پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   93808  | تاریخ خبر : 1397/08/15  | ساعت : 23:54

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در گفتگوی اختصاصی با «نصر» تاکید کرد؛

رابطه ما با ترکیه یک رابطه بسیار ویژه است/ لزوم حضور ایران در بازار کشورهای منطقه/ نقش مهم "نشست تبریز" در توسعه مناسبات ایران و ترکیه


نصر: معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه در تبریز نتایج بسیار خوبی در حوزه سیاسی و اقتصادی برای دو کشور خواهد داشت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، "غلامرضا انصاری" کار خود را در معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه پس از انجام تغییراتی در ساختار چارت این وزارتخانه از اسفند سال گذشته آغار کرده است.

در چارت جدید وزارت خارجه با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد و دیپلماسی اقتصادی، معاونت جدیدی در وزارت خارجه به عنوان معاونت اقتصادی در نظر گرفته شد که بر اساس آن "غلامرضا انصاری" سفیر وقت ایران در هند مسئولیت معاونت اقتصادی وزارت خارجه را بر عهده گرفت.

وی پیش از آن نیز سفیر ایران در لندن و مسکو بوده و همچنین مسئولیت های مدیرکلی اروپای غربی وزارت امور خارجه، مديرکل همکاري هاي اقتصادي وزارت امور خارجه، مديرکل آسيا و اقيانوسيه، مديرکل کنسولي وزارت امور خارجه و رئيس اداره اروپاي غربي وزارت امور خارجه را بر عهده داشته است.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان پس از حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز به سوالات مختلف خبرنگار «نصر» پاسخ داده است.

***

نشست تبریز نتایج بسیار خوبی برای ایران و ترکیه کشور خواهد داشت

«غلامرضا انصاری» چهارمین نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه در تبریز را اقدامی بسیار مهم و رو به جلو در توسعه مناسبات تجاری ایران و ترکیه دانست و گفت: یکی از سیاست های دولت و نظام، فعال شدن روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای همسایه بود و این نشست در راستای کار گسترده تر با همسایه ها یکی از سیاست های قطعی دولت و نظام است.

وی افزود: یکی از سیاست های دیگر ما این است که از طریق مراودات استان های مرزی به مرز نشینان کمک کنیم تا به تجارت دو طرف مرز وارد شوند و این کمکی است به توسعه اقتصادی استان های مرزی و رابطه تجاری دو کشور می شود.

انصاری اضافه کرد: این ویژگی برای همه کشورهای همسایه حاکم است، اما ترکیه کشور مهمی برای ماست و تجربه های خوبی در صنعت و تجارت دارد و در علوم دانش بنیان کارهای خوبی انجام داده اند و ترکیه راه دسترسی ما به بازارهای جدید و ورود به بازار اروپا است و نشست تبریز نتایج بسیار خوبی در حوزه سیاسی و اقتصادی برای دو کشور خواهد داشت.

 

تاثیر سیاست های منطقی ایران و ترکیه در ثبات منطقه

وی ادامه داد: در سال های اخیر با سیاست های بسیار منطقی که دولت ایران در قبال دولت ترکیه داشته، موفق شدیم با همکاری های نزدیک سیاسی و اقتصادی دو کشور در ثبات منطقه تاثیرات خوبی داشته باشیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: الان در منطقه و کشورهای بحرانی دو کشور نقطه نطرات مشترک و تعاملات خوبی دارند و تعداد سفرهای رئیس جمهور و وزاری خارجه دو طرف بسیار بسیار چشم گیر است و حاکی از این است که روابط ایران و ترکیه خاص و ویژه است.

 

تبریز صنعتگران و تجار قدیمی و با تجربه ای دارد

انصاری افزود: نشست تبریز بسیار خوب و موثر بود و ما از هر فرصتی برای توسعه مناسبات با کشور دوست و پرظرفیت ترکیه استفاده خواهیم کرد. این نشست تمرکزش روی همکاری های استان های مرزی بود و استان های مرزی ما با ترکیه استان های قوی و قابل اتکایی هستند و مراودات آن ها با ترکیه به سود دو طرف خواهد بود.

وی تاکید کرد: تبریز و آذربایجان شرقی صنعتگران و تجار قدیمی و با تجربه ای دارد و که نه تنها نقش موثری در توسعه استان داشته اند، بلکه در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور هم نقش های مهمی ایفا کرده اند. بنابرین این نشست از ابعاد مختلف قابل توجه و بسیار مثبت بود و قطعاً کمک خوبی برای توسعه منطقه ای آذربایجان خواهد کرد و پایه های خوبی برای امن تر کردن مرزها خواهد بود. هر چه مراوادات تجاری بین دو طرف مرز بیشتر باشد هزینه تامین امنیت در مرزها کاهش پیدا می کند.

