگران و مشکلات عدیده مالی مواجه شدیم ، در حدی که دخل و خرج ماشین سازی به مساوات گرایید.

طی این سالها تعداد شاغلین آن چند صد درصد تقلیل یافت ، برخی محصولات دیگر روی تولید بر خود ندید ، محصولات این مجموعه با کاهش شدید مواجه شد تا حدی که بعد از واگذاری این مجموعه طبق شنیده های موثق تولید این صنعت عظیم تقریباً به صفر رسیده است ، مع الوصف کسی هم پاسخگوی موارد یاد شده نیست و زهی شکوه که در این مقال نمیگنجد.

جناب آقای پزشکیان در خرداد ماه سال جاری پس از این واگذار پر ابهام ، افراد کثیری نسبت به این اقدام واکنش نشان داده و نگرانی شدیدی ابراز کردند و طوماری از پرسش ها من جمله شرح ذیل مطرح گردیده است :
این فرد حقیقتاً کیست؟
اصلاً رزومه درخور صنعتی دارد؟
اصلا چرا کسی از این واگذاری مطلع نشد؟
اقداماتی پنهان جریان داشته است؟
و بسیاری سوالات دیگر که همچنان باقی است و پاسخ هایی جملگی سر به مهر.

تا انتهای تابستان که مع الاسف خبر دستگیری فرد مذکور به دلیل فساد مالی پخش شد ، پرواضح گردید که این فرد اصلاً لیاقت این واگذاری را نداشته است.

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند از شما ابتدا به عنوان نماینده مجلس مردم تبریز و نیز نائب رئیس مجلس شورای اسلامی خواهشمندست در موضع گیری دقیق و شفاف و عاجل نسبت به اوضاع این صنعت را در دستور کار قرار دهید و ثانیاً پیگیری های لازم را برای به سرانجام رسیدن هر چه سریعتر پرونده ماشین سازی انجام دهید.
بدینوسیله نیز از شما دعوت به عمل می آوریم در برنامه ای با محوریت بررسی اوضاع ماشین سازی تبریز با حضور افراد مطلع و مرتبط برای بررسی اوضاع این صنعت حضور به هم رسانید تا گامی شایسته باشد برای مردم انقلابی و سرافراز تبریز.

 

Image title

 

 بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند در نامه ای به دادستان تبریز  به عنوان نماینده مدعی العموم  خواستار ورود به این مسئله و اجرای صحیح اصل ۴۴ قانون اساسی شدند.

جناب آقای خلیل اللهی
دادستان محترم استان آذربایجان شرقی
سلام علیکم
بررسی عملکرد سازمان خصوصی سازی که وظیفه خطیر واگذاری صنایع مختلف به بخش خصوصی و اجرای سیاستهای اصل۴۴ قانون اساسی را برعهده دارد هر انسان آزاده و دلسوزی را به انبوهی از سوالات بی پاسخ و نقاط مبهم میرساند که شرکت ماشین سازی تبریز نیز از این امر مستثنی نیست. این شرکت که جزو صنایع بی رغیب در سطح کشور به حساب میآید در ادامه سریال واگذاری غیرکارشناسانه وغیراصولی سازمان خصوصی سازی روزگار خوشی ندارد.
نکاتی که در امر خصوصی سازی بسیاری از صنایع از جمله ماشین سازی تبریز مغفول مانده این است که واگذاریها باید به شرط ادامه تولید و بسط آن و یا حفظ وضعیت موجود حداقلی و تلاش برای گسترده نمودن این واحدها در راستای شکوفایی اقتصادی استان انجام پذیرد.
دادستان محترم، ما دانشجویان انقلابی دانشگاه صنعتی سهند تبریز هشدار میدهیم که در صورت عدم نظارت و مدیریت صحیح بر روند فعالیت این قطب صنعتی استان به دلیل تولید ماشینهای مورد نیاز صنایعی همچون: دفاعی، سازمان انرژی اتمی، نفت، پتروشیمی و... تهدیدی علیه امنیت ملی خواهد بود و ضربات جبران ناپذیری را بر پیکره صنایع کشور وارد میکند. کما اینکه در ۴۸ سال گذشته هیچ شرکتی نظیر این شرکت در کشور و همچنین کشورهای همسایه احداث نگردیده است.
بسیج دانشجویی از شما به عنوان مدعی العموم دعوت به عمل میآورد حسب وظیفه محوله به جنابتان و عمل به این سخن مقام معظم رهبری مدظله العالی:
"در قانون اساسی تصریح شده است که نظارت بر حسن اجرای امور بر عهدهی قوه قضائیه است."
به پرونده های سراسر ابهام خصوصی سازیهای این سازمان و علل الخصوص صنعت عظیم ماشین سازی تبریز ورود کنید و هر چه سریعتر تکلیف این صنعت استراتژیک کشور را روشن نمایید.
 

