پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   93605  | تاریخ خبر : 1397/08/12  | ساعت : 13:35

اروجعلی محمدی در گفتگو با «نصر» تاکید کرد؛

"پوری حسینی" خطای بسیار بزرگی مرتکب شد/ عملکرد سازمان خصوصی سازی رقت بار و تاسف انگیز است/ دولت بر خلاف قانون اساسی عمل می کند


نصر: مدیرعامل سابق کشت و صنعت دشت مغان گفت:  آقای پوری حسینی در واگذاری کشت و صنعت دشت مغان خطای بسیار بزرگی مرتکب شده و به نظر من پشت پرده هایی هم دارد که در آینده روشن خواهد شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، "اروجعلی محمدی" در خصوص عملکرد سازمان خصوصی سازی در واگذاری شرکت ها و اموال دولتی به بخش خصوصی گفت: خصوص کردن اقتصاد کشورها یک اصل فنی پیشرفته نظام های اقتصادی توسعه یافته است. بدون بخش خصوصی که نمی شود به توسعه رسید، این طبیعی است که انسان برای سود خودش بیشتر از دیگران تلاش کند. ما بنگاه های خصوصی را باید ریشه دار و تقویت کنیم، من به خصوصی کردن اقتصاد کشور اعتقاد دارم و قانون اساسی هم سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی را در اقتصاد ایران به رسمیت می شناسد.

 

خصوصی سازی به باطل رفت

وی افزود: اما این خصوصی سازی که در سال های اخیر انجام شد، به باطل رفت و به کام مافیای اقتصاد و تنزیل توان دولت تمام شده است، رقبای دولت بر نمی تابند که دولت توان بزرگی در اقتصاد داشته باشد و از این قانون استفاده کردند تا اموال و شرکت های دولتی نه به بخش خصوصی که به افرادی واگذار شود که شبه دولتی و رقیب دولت اند.

محمدی تاکید کرد: آقایان دولتی بر خلاف قانون اساسی عمل کردند و به بانک های خصوصی اجازه فعالیت دادند، فاجعه اقتصادی که امروز مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند را همین بانک ها و موسسات مالی خصوصی ایجاد کرده اند و حالا می بینند که همین ها نقدینگی را سه برابر کردند. در پشت پرده این روش خصوصی سازی هدف هایی پنهان بود که آشکار خواهد شد.

وی خطاب به رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: آقای پوری حسینی! طراح این قانون احمدی نژاد و شرکای سیاسی اش بودند، تو چرا فهم نکردی که هدف از این روش اجرای اصل 44 تضعیف دولت و واگذاری اموال و شرکت های عمومی به برخی افراد و گروه های خاص است؟ این روش خصوصی سازی محاسبات اقتصادی کشور را بر هم زد.

 

گفتم دست من را هم قطع کنند، خصوصی سازی دشت مغان را امضاء نمی کنم

مدیرعامل سابق شرکت کشت و صنعت دشت مغان افزود: من چند بار هم به خود پوری حسینی تاکید کردم که اگر دست من را هم قطع کنند، خصوصی سازی کشت و صنعت دشت مغان را امضاء نمی کنم و تا من هستم اجازه نخواهم داد این کشت و صنعت به حراج گذاشته شود.

محمدی ادامه داد: من معتقدم یا این ها متوجه نمی شوند که این طور عمل می کنند و یا دولت آنقدر ضعیف شده است که به معتادی شبیه است که برای تامین هزینه خود حتی پتویش را هم می فروشد. این روش غلطی است، این فاجعه است.

 

سهام کشت و صنعت دشت مغان باید در بورس عرضه شود

وی گفت: کل کشت و صنعت دشت مغان را می خواستند با رقم ناچیز 1700 میلیارد تومان در طی 10 سال بفروشند، من گفتم اینجا را به سوددهی می رسانم و سالانه 200 میلیارد تومان به دولت سود خالص می دهم، چرا قبول نکردند و زیر پایم را کشیدند؟

محمدی افزود: گفتم می خواهید کشت و صنعت دشت مغان را بفروشید؟ اجازه دهید من این شرکت را به سوددهی برسانم و سهامش را در بورس به اهالی منطقه عرضه کنم. با این روش با فروش 50 درصد سهام دو هزار میلیارد تومان دست دولت را می گرفت، چرا قبول نکردند؟ این روشی است که در همه شرکت هایی که می خواهند بفروشند می تواند اجرایی شود؛ این روش قانون خصوصی سازی است.

 

دولت بر خلاف قانون اساسی عمل می کند

وی تاکید کرد: قانونی که دولت برای خصوصی سازی اجرا می کند، بر خلاف قانون اساسی است و این قانون در زمان احمدی نژاد با اهداف خاصی طراحی شد. مطمئن باشید این روش خصوصی سازی ره به جایی نخواهد برد. این قانون به دولت اجازه می دهد سیستم های برق، فرودگاه، بزرگ راه ها، راه ها و... را بفروشد! پس دولت چه کاره است؟ در مواقع بحران مدیریت دست چه کسانی خواهد بود؟

فرماندار اسبق تبریز اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته چنین چیزی وجود ندارد، فروش سهام شرکت ها از طریق مزایده سربسته به هیچ عنوان موفق نمی شود. اصلا چرا شرکت های دولتی نمی توانند خودشان را اداره کنند، پس چرا در کشورهای قدرتمندی مانند چین مدیریت دولتی موفق بوده است؟ چون در این کشورها مدیریت صحیحی حاکم بوده است و همواره هزینه های استهلاک  و... کنار گذاشته شده است.

