پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   92867  | تاریخ خبر : 1397/07/26  | ساعت : 08:06

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی در گفت و گوی اختصاصی با نصر:

تولید بیش از 40 درصد از شیرینی و شکلات کشور در آذربایجان شرقی/تبریز مرکز متناظر استانداردهای بین المللی


نصر: مدیر کل استاندارد آذربایجان شرقی گفت: شعار امسال روزجهانی استاندارد، انقلاب چهارم صنعتی و استاندارد است، هدف ما عبور از استاندارد های کالاخدمات است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "ساسان فرشی حق رو" همزمان با هفته استاندارد و در آستانه برگزاری جشن روز جهانی استاندارد در تبریز به خبرنگار نصر گفت: از 6 واحد نمونه استانی که به سازمان ملی استاندارد معرفی کردیم، یک واحد به عنوان نمونه ملی با امتیاز بالای 70 انتخاب شد؛ یکی از اتفاق های نادر در کشور این است که هیچ واحد تولیدی امکان برگزیده و منتخب شدن به صورت مکرر را ندارد اما این درحالی است که یکی از واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی سه سال متوالی به عنوان واحد نمونه ملی انتخاب شده است که قرار است در جشن روزجهانی استاندارد نیز از شرکت صنایع قوطی تبریز که به عنوان واحد نمونه ملی معرفی شده است، تجلیل به عمل آید؛ همچنین از دو مدیر کنترل کیفی که یکی از آن ها دوسال پی در پی به عنوان مدیرکنترل کیفی نمونه در سطح ملی انتخاب شده اند و دبیرتدوین نمونه ملی، شرکت حقوقی تدوین نمونه ملی و دبیر نمونه ملی در کمیته متناظر تجلیل خواهند شد.

وی وضعیت استاندارد استان را به لحاظ علمی و فنی در جایگاه خوبی دانست و افزود: سازمان ملی استاندارد کشور به عنوان بازوی صنعت و هدایت گر واحدهای تولیدی تلقی می شود و امیدوارم از این پس نیز در خدمت صنعت گران باشیم؛ یکی از چشم اندازهای این اداره کل درسال های آتی، همراهی حداقل 15 واحد تولیدی برتر استان است که باتوجه به مستندات، درصدد سوق دادن سطح واحدهای انتخابی به سمت نمونه ملی شدن هستیم و سعی داریم حداقل 3واحد به عنوان نمونه در سطح ملی انتخاب شوند.

فرشی به نمونه های انتخابی در سطح استانی اشاره کرد و گفت: در آذربایجان شرقی، 9 واحد به عنوان واحد نمونه استانی انتخاب شده اند. این انتخاب ها به گونه ای است که اگرهیچ گونه اخطار، تذکر و ایرادی از طرف سازمان ملی استاندارد به محصول کارخانه ای نباشد، می تواند با کسب امتیاز 60 به عنوان نمونه استانی انتخاب شود.

وی ادامه داد: 21 واحد منتخب استانی به دلیل کوچکترین ایراد وارده بر یکی از چندمحصولاتشان، امتیاز منفی گرفته و از مرحله انتخابی به عنوان نمونه حذف شده اند؛ سازمان ملی استاندارد به لحاظ رتبه بندی واحدهای نمونه ملی و استانی بسیار سخت گیرانه عمل می کند.

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی به دو نوع استاندارد ملی تشویقی یا اختیاری و استاندارد ملی اجباری اشاره کرد و گفت: بالغ بر 870 نوع استاندارد از نوع استاندارد اجباری است که مابقی آن که نزدیک 32 هزار از نوع استاندارد اختیاری است. کل استانداردهایی که نوشته شده است، مرز 30 هزار نوع را رد کرده است.

فرشی ادامه داد: به احتمال زیاد استاندارد های اجباری در طول زمان کاهش یابد و بیشتر به سمت اختیاری و تشویقی روی آورد و رویکرد به سمت استاندارد های مطابق با دنیا تغییر یابد.