Image title

 

 

سازمان خصوصی سازی کشوری هم به عنوان مرتبط ترین نهاد در روند خصوصی سازی صنایع دولتی به بخش خصوصی  مخاطب دیگر نامه بسیج دانشجویی دانشگاه سهند بود، مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند خواستار حضور پوری حسینی  در تبریز و پاشخ گویی در زمینه ابهامات پیش آمده در روند خصوصی سازی کارخانجات ماشین سازی  هستند. در ادامه این نامه آمده است: 

پوری حسینی در تبریز حضور یابد و پاسخگو باشد

جناب آقای پوری حسینی مدیر سازمان خصوصی سازی
سلام علیکم؛
متاسفانه سازمان خصوصی سازی علیرغم وظیفه خود که مردمی سازی صنایع در جهت پیشرفت و رشد هرچه بیشتر آنها است، با خصوصی سازی های کارشناسی نشده (اگر نگوییم خیانت بار) و با جلو انداختن اصل ۴۴ و هم-چنین با پنهان شدن پشت سر مقام معظم رهبری، اقدامات نامسئولانه بسیاری را انجام داده است، اقداماتی که تقریبا میتوان گفت هیچ یک از آنها در جهت رضایت صنعت و قشر کارگر نبوده و نیست و در این زمینه افرادی عزم خود را جزم کردهاند تا نارضایتی عمومی را در سطوح کارگری افزایش دهند، نارضایتی هایی که اگر از حد خود خارج شود، متاسفانه قشر مستضعف جامعه را از انقلاب خسته کرده و آنان را به وسط میدان می آورد، که در گذشته نیز نمونه-هایی از آن را شاهد بودیم که کارگران عزیز و زحمتکش صنایع مختلف با دغدغه هایی کاملا بر حق، اعتراضاتی داشتند که متاسفانه گاها به خشونت کشیده شده و با این عزیزان برخورد های امنیتی صورت گرفتهاست. ما دانشجویان بسیجی و انقلابی همانطور که در بیانیه قبلی خود درمورد واگذاری کشت و صنعت مغان، به دستگاه های انتظامی و اطلاعاتی نسبت به تبعات واگذاری انجام گرفته هشدار دادیم، در اینجا نیز هم به شما و هم به سازمان خصوصی سازی این هشدار و اخطار را میدهیم که ادامه چنین روندی، درآیندهای نه چندان دور زمینه را برای اعتراضات گستردهی مردم و الاخص کارگران که زیر بار فشار زندگی قد خمیده اند و همچنین سوءاستفاده دشمنان جمهوری اسلامی ایران و عوامل داخلی آنها فراهم خواهد نمود که تبعات سنگینی را هم به دنبال خواهد داشت و نظام و کشور را متحمل هزینههای زیادی خواهد کرد.
بحران بوجود آمده درصنایع قند هفت تپه، هپکو، آذرآب، کشت و صنعت مغان (که البته خوشبختانه برگردانده شد)، ماشین سازی تبریز و دهها یا شاید صدها مورد دیگر، همه و همه ماحصل اقدامات ابهامبرانگیز سازمان خصوصی سازی است که وقتی از نزدیک با صاحبان صنایع و دست اندرکاران آن صحبت میشود، یکی از مهمترین دلایل نابودی این صنایع را خصوصی سازی غیراصولی و کارشناسی نشده میدانند و سازمان خصوصی سازی و گاها شخص شما را در نابودی این صنایع دخیل میدانند. جالب این است که در برخی موارد پیش آمدهاست که خود جنابعالی به گونه ای حرف زدهاید که انگار همه اینها جزو اموال و املاک شخصی شماست، برای مثال در گفتگویی که در یکی از شبکه-های صدا و سیما داشتید، مرتبا از لفظ فروختم استفاده کرده اید!!!
یکی از تاسف بارترین اتفاقاتی که در سطح استان آذربایجانشرقی رخ دادهاست، روند نابود سازی ماشینسازی تبریز است که قطعا دانشجویان نمیتوانند در برابر این خیانت سکوت کنند و مرگ تدریجی این صنعت را تماشا کنند.
مجموعه  ماشین سازی تبریز به دلیل اینکه زمین های مرغوبی در شهر تبریز دارد، از گذشته توجه عدهی زیادی را به سمت خود جلب کرده و چشم طمع بسیاری به دنبال آن بودهاست. یکی از بزرگترین دلایل اینکه دلسوزان نظام و کشور و استان نگران آینده این مجموعه بودهاند و هستند نیز به همین دلیل است تا این صنعت عظیم و استراتژیک به خاطر طمع عده ای برای به دست آوردن سود بیشتر از بین نرود.
