پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   95154  | تاریخ خبر : 1397/09/14  | ساعت : 16:59

گزارش اختصاصی خبرنگار نصر از باکو؛

باکو میزبان کنفرانس "نوآوری ها در خزر"


نصر: وزارت حمل و نقل، ارتباطات و فن آوری های جمهوری آذربایجان کنفرانسی با عنوان  نوآوری ها در خزر (caspian innovation conference) همزمان با نمایشگاه باکوتل ترتیب داد تا چالش های بخش ها و  فرصت های مشارکت موثر بین سهامداران بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را مورد بحث و بررسی  قرار دهد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، کنفرانس نوآوری در خزر، رویداد ویژۀ است که با موضوعات مختلفی از جمله پهن باند، هوش مصنوعی، اینترنت چیزها (IoT)، ارائه خدمات E-services، راه اندازی مبتنی بر ICT و SMEs نوآورانه، 4th Industrial انقلاب و تولید مبتنی بر دانش، آمادگی سایبری و غیره در آن مورد بحث قرار می گیرد.

با توجه به نقش حیاتی زیرساخت های پهنای باند در توسعه خدمات و راه حل های ICT، کنفرانس امسال تحت موضوع "اتصال دیجیتال برای توسعه پایدار" برگزار می شود و این  در حالی است که بسیاری از کشورهای اوراسیا و کشورهای همسایه از زمین های مسدود شده یا دور از بزرگراه های باند پهن موجود هستند، راه حل های اتصال دیجیتال در ارائه مزایای قابل توجهی برای کسب و کار و شهروندان بسیار مهم است.

این کنفرانس نوآوری های خزر در سال جاری، نمایندگان دولت، رهبران صنعت، مقامات ارشد از مقامات نظارتی و سازمان های بین المللی و همچنین مدیریت سطح بالا از بزرگترین اپراتورهای مخابراتی و ماهواره ای منطقه را برای بحث در مورد راه حل هایی برای کاهش تقسیم دیجیتال، بررسی خواهد کرد. گزینه های اتصال برای سرمایه گذاری های خارجی و امکان بازده اقتصادی قابل توجهی را فراهم می کند.

درکنفرانس «نوآوری کاسپین» که برای نخستین بار و با موضوع تحولات دیجیتال برای توسعه پایدار برگزار می شود، موضوع اصلی این کنفرانس را اتصالات دیجیتال است که با حضور ایران و کمک همسایگان باعث ایجاد منطقه ای قوی تر و پایدار تر می‌شود،همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، آذربایجان، ترکیه، روسیه، بلاروس، لیتوانی و افغانستان نیز این رویداد سخنرانی داشتند.

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در همایش بین المللی «نوآوری کاسپین» در باکو، با اینکه  امروز با دولتی روبرو هستیم که معتاد به تحریم است،گفت: این رفتاری است که امنیت جهانی را تهدید می‌کند و برای مدیریت این تهدید باید منطقه‌ای قوی‌تر بسازیم که توافق چهارجانبه روز گذشته بخشی ازنشانه های ایجاد منطقه قوی تر بود.

آذری جهرمی با اشاره به اهمیت انقلاب صنعتی چهارم، تصریح کرد: نقش نوآوری در این انقلاب جدید صنعتی بسیار مهم است و استارتاپ ها افق جدیدی را در این مسیر پیش روی ما گشوده اند.

وی ویژگی اصلی این دوره جدید صنعتی را همکاری و پرهیز از یک جانبه گرایی عنوان کرد و افزود: دوره بازی با حاصل جمع صفر برای کشورها به پایان رسیده است و کارآفرینان با نوآوری در حال پرکردن شکاف دیجیتال هستند و ابزار اصلی این توسعه ICT  است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: این موضوع باعث ایجاد مدل قوی می‌شود که پتانسیل‌های منطقه ای زیادی را شکوفا می‌کند و اتصالات و ارتباطات دیجیتال به وسیله نوآوری در دانش و صنعت باعث آینده بهتری برای همه می شود.

وی افزود: نوآوری در حوزه  ICT مترادف اتصالات است و ICT باید ارائه دهنده سرویس در جهت ایجاد صلح برای همه باشد و نه ایجاد شکاف و کنترل بر دیگران، ICT  برای مردم و کسب وکارها باعث ایجاد ارتباطات سازنده است و به ایجاد منطقه ای قوی‌تر و باثبات‌تر کمک می‌کند.

آذری جهرمی با بیان اینکه، متاسفانه یک کشور به تنهایی به اعمال تحریم های یکجانبه عادت کرده، گفت: این کشور باعث ایجاد تنش و برهم ریختن آرامش منطقه شده است، در حالیکه ما درصدد ایجاد صلح و آرامش در منطقه هستیم و در همین راستا ایران آمادگی خود را برای ایجاد اقتصادی بزرگتر با همکاری کشورهای منطقه اعلام می‌کند.

وی با اشاره به توافق روز گذشته با کشورهای آذربایجان، روسیه و ترکیه درباره ایجاد مرکز حمایت از استارتاپ ها در ایران، افزود: آمار نشان می‌دهد سال گذشته 23 هزار استارتاپ در ایران فعال بوده اند در حالیکه این تعداد ۴ سال پیش فقط  4 هزار استارتاپ بود و این عدد همچنان در حال رشد است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: در نتیجه من دولتمردان و بخش خصوصی را دعوت به همکاری با یکدیگر می‌کنم تا اکوسیستم جدیدی را برای رشد استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در سطح منطقه ای به وجود آورند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است