پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   93772  | تاریخ خبر : 1397/08/15  | ساعت : 13:04

مراسم اختتامیه ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در تبریز برگزار شد/

خاتمه جلوه نمایی چهار روزه یک هزار و ۵۳۳ طرح نوآوران و فناوران در رینوتکس


نصر: ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی  ۱۴ آبان ماه با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم،تحقیقات و فناوری، معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیران ارشد استانی با تجلیل از برگزیدگان این نمایشگاه در تبریز خاتمه یافت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فناوری نصر،نمایشگاه رینوتکس با هدف اصلى تجارى سازى توليدات علمى آذربایجان شرقی به عنوان تنها نمايشگاهى که در تعاملى دو سويه بين توليدکنندگان علم و طرح هاى علمى و مخاطبان اين طرح ها اعم از سازمان ها  عمل مى کند از ۱۰ تا ۱۴ آبان ماه در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار شد.

در این دوره از نمایشگاه از 29 استان و شش کشور مختلف حضور یافتند و از میان یک هزار و 533 طرح ثبت شده در سامانه این نمایشگاه، 364 طرح مورد ارزیابی قرار گرفت و 120 طرح به عنوان طرح منتخب معرفی شد و 20 طرح آن نیز به مرحله سوم راه یافت و از 10 طرح به عنوان طرح برتر تجلیل شد.

این گزارش می افزاید، علی جهانگیری رئیس اجرایی نمایشگاه رینوتکس 2018 در آیین اختتامیه این نمایشگاه با بیان اینکه  از ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید در استان به دنبال ایجاد اکوسیستم و نوآوری و فناوری هستیم و منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی با تکیه بر این نگاه تشکیل داده ایم، گفت: تمرکز بر رویکرد حمایت از نوآوری فناورانه را از جمله برنامه های راهبردی استان قرار داده ایم و این رویکرد به تخریب خلاق شهرت دارد و در آن ما باید بتوانیم ساختارهای موجود را تخریب کرده و همزمان با این کار نیازمند ساختن دوباره اما خلاقانه هستیم.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه در عرض کمتر از پنج سال شروع به کار کرد و در سه سال گذشته به سطح  بین المللی رسیده است، اظهار داشت:از مدیران کشوری در خواست دارم به مناطق و شهرستان ها اطمینان کنند و اختیار بیشتری دهند تا شاهد بروز و ظهور نوآوری باشیم.

وی این نمایشگاه را محلی برای رو دررو شدن فناوران با مشتریان دانست و بیان کرد: بیش از 14 درصد از طرح های ارائه شده در نمایشگاه سال گذشته موفق به ایجاد کسب و کار شده اند که رضایت بخش است.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی افزود: در آغاز کار ما معتقد بودیم اگر این کار را بدون پول نمی توانیم انجام دهیم بدون شک با پول نیز نمی توانیم انجام دهیم، از این رو تلاش کردیم تا از امکانات موجود به شکل جدیدی استفاده کنیم.
وی یادآوری کرد: اگر امکانات موجود را با تعریف اهداف مشترک کنار هم قرار دهیم، می توانیم به سمت اکوسیستم نوآوری حرکت کنیم و رسیدن به این مهم نیازمند کنار هم قرار گرفتن عناصر مختلف برای اهداف مشخص است.
 

مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اختتامیه ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی با بیان اینکه گزارش های شش دوره برگزاری  نمایشگاه نشان می دهد که از دوره اول تا امروز ۵۰ طرح به ۱۵۰۰ طرح رسیده است، مطمئنا برای رسیدن به این نتیجه انرژی زیادی برده است، گفت: شناسایی، حمایت و تسریع در رشد شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند ضمن ارتقای سرعت دستیابی به فناوری‌های پایه و اساسی کشور، شرایط بسیار مناسبی را نیز در کشور فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های فناوری و سازمان‌های دولتی وظیفه حمایت از این اکوسیستم را دارند، اظهار داشت:  پیشرفت شرکت‌های دانش‌بنیان نیازمند تبادل نظر بین سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در این اکوسیستم نوآوری کرده‌اند و  نمایشگاه رینوتکس این   فضا را برای هر دو طرف ایجاد کرده است‌.

