پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   93722  | تاریخ خبر : 1397/08/14  | ساعت : 14:22

معاون امور اقتصادی وزارت امور خارجه عنوان کرد/

لزوم کاهش وابستگی سیستم های اقتصادی کشور به نفت/ حجم روابط بین ایران و ترکیه قابل قبول نیست


نصر: معاون امور اقتصادی وزارت امورخارجه بر لزوم کاهش وابستگی سیستم های اقتصادی کشور به نفت تاکید کرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار نصر، صبح امروز چهارمین نشست مجمع همکاری‌های بین بخشی ایران و ترکیه در تبریز با حضور "غلامرضا انصاری" معاون امور اقتصادی وزارت امورخارجه و "سلیمان شان سوی" رئیس مرکز مطالعاتی استراتژی آسیایی ترکیه در محل اتاق بازرگانی تبریز، آغاز شد.

غلامرضا انصاری در این نشست با بیان اینکه روابط دو کشور ایران و ترکیه همواره حسنه و برپایه دوستی و صل بوده است، گفت: مرزهای ایران و ترکیه همواره مرز صلح، دوستی و آرامش بوده که تاکنون زمینه مناسبی را برای همکاری های بین دو کشور ایجاد کرده است.

معاون اقتصادی وزارت امورخارجه ضمن بیان اینکه کشور ترکیه در زمان جنگ تحمیلی و همچنین اعمال تحریم های ظالمانه اقتصادی علیه ایران همواره در کنار دولتمردان کشور بوده است، ادامه داد: همواره شاهد ارتباط خوب بین دو طرف مرز بوده‌ایم به طوریکه در دوران جنگ تحمیلی ارتباطات روزانه بین دولتمردان دو کشور در شهرهای مرزی دو انجام می‌گرفت.

انصاری با اشاره به اینکه در کنار روابط حسنه بین ایران و ترکیه، حجم روابط ایجاد شده راضی کننده نیست، اظهار کرد: با وجود مرزهای مشترک و ظرفیت‌های دو کشور می بایست روابط بین دو طرف افزایش یافته و حوزه های سیاسی، تجاری و اقتصادی بیش از پیش مورد بررسی قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه کشور ایران در حوزه اقتصادی با مشکلاتی مواجه است که باید با همکاری جمهوری ترکیه نسبت به مرتع سازی آن اقدام شود، گفت: ایران با برخی مشکلات اقتصادی مواجه است که دلیل آن وابستگی سیستم‌های اقتصادی به نفت است، اگرچه تلاش گسترده‌ای برای کاهش این وابستگی انجام می‌گیرد ولی همچنان وابسته بوده که با استفاده از ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور می‌توان آن را کاهش داد.

معاون اقتصادی وزارت امورخارجه با ابراز تاسف از اینکه هر زمان به دنبال واردات و صادرات بودیم با سقف بزرگ یارانه روبه رو شدیم که متاسفانه تعامل ایران و ترکیه را نیز مختل می‌کند، بیان داشت: با توجه به اینکه اقتصاد کشور ترکیه سالم‌تر بوده و اتکا به تنوع صادرات و واردات دارد، از این‌رو می‌توان برای رفع موانع یارانه همکاری فی‌مابین انجام گیرد.

انصاری با تاکید به اینکه موقعیت جغرافیایی ترکیه و ایران تکمیل‌کننده همدیگر  است، توضیح داد: در شرق و غرب از جمله کشورهای چین و هند و کشورهای اروپایی توسعه، رشد و تحول وجود دارد، از این‌رو دو کشور  ایران و ترکیه جزو کشورهایی هستند که می‌توانند از مراودات دو سوی سرزمین قاره آسیا سود فراوان ببرند.

وی متذکر شد: در حوزه اقتصاد و تجارت ظرفیت‌های دو کشور بسیار بالا بوده که البته دو دولت تلاش دارند تا با گسترش ظرفیت‌ها و رفع موانع اداری و ساختاری در حوزه سوپزیت ظرفیت بیشتری ایجاد کنند.

انصاری با اشاره به اینکه یکی از راه‌های رفع موانع سوپزیت توسط ایران،  ایجاد مناطق آزاد تجاری بوده  که کمتر با قوانین و مقررات ملی درگیر  هستند، تصریح کرد: مناطق آزاد  فرصت‌های بهتری را برای سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌دهد که امیدواریم با مورد توجه قرار دادن ظرفیت اقتصادی دو کشور افزایش یابد.

معاون اقتصادی وزارت امورخارجه خاطرنشان کرد: البته از جمله بخش‌های دیگر ایران که آلوده به یارانه نیست و حوزه اقتصاد را نیز شامل می‌شود فناوری‌های نوین و دانش بنیان است، تصریح کرد: بخش دانش‌بنیان ایران در حوزه دانایی محور پیشرفت‌های خوب و قابل توجه داشته است که اقتصاد آینده دنیا را به شدت می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری وسیع در حوزه دانش و پرورش داشته است که مصداق آن تعداد دانشگاه‌ها و فارغ‌التحصیلان است، عنوان کرد: این حجم افزایش فناوری فرصت مناسبی برای توسعه بخش دانش بنیان است.

انصاری بیان کرد: با توجه به حوادثی که در منطقه اتفاق افتاد که منجر به تخریب‌های بسیار گسترده‌ای شد که در این میان ایران و ترکیه نقش موثری در ثبات، آرامش و مبارزه با تروریست داشتند که این نقش می‌تواند در آینده و سازندگی این کشورها نیز ادامه داشته باشد.

وی با تاکید به تشکیل شرکت‌های مشترک در کشورهای آسیب دیده منطقه برای بازسازی این کشورها، این امر را زمینه گسترده برای همکاری اقتصادی و کمک به بازسازی این کشورها دانست

معاون اقتصادی وزارت امورخارجه در ادامه به لزوم گسترش روابط توریست سلامت و استفاده از متخصصان دو کشور اشاره کرد و گفت: با یک ورق تاریخ به گذشته می‌توان به تغییر و تحولات شهرهای مرزی ترکیه اشاره کرد که مانند سابق نیستند و این تغییر و تحولات به برکت همین رفت و آمدها بوده است، از این‌رو باید سعی شود تا توسعه توریست از سمت ترکیه به ایران نیز انجام گیرد.

انصاری در پایان با درخواست از بخش‌های خصوصی جهت حضور فعال‌تر در تجارت بین دو کشور ابراز کرد: وزارت امورخارجه همواره توصیه به گسترش روابط بین دو کشور ایران و ترکیه و سایر کشورهای همسایه دارد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است