پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   93017  | تاریخ خبر : 1397/07/29  | ساعت : 10:15

گزارش «نصر» از کمپین روبان صورتی؛

افزایش 50 درصد بیماری سرطان پستان در کشور/ از هر 8 نفر زن، یک نفر مبتلا به سرطان پستان است


نصر: ازدواج در سنین بالا، تعداد فرزندآوری کم، مصرف شیرخشک، عدم تحرک و ورزش، چاقی، آپارتمان نشینی، قرار گرفتن در معرض امواج مغناطیستی، عادت ماهانگی در سنین پایین، رژیم غذایی نادرست، مصرف الکل و دخانیات از عوامل ابتلا به سرطان سینه را می توان نام برد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، بیماری سرطان در کشورهای درحال توسعه بیشتر است که طبق آمارها تا سال 2030 میزان شیوع سرطان درکشورهای درحال توسعه تا 70 درصد افزایش می یابد.

ایران در رده چهارم میزان شیوع سرطان در جهان قرار دارد. آمار مبتلایان به سرطان پستان در جهان بسیار بالا است اما این آمار در ایران بیشتر بوده و در کشور ما هر 50 دقیقه یک زن به سرطان پستان مبتلا می شود و درحال حاضر سالانه بیش از10 هزارنفر به سرطان پستان مبتلا می شوند.

در این راستا کمپین روبان صورتی با قدمت 12ساله جهت پیشگیری از سرطان پستان و آگاهی سازی همشهریان به ویژه قشر بانوان روزجمعه به همت بیمارستان بهبود در محل پارک ائل گلی تبریز تشکیل شد.

"دکتر یوسف ادیانی" متخصص جراح سینه از آمریکا در گفت و گو با خبرنگار «نصر»، اظهار کرد: باتوجه به مقارن بودن و اهمیت هفته سلامت، نباید فراموش کرد که سلامت جامعه ریشه در سلامت بانوان دارد. این بیماری یکی از بیماری های مهم است که لازم است توجه ویژه ای نسبت به درمان آن داشت.

وی افزود: متاسفانه این بیماری گریبانگیر اغلب بانوان است و شایع ترین سرطان بانوان در دنیا سرطان سینه نام دارد که یشترین مرگ بانوان را در سنین 40 ال 55 سال شامل می شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه سرطان سینه در اکثر کشورهای پیشرفته قابل کنترل و درمان زودرس شده است، تصریح کرد: درکشورهای پیشرفته از هر 8 زن، یک نفر با بیماری سرطان پستان درگیر است. حدود20 سال پیش در کشورما از هر35 الی 40 زن، یک نفر مبتلا به این بیماری می شد ولی متاسفانه امروزه از هر 20 زن در کشور، یک نفر درگیر این بیماری است.

ادیانی تاکید کرد: هدف از ایجاد کمپین روبان صورتی، غربالگری سرطان پستان در بانوان و آموزش راه های معاینه فردی و راه های درمان است؛ لازم است هر خانم که به 30 سالگی رسید، ماهانه خود را معاینه کند که روش معاینه تشخیص این بیماری نیز به صورت رایگان به بانوان آموزش داده می شود، همچنین لازم است سالانه به کلینیک های غربالگری سرطان سینه مراجعه کند تا توسط روش های بالینی، سونوگرافی، رادیولوژیکی و ماموگرافی نسبت به تشخیص این بیماری کمک کند و درمان زودرس را انجام دهند.

این متخصص جراح سینه با بیان اینکه هرچقدر این بیماری سریع تر کشف شود و هرچه سریعتر راه های درمان را پیش بگیرد، به همان میزان می توانیم بیشتر سلامت جامعه را تضمین کنیم، اذعان کرد: بهترین و ساده ترین و کم هزینه ترین راهکار جهت پیشگیری از مبتلا به این بیماری، آگاهسازی و فرهنگ سازی جامعه و همچنین غربالگری است.