جای بسی تعجب و تاسف دارد که مجموعه ای که روزگاری امکان راه اندازی خط تولید در برخی کشورهای آُسیایی را داشت، اکنون حتی نمی تواند خط تولید فعلی خود را با بازده حداکثر داشته باشد. صنعتی که زمانی محصولات آن رقیب بزرگی برای ابزار آلات تراز جهانی از جمله محصولات تولیدی کشور آلمان محسوب میشد، اکنون تولیداتش تقریبا به مرز صفر رسیده است. مجموعه ای که زمانی پشتوانه صنایع بزرگ نظامی، پزشکی، نفت، پتروشیمی و... بود، الآن در تامین مایحتاج خود نیز ناتوان است.
اسفند ماه سال گذشته همزمان با اعتراضات کارگران ماشین سازی تبریز، در بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند نسبت به اقدامات صورت گرفته برای واگذاری این صنعت عظیم نگران و مشکوک شدیم و تحقیقاتی را در رابطه با این موضوع آغاز کردیم که در طی این تحقیقات با مسائل به شدت تاسف باری در زمینه خصوصی سازی برخود کردیم که همانا لحظه به لحظه ما را به سمت این فرض و احتمال که شاید سازمان خصوصیسازی خواسته یا ناخواسته در حال ایجاد نارضایتی در قشر کارگری است، سوق میداد. همچنین سازمان خصوصیسازی در برخورد با ماشینسازی تبریز قریب به ۱۵ سال این مجموعه را عملا در یک خود تحریمی و سوء مدیریت فرو برده است که از نتایج آن میتوان به کاهش شدید تعداد شاغلین از بیش از ۱۰۰۰ نفر به حدود ۳۰۰ نفر، کاهش درآمد و همچنین به کاهش محصولات تولیدی به حدی که اکنون تقریبا به صفر رسیدهاست، اشاره کرد و این برای صنعتی که به گفته متخصصان، با امکانات فعلی امکان اشتغالزایی برای بیش از ۱۰۰۰۰ نفر را دارد یک افتضاح و فاجعه بزرگ میباشد.
ابهامات بسیاری در زمینه اقدامات صورت گرفته در این ۱۵ سال وجود دارد و در این مقال نمیگنجد، اما چند نقطه ابهام انگیز در این پرونده را خدمتتان عرض میکنیم. یکی از پررنگترین نقاط مبهم پرونده ماشینسازی واگذاری آن به شخصی به نام قربانعلی فرخ زاد است. واگذاریای که یک شبه و در سکوت خبری مطلق اتفاق افتاد و حتی نمایندگان استان نیز از آن با خبر نبودند، آقای پوری حسینی به راستی ماحصل و نتیجهی این واگذاری بیسر و صدا چه شد؟
همان باریکه آبی هم که از ماشین سازی روانه بازار میشد بعد از این واگذاری قطع شده و در شهریورماه سال جاری خریدار این صنعت عظیم به دلیل فساد مالی دستگیر شد. سازمان خصوصی سازی نیز در پاسخ به ابهامات و سوالات موجود در این زمینه که چرا این صنعت مهم به چنین شخصی واگذار شدهاست، با بیان اینکه این مجموعه به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار شده و این سازمان به وکالت صندوق این صنعت را به فروش رسانیده و طبق همین مقوله اصل اهلیت دیگر مورد بررسی قرار نگرفته است، از زیر بار مسئولیت و پاسخگویی شانه خالی میکند. حال آنکه مدیرعامل موسسهی صندوق بازنشستگان فولاد به موجب مرقومه۹۵ /۱۲۹۱۶۱۳۴مورخ ۲۶/۰۵/۱۳۹۵ هیچگونه حق مالکیتی برای این موسسه درمورد ماشین سازی برای خود قائل نیست.
در بحث قیمت گذاری این کارخانه نیز ابهامات بسیار عجیب و گوناگونی وجود دارد. به صورتی که طبق آخرین ارزیابی در شهریور ماه ۱۳۹۴ ارزش این صنعت معادل ۵۹۹۴۴۱۹۰۰۰۰۰۰ ریال بوده که ۸۸ درصد آن مربوط به زمین و ساختمانهای آن میباشد و فقط ۸۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال بابت ماشین آلات این شرکت در نظر گرفته شدهاست. همچنین این شرکت قبل از واگذاری حدود ۳۰ نوع ماشین افزار تولید می نمود که تولید تمام آنها تحت لیسانس و مجوز کشورهایی همچون آلمان ، چکسلواکی و