وی افزود: این نمایشگاه با وجود پیچیدگی، زمینه رشد و توسعه آینده را فراهم می کند و برای ما آشکار است که سیستم‌های پشتیبان ما نقص داشته و نمی‌‌توان به آنها اعتماد کرد.

وی با بیان اینکه که درست است که این نهاد‌ها وظایف خود را به نحوه احسن انجام‌ می‌دهند و بر این باور هستم که این افراد از روی علاقه وارد این حوزه شده و تلاش می‌کنند تا اقداماتشان همراه با نوآوری باشد، اذعان داشت:اکنون کشور در شرایطی است که نمی‌تواند براساس استراتژیک‌های سنتی توسعه پیدا کند، اظهار کرد: راه برون رفت ریشه‌ای از مشکلات کشور، توجه به اقتصاد دانش بنیان است.
وی در انتها خاطرنشان کرد:موضوعی که به آن پی برده ایم این است که اقتصاد این کشور دیگر از طریق فروش نفت توسعه نمی یابد و اینده کشور ما به دست جوانانی است که در جای جای آن تلاش می کنند.
 
 گفت: به کارگیری مولفه‌های اقتصادی و فناوری در سیاست‌های توسعه تکنولوژی و ایجاد اکوسیستم توسعه نوآوری‌ها به تنهایی موثر نبوده و باید در کنار آن نیز توجه به مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی را در اولویت قرار دهیم.

این گزارش حاکی است، فرهاد امیری معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در اختتامیه ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در تبریز با بیان اینکه در قرآن کریم آمده است که به وسیله علوم و فناوری، می توان به اقتدار و ثروت رسید، گفت: از توان فناوری در کشور به نحوه احسن استفاده نشده و حتی در تجاری‌سازی فناوری‌های احصا شده است و استفاده از آن ها نیز دچار مشکل هستیم.

وی  با اشاره به اینکه  تولید علم و فناوری حلقه گمشده کشور است، افزود:حمایت از فناوری‌های فعلی و نو ظهور را در اولویت وزارت دفاع قرار داده‌ایم و  در صدد هستیم تا از طریق اعطای وام و مشارکت، این فناوری‌ها را تجاری سازی کنیم.

وی اذعان داشت:وزارت دفاع در راستای سرعت بخشیدن به اقدامات انجام یافته در خصوص بهره‌برداری از توان فناوری در کشور گام‌های موثری برداشته است و  قول می‌دهیم که تمامی پروژه‌های نوآورانه فعال کرده و تاخیری در پرداختی به آنها نداشته باشیم.


وی راه مبارزه با استکبار را فراتر  از سخنرانی و راهپیمایی دانست و گفت: یکی از راهکارهای اساسی این مبارزه را توجه به توان داخلی و علم روز است.

این گزارش می افزاید، سلیمان پاک‌‌سرشت معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم با بیان اینکه به نواوری فقط از طریق داشتن  استعداد ذاتی نمی توان رسید ، گفت: امروزه پذیرش تکنولوژی و نوآوری در دنیا فرآیند سخت و پیچیده‌ای است و تغییراتی را به دنبال دارد که اصولاً تغییراتی که به دنبال تکنولوژی ها به وجود می‌آید وسیع بوده و موانع و مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به این‌که تکنولوژی به دو دسته نرم و سخت تقسیم می شود، ادامه داد: علی‌رغم این‌که می‌دانیم تکنولوژی تغییر و تحولاتی را در جامعه به دنبال داشته است و ارزش افزوده ایجاد می‌کند، ولی حقیقت این است که  چندان جایگاه مناسبی ندارد از این رو حل این موضوع باید از طریق تکنولوژی نرم انجام گیرد.

وی افزود: برای این‌که نوآوری داشته باشیم باید چالش‌های موجود در راستای  پذیرش نوآوری‌ و فناوری‌های جدید حل شود و برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها مهم بوده ولی چندان کافی نیست، چراکه این تکنولوژی ها در زندگی ما به چشم نمی‌خورد.

...........................................

گزارش از گلناز پورنامی

............................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است