وی به سهم و جایگاه کیفیت صنایع استان در استاندارد های ملی خاطرنشان کرد و گفت: بدون شک آذربایجان شرقی جزو استان های پیشرو به لحاظ کیفیت محسوب می شود و محصولات ما مخصوصا در بحث شیرنی و شکلات به عنوان قطب صنعتی ایران شناخته شده است و بالای 40 درصد از شیرینی و شکلات ایران را آذربایجان شرقی تولید می کند. همچنین استان سهم بسزایی در صنایع غذایی دارد که حتی کیفیت بسیار مطلوب و مناسبی در سایر محصولات را ازآن خود کرده و سعی دارد این روال را ادامه داده و به جایگاه های برتری نیز دست یابد.

وی در رابطه با استانداردهای آسانسورها اذعان کرد: خوشبختانه آذربایجان شرقی طی چندسال اخیر در بحث نوآوری پیشرو بوده است؛ دراین راستا باتدبیر و صدور حکم دادستان تبریز یک اقدامی در سطح ملی برای اولین بار در آذربایجان شرقی صورت گرفت تا کلیه مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری و عمومی به بحث استاندارد آسانسورهایشان توجه کنند. البته این استانداردسازی آسانسورها به صورت جسته گریخته دربرخی از استان های کشور انجام می گیرد؛ درحال حاضر باتوجه به افزایش جمعیت، امکانات و خدمات آسانسورها در استان به حدی رسیده است که کمترین آمار تلفات را به خود اختصاص می دهد.

فرشی تصریح کرد: بحث آسانسورها جزو استانداردهای اجباری است و حکم رئیس دادستان مستلزم بازدید هایی است که به صورت ادواری از تمامی آسانسورها صورت می گیرد. اگر در سازمان ملی و شورای عالی استاندارد بازدید های ادواری مصوب شود، این بازدید ها در کشور به صورت اجباری خواهند شد.

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی، همکاری های علمی اداره کل استاندارد با دانشگاه های استان در بحث تدوین های استاندارد جدید را بسیار مثبت اندیشید و ابراز کرد: اداره کل استاندارد استان با دانشگاه های مختلف سراسری، آزاد و پیام نور و.. که دارای ابعاد علمی و علمی_فنی هستند،  قرارداد همکاری دارد که یکی از آن ها تدوین استانداردهای ملی و بین المللی است.

فرشی تاکید کرد: ما تاکید ویژه ای بر استاندارد های بین المللی داریم چراکه مرکز یکی از کمیته های متناظر استانداردهای بین المللی، کلانشهر تبریز است. هدف ما این است که اساتید دانشگاه به سمت استانداردهای بین المللی سوق یابند چراکه ظرفیت دانشگاه ها، این نیازمندی را می طلبد.

وی گفت: ما اغلب از آزمایشگاه دانشگاه ها به عنوان آزمایشگاه همکار جهت بررسی آزمایش های استاندارد بهره مند می شویم و اغلب قسمتی از کارهای آزمایشگاهی را از این طریق برون سپاری کرده ایم؛ در این راستا آزمایشگاه دانشگاه هارا تائید صلاحیت کرده و به عنوان آزمایشگاه همکار، نمونه ای از آزکارهای آزمایشی را فرستاده و نتیجه را میگیریم.

وی در بحث استاندارد خودرو، وضعیت واحدهای خودروسازی استان را مناسب و بدون اخطار اعلام کرد و گفت: تمرکز کنترل استانداردهای خودرو، به دست سازمان ملی استاندارد است چرا که تا به اینجا اختیارات کنترل کیفیت خودروهارا به استان ها واگذارنکرده اند و ماهم در این موضوع دخیل نمی شویم و حتی آماری هم نداریم. طی سال ها بازرسی از سوی سازمان ملی استاندارد، هیچ اخطاری بابت کیفیت