تایوان صورت میگرفت که اگر بخواهیم دوباره چنین کارخانهای که طی ۴۸ سال گذشته نمونه آن نه در کشور و نه در کشورهای همسایه ایجاد نشده است، باید میلیونها دلار صرف خرید این لیسانسها و مجوزها شود که قیمت آنان در آخرین قیمت گذاری لحاظ نشده است. از طرفی دیگر قیمت ماشین آلات منحصر به فرد این کارخانه از قیمت کارشناسی شده در سال ۹۴ بسیار بیشتر است که فقط یک نمونهی آن دستگاه سنگ مدل والدریج است که به تنهایی بیش از ۶۰ درصد بهای ارزیابی شده درمورد ماشین آلات را شامل میشود.
ابهام بعدی درمورد املاک این شرکت که به مساحت ۸۳۵۰۰ متر مربع در یکی از بهترین و گرانبهاترین منطقهی تبریز یعنی ائل گلی واقع شده است، میباشد که در سال ۹۴ به بهای ۳۲۶۸۴۰۶۰۰۰۰۰۰ ریال قیمتگذاری شده است. اولا این املاک بدون تجدید ارزیابی در سال ۹۷ واگذار گردیده و ثانیا آنچه بالفعل قابلیت نقدینگی را دارد به خریدار تحویل داده شده و بهای آن به طور اقساطی در ۵ سال آینده دریافت خواهد شد.
آینده متصور برای این شرکت با عنایت به ناآشنایی و عدم آگاهی کامل شخصی که این صنعت به او واگذار شده نسبت به این زمینه  خطیر تولیدی و همچنین توجه به این نکته که شخص مذکور طی مصاحبهای با روزنامه اظهار داشته اند که میزان تحصیلات ایشان در حد ششم ابتدایی است، چیزی بهتر از آنچه برای مجموعه های صنعتی هپکو، آذرآب و نیشکر هفت تپه اتفاق افتاده، نخواهد بود.
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند از جنابعالی دعوت به عمل میآورد جهت تنویر افکار عمومی و پاسخ به این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر و جامه عمل پوشاندن به این سخن مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) که می-فرمایند:
" همه‌ی ما باید جواب دهیم با چشمِ خود چه دیدیم؛ آیا دیدیم؟ آیا دقت کردیم؟ آیا خواستیم ببینیم؟ خواستیم بشنویم؟ خواستیم تصمیم بگیریم و عمل کنیم؟ این همان پاسخگویی است. فرمود: «کلّکم راع و کلّکم مسؤول عن رعیته»؛ همه‌ی شما مسؤولید. البته کسی که حیطه‌ی وسیعی از زندگی انسانها با قلم و زبان و تصمیم او تحت تأثیر قرار می گیرد، مسؤولیتش به همان نسبت بیشتر است؛ لذا من گفتم مسؤولان بلند پایه‌ی کشور، قوای سه گانه، از خود رهبری تا آحاد مأموران و مدیران، همه باید پاسخگو باشند؛ پاسخگوی کار خود، پاسخگوی تصمیم خود، پاسخگوی سخنی که بر زبان آورده اند و تصمیمی که گرفته اند؛ این معنای پاسخگویی است."
در تاریخ مقرری که در نامهی بعدی خدمتتان عرض خواهد شد، در تبریز حضور به هم رسانید و از عملکرد خود در این زمینه دفاع کنید.
لازم به ذکر است عدم حضور جنابعالی در این برنامه به منزله ناتوانی شما در اقناع افکار عمومی تلقی شده و بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند حق هرگونه اقدام انقلابی را برای به کرسی نشاندن حق برای خود قائل می باشد.

Image title

Image title

Image title

 

لازم به ذکر است کارخانه ماشین سازی تبریز یکی از قدیمی ترین کارخانجات کشور و جزء صنایع مادر در کشور به شمار می رود که چندی قبل در راستای خصوصی سازی  با قیمت کمتر از قیمت واقعی به یک سرمایه گزار به اسن قربانعلی فرخزاد واگذار شد که نام برده  به دلیل مسائل اقتصادی و ارزی فعلا در زندان به سر می برد و این صنعت آذربایجان روز های خاموشی خود را می گذراند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

زنده باد بسیج و بسیجی، لطفا تا آخر موضوع را پی گیری نمایید.
09:39:57 1397/09/20
بسیجی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است