 

رابطه ما با ترکیه یک رابطه بسیار ویژه است

این مقام بلندپایه وزارت امور خارجه ادامه داد: در مجموع رابطه ما با ترکیه یک رابطه بسیار ویژه است به خصوص در زمان تحریم ها و ما در تحریم های گذشته هم همکاری های نزدیکی با ترکیه داشتیم و در زمان جنگ هم ترکیه همکاری های قابل توجهی با ایران داشته است و در حوزه سرمایه گذاری کارهای بسیار خوبی بین دو طرف انجام شده است، اما دو طرف همواره نسبت به سطح روابط تجاری طرفین گلایه داشته اند چرا که ظرفیت ها خیلی بیشتر از آن است که تا کنون توانسته ایم روی آن کار انجام دهیم.

انصاری در خصوص موانع توسعه تجارت ایران و ترکیه گفت: بخشی از این مشکل بر می گردد به ساختار اقتصادی دو کشور که مانعی برای توسعه روابط است، اما در حوزه اراده سیاسی و رهبران دو کشور به طور قاطع از توسعه روابط استقبال می کنند. من شخصاً ترکیه را کشوری با تجربه در حوزه صنعت و تجارت می دانم و ما خیلی بیشتر از این ها می توانیم به یکدیگر کمک کنیم. سرمایه گذاری های مشترک در صنایع پایین دستی نفت می تواند منافع مشترک کلانی برای دو طرف ایجاد کند. در هر حال فکر می کنم اقتصاد ترکیه اقتصاد موفقی هست و خیلی چیزها برای یاد گرفتن دارد.

 

اقتصاد سوبسیدی یکی از موانع توسعه تجارت خارجی ایران

وی در ادامه گفت: بخش عمده ای از اقتصاد ایران با سوبسید حمایت می شود که یکی از موانع توسعه تجارت خارجی ایران است و امیدواریم با اعلام سیاست های اقتصاد مقاومتی و کم کردن وابستگی اقتصاد کشور به نفت فرصت های بیشتری برای توسعه تجارت خارجی ایجاد کنیم.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه اظهار داشت: در امر صادرات مقررات و ضوابط دولتی دست و پاگیر وجود دارد و اقتصاد ترکیه به سبب اتکای به بخش خصوصی با ضوابط و موانع خیلی کمتری مواجه است. امیدوارم که به کمک مجلس محترم مقداری از این مقررات کم و تسهیل شود.

انصاری به موافقتامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه اشاره کرد و افزود: ما باید بر همین مبنا تجارت بین دو کشور را توسعه دهیم. تلاش کنیم به سمت تجارت آزاد با ترکیه برویم، البته وقتی اقتصاد ما به شدت سوبسید دریافت می کند، این تجارت آزاد با ترکیه طبیعتاً ممکن است به اقتصاد ما آسیب بزند، اما در هر حال این راهی است که باید در ان قدم بگذاریم.

 

لزوم تغییر قوانین مرزی و گمرکی به سود تجارت دو طرف

وی ادامه داد: قوانین مرزی و گمرکی باید به سود تجارت دو طرف تغییر پیدا کنند و تجارت با ترکیه به ویژه در شرایط تحریم، فرصت مناسبی برای کم تر کردن فشار تحریم هاست.

معاون اقتصادی وزییر امور خارجه بر افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: ترکیه در بخش خصوصی خیلی موفق تر از ما عمل کرده و علت آن عدم وابستگی اقتصاد این کشور به نفت بوده است. فکر می کنم باید فرصت های خیلی بیشتری را برای بخش خصوصی ایجاد کرد و کمک کرد تا با بخش خصوصی ترکیه ارتباط گسترده تری ایجاد کنند. بیشتر شدن نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور موجب مصونیت بیشتر اقتصاد ایران از آسیب ها خواهد بود. ما مشورت با بخش خصوصی را باید به عنوان یک اصل بپذیریم تا قوانین و مقرراتی تصویب و اجرا شود که مردم سود بیشتری از اقتصاد ببرند و قوانین دست و پاگیر نباشند.