وی ادامه داد: خودآزمایی پستان، معاینه پستان توسط پزشک، ماموگرافی سه روش شناخته شده برای تشخیص زودرس سرطان پستان است.

ادیانی با اشاره به اینکه افرادی که مادر یا خواهر آنها مبتلا به سرطان سینه بوده است، احتمال ابتلا به دو برابر افزایش می ‌یابد، تاکید کرد: درخانواده هایی که زمینه این نوع سرطان دیده شده است، لازم است خانم ها هر شش ماه یکبار جهت غربالگری به کلینیک ها مراجعه نمایند.

وی به دلایل شیوع بیماری سرطان پستان اشاره کرد و گفت: متاسفانه یکی از دلایلی که باعث شده این بیماری در جامعه شایع تر شود، ازدواج در سنین بالا، تعداد فرزندآوری کم، مصرف شیرخشک، عدم تحرک و ورزش، چاقی آپارتمان نشینی، قرار گرفتن در معرض امواج مغناطیستی، عادت ماهانگی در سنین پایین، رژیم غذایی نادرست را نام برد.

وی ادامه داد:  بارداری و شیردهی از طریق مکانیسم‌های مختلفی مانع از بروز سرطان سینه می‌شوند؛ همچنین هر چه سن شروع شیردهی، تعداد دفعات و مدت زمان آن بیشتر باشد، احتمال ابتلا کمتر است، همچنین هرچقدر سنین عادت ماهانه کاهش یابد، به همان میزان ابتلا به بیماری سرطان پستان نیز بیشتر می شود.

ادیانی اظهار کرد: ورزش یکی از عوامل پیشگیری از این بیماری به ویژه برای افراد چاق است. در سنین بعد از 50 سالگی میزان ابتلا به بیماری 200درصد افزایش می یابد. هرچقدر سن بالاتر و وزن بیشتر، میزان ابتلا به بیماری سرطان پستان نیز افزایش می یابد. کاهش وزن حتی اگر اندک باشد، به میزان قابل توجهی زنان را از خطر سرطان سینه حفظ می ‌کند بنابراین رژیم غذایی مهم ‌ترین نکته برای دفع خطر ابتلا به سرطان سینه است

وی در پایان اذعان کرد: شعار کمپین روبان صورتی، معاینه ماهانه سینه بانوان توسط خود بانوان و مراجعه به کلینیک های غربالگری سینه به صورت سالانه است.

"بهمن ذیجاه" مدیر عامل بیمارستان "بهبود" تبریز در گفت و گو با خبرنگار نصر، اظهار کرد: کمپین روبان صورتی با هدف پیشگیری از شیوع سرطان پستان توسط بیمارستان بهبود در شهر تبریز تشکیل شده است. این کمپین در راستای برنامه های ارتقاء سلامت نزدیک 12 سال قبل شروع به فعالیت کرده است و بیمارستان بهبود تبریز برنامه های مختلفی در جهت پیشگیری از سرطان سینه و معاینه رایگان بانوان برگزار می کند که هرساله این کمپین در سالگرد خود سعی دارد بهداشت سلامت را در اماکن مختلف شهر به اطلاع مردم برساند.

وی با بیان اینکه از دیگر اهداف ما پیشگیری و فرهنگسازی است، تصریح کرد: علاوه بر اطلاع رسانی و ایجاد کمپین ها، بیمارستان بهبود هر روز دو درمانگاه جهت معاینه و آموزش تجهیز شده است تا کارشناسان باتجربه مامایی از مراجعین بانوان به صورت رایگان معاینه های لازم را انجام دهند.

وی از معاینه و آموزش رایگان جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان در بیمارستان بهبود به صورت روزانه خبر داد و گفت: این کارشناسان ضمن معاینه، آموزش های خودمراقبتی و معاینه توسط خود افراد را به مراجعین آموزش داده و خواستار آموزش به صورت زنجیره ای وار هستند تا قشر عظیم بانوان در جامعه از روند شیوع این بیماری آگاهی و اقدامات لازم جهت پیشگیری را فراخوانند.