 

با این روند کشور را ورشکسته خواهند کرد

محمدی گفت: من زمانی که مدیریت کشت و صنعت مغان را در اختیار داشتم به رئیس وقت برنامه و بودجه گفتم که من کشت و صنعت مغان را ضررده اعلام می کنم، او به هیچ وجه زیر بار نرفت و گفت اگر شما را ضررده اعلام کنیم به مجلس و... چه جوابی بدهیم، من به شدت با او مخالفت کردم و گفتم با این روند شما کل کشور را ورشکسته خواهید کرد. شرکتی که ضررده بوده است، نباید به دولت مالیات می داد و مقاومت دولت در این خصوص باعث ضرر و زیان بیش از پیش و فزاینده شرکت های دولتی شد.

وی افزود: من در زمان مدیریت کشت و صنعت مغان به دولت طرح دادم که می خواهم این شرکت را نوسازی کنم و با کسب موافقت دولت تا حدودی هم موفق به این کار شدم، وقتی که کشت و صنعت دشت مغان به مرحله سر به سر و سوددهی رسید، مرا برداشتند! بعد کشت و صنعت دشت مغان را به شرکتی فروختند که سال گذشته وجود نداشته است و رقم مالیات آن از تعداد انگشتان دست تجاوز نکرده است!

 

مغان قلب صنعت غذایی کشور است

محمدی تاکید کرد: دولت نباید مسائل استراتژیک و حساس مانند تحقیقات بذر و... که با غذای مردم ارتباط مستقیم دارد به بخش خصوصی واگذار کند، در امریکا هم چنین نیست. با تغییرات ژنتیکی و هورمونی در صنایع غذایی خیلی کارها را می توان در کشور بدون سر و صدا انجام داد. مغان قلب صنعت غذایی کشور است و دولت در سال های گذشته همیشه آن را دوشیده و سرمایه گذاری نکرده است.

 

پوری حسینی خطای بسیار بزرگی مرتکب شد

وی گفت: آقای پوری حسینی در واگذاری کشت و صنعت دشت مغان خطای بسیار بزرگی مرتکب شده و به نظر من پشت پرده هایی هم دارد که در آینده روشن خواهد شد. ضمنا در فروش آن هم قیمت گذاری درستی نبوده است، البته در مغان بدون دولت هیچ کسی نمی تواند موفق باشد.

محمدی در ادامه از عملکرد سازمان خصوصی سازی در واگذاری صنایع بزرگ تبریز به بخش خصوصی به شدت انتقاد کرد و گفت: در همین شرکت بنیان دیزل من مدیرعامل بودم، ما در آن زمان سیلندر موتور خودروهای مختلف را تولید می کردیم، بعد که به بخش خصوصی واگذار شد با فروش تجهیزات و ماشین آلات آن اقساط سازمان خصوصی سازی را پرداخت کردند و دست آخر هم می خواهند آن را تبدیل به پاساژ کنند! چقدر مجتمع تجاری باید در تبریز ساخته شود؟! شما می خواهید صنعت و تولید را به دلالی جنس های خارجی تبدیل می کنید؟

 

عملکرد سازمان خصوصی سازی رقت بار و تاسف انگیز است

وی تاکید کرد: عملکرد سازمان خصوصی سازی رقت بار و تاسف انگیز است و نسل آینده به هیچ وجه آن ها را نخواهد بخشید. ماشین سازی، هپکو، بنیان دیزل، هفت تپه، هرمزآل، کمپرسورسازی، بلبرینگ سازی، مغان، نختاب فیروزان و... کدام را بگوییم؟ این چه خصوصی سازی است؟ این خصوصی سازی نیست، ضربه زدن به انقلاب ایران است.

محمدی در پایان گفت: خصوصی سازی می خواهید بکنید؟ بروید از رجب طیب اردوغان یاد بگیرید. بنیان دیزل را فروختید الان موتور تولید می کند؟ نختاب فیروزان را فروختید الان پرده تولید می کند یا محصولات ترکیه خیابان ارتش را پر کرده اند؟ این روش خصوصی سازی یک بازی است که باید به آن پایان داد.

* گفتگو از محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (4)

بلی! بعد از اینکه اکبر اعلمی همه تان را رسوا کرد و قرارداد ننگین را آشکار کرد، حالا دارید یکی یکی خودتان را کنار می کشید. عجب مردی هستید.
19:03:17 1397/08/13
اوروش
  
تا دیروز که پوری حسینی رو تایید میکردید حالا چی شده آقای محمدی شما بیکار شدید الان خطای بزرگی کرده کلا خصوصی سازی یک اشتباه بود که متاسفانه هم فکران شما این قانون رو تصویب کردند.
14:08:25 1397/08/12
شهروند
  
خصوصی سازی یعنی احیای سیستم و نظام ارباب و رعیتی والسلام.
10:20:09 1397/08/22
کارگر
  
خودحضرتعالی از جمله هواداران مدیرکل سابق امورمالیاتی استان بودید . کسی که باکمک همین آقای پورحسینی سرمایه های استان را فراری داد .البته ظاهرا همه دارند مخالف می شوند
19:15:19 1397/08/15
رحیم
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است