 

تراز تجاری دو کشور به سود ایران است

انصاری افزود: در سال 2017 با ترکیه نزدیک 12 میلیارد دلار با ترکیه تجارت داشتیم که البته بیشتر آن مربوط به نفت و فرآورده های نفتی است که باید بیشتر به سمت صادرات غیر نفتی سوق پیدا کند. اکنون تراز تجاری دو کشور به سود ایران است، اما باید تلاش کنیم سهم صادرات غیر نفتی بیشتر شود.

وی بر حمایت از صادرات غیر نفتی تاکید کرد و گفت: شرایط امروز ارزی در کشور واقعاً یک شرایط خوب و فرصت مناسب برای توسعه صادرات غیر نفتی است که باید استفاده کنیم. علاقه به صادرات در کشور افزایش پیدا کرده و ما باید به این روند کمک کنیم و سوبسید را در کالاهای صادراتی به حداقل برسانیم، اما نباید مانع صادرات شد.

انصاری گفت: الان شوق و ذوق خوبی برای صاردات در کشور وجود دارد و اگر بتوانیم این روند را خوب هدایت کنیم، در سال آینده شاهد گسترش صادرات غیر نفتی به صورتی چشم گیر خواهیم بود.

وی ادامه داد: یکی از نقش های مهم وزارت امور خارجه این است که بتواند از ظرفیت های خود برای معرفی توانمندی های صادراتی کشور استفاده کند و بازارهای جدیدی برای کشور معرفی کند و بستری مطمئن و با پیش بینی درازمدت برای بازارهای هدف ایجاد کند.

 

فرهنگ آذربایجان با تولید و تجارت اخت شده است

این مقام ارشد وزارت امور خارجه به برگزاری بیست و چهارمین همایش ملی صادرات غیر نفتی ایران در تبریز اشاره کرد و گفت: تبریک می گویم که همایش صادرات غیر نفتی در تبریز برگزار خواهد شد و همانطور که گفتم تبریز توانمندی ها و سابقه بزرگی در تجارت دارد که می تواند از آن برای توسعه صنعتی و اقتصادی کشور بهره برد. مردم این کهن شهر نسل اندر نسل تاجر بودند و فرهنگ این خطه با تولید و تجارت اخت شده است و امیدواریم که با فراهم شدن شرایط روز به روز بتوانیم شاهد گسترش صاردات غیر نفتی کشور توسط بخش خصوصی باشیم.

 

حضور در بازار کشورهای منطقه برای ایران و وزارت امور خارجه بسیار مهم است

انصاری در ادامه افزود: موقعیت جغرافیایی ایران با وجود 15 همسایه در اطراف کشور یک اولویت طبیعی برای ایران ایجاد کرده و آن حضور 400 تا 500 میلیون جمعیت و بازار هدف در کشورهای همسایه است و با توجه به شرایط سیاسی منطقه، وزارت امور خارجه باید کارهایش را اولویت بندی کند.

وی ادامه داد: ما با توجه به فشارهایی که هست باید دنبال اولویت ها و فرصت ها باشیم. ما در کشورهای همسایه کشورهای بسیار ثروتمندی داریم که می توانند بازار هدف صادراتی تولیدکنندگان ما باشند، همچنین ما نقش بسیار موثری در ایجاد ثبات و امنیت در تعدادی از کشورهای منطقه داشتیم و حالا باید به فکر کمک به بازسازی و تامین نیاز بازارهای این کشورها باشیم.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه اظهار داشت: حضور در بازار کشورهای منطقه برای ایران و وزارت امور خارجه بسیار مهم است. ما باید برای بازسازی افغانستان کمک کنیم، در مورد پاکستان، عراق و سوریه و کشورهای دیگری که به ما نیاز دارند با اولویت بندی و شناسایی فرصت ها حضور داشته باشیم.

انصاری در ادامه گفت: در اولویت دوم کشورهایی مانند هند، روسیه و چین برای ما مهم اند و در بحث ورود سرمایه می توانند نقش مهمی ایفا کنند. موضوع بعد توریسم گردشگری، زیارتی و درمانی است که در این شرایط اقتصادی می تواند کمک کند تا به اقتصاد کشور رونق ببخشیم.

وی در پایان گفت: ما باید بر اساس اولویت ها و فرصت ها حرکت کنیم تا فشارهای سیاسی و اقتصادی امریکا کارایی خود را از دست بدهند. وزارت خارجه با دیگر وزارت خانه ها ارتباط خیلی موثری دارد و امیدوارم نقش خودمان را خوب بازی کنیم و با اولویت بندی کشور را به اهدافش برسانیم.

* گفتگو از محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است