ذیجاه اذعان کرد: این پویش با هدف آگاه‌سازی عمومی جامعه درباره خودمراقبتی، شناخت، تشخیص زودهنگام ابتلا به سرطان و پیشگیری از ابتلا به آن با استفاده از روش‌های مختلف اطلاع‌ رسانی و آموزشی تشکیل شده است؛ تعهد و مسئولیتی که در قبال سلامتی بانوان داریم، این طرح را بیش 12 سال است که شروع کرده و امیدوارم به نحو احسن نیز پیش ببریم.

وی ادامه داد: متاسفانه در کشورهای درحال توسعه از هر 8 زن، یکی مبتلا به سرطان پستان است و این بیماری ضایعه ای است برای کل جامعه و هدف ما این است تا با فرهنگ سازی، آمار مبتلا به سرطان پستان که یک بیماری خانمان سوز است را کاهش دهیم.

مدیرعامل بیمارستان بهبود اظهار کرد: طبق آمار و ارقام آگاه هستیم که در دنیا کشورهایی که به موقع از بروز و شیوع این بیماری پیشگیری کرده اند، باتوجه به اینکه زمینه مبتلا شدن به این بیماری در کشور های دیگر به دلیل ابتلا به الکل و دخانیات و ازدواج های دیر هنگام زیاد است ولی توانسته اند با پیشگیری این معضل را در جامعه خود کنترل کنند.

ذیجاه افزود: استعمال سیگار، قلیان، مصرف الکل، آلودگی هوا و عدم تحرک از جمله عوامل خطر بروز سرطان سینه است.

وی با بیان اینکه تاکنون تعداد ۲۰۰ هزار نفر در بیمارستان معاینه شده و آموزش داده شدند، عنوان کرد: روبان صورتی نشان دهنده دغدغه ما نسبت به این بیماران است؛ نزدیک 200 هزار نفر از بانوان به این بیمارستان جهت معاینه مراجعه و از سرویس رایگان آن بهره مند شده اند و به این آمار مراجعه بسنده نکرده و همواره این معاینات به صورت گسترده انجام خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه این میزان از فرهنگ سازی و معاینه و آموزش پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه را جایی دیگر سرغ ندارم، تصریح کرد: بهبود تنها اکتفا به کار درمانی نمی کند چرا که هدف این بیمارستان ارتقاء سلامت جامعه است و کار در این راستا بسیار خوشایند است و ما را برای خدمت رسانی هر چه بیشتر مسمم تر می کند. تازمانی که بیمارستان بهبود وجود دارد وقت و توان و نیروهایش را صرفا جهت درمان بکار نخواهد برد چراکه در کنار درمان به ارتقاء سلامت همشهریان نیز توجه خواهد داشت.

مدیرعامل بیمارستان بهبود گفت: سازمان‌ های مردم‌ نهاد نقش موثری را می ‌توانند در آگاه ‌سازی مردم در مورد این بیماری انجام دهند و با تشویق مردم به سبک زندگی سالم و آموزش خودآزمایی احتمال ابتلای کمتر زنان را به ارمغان بیاورند.

ذیجاه اذعان کرد: براساس آمار موجود، در سراسر دنیا، سرطان پستان مهم‌ ترین نوع سرطان در زنان است و 25 درصد از تمام موارد سرطان را به خود اختصاص می ‌دهد.

وی در پایان با بیان اینکه غربالگری در زمینه سرطان پستان بسیار مهم است، اذعان کرد: افراد باید قبل از آنکه این بیماری گسترش و سرایت سرطان به قسمت‌های دیگر بدن کند از آن اطلاع یابند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

............................

گزارش از سحر مغفرت

..........................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

این نظلم و دولت همه رو بدبخت کرد
11:06:19 1397/07/29
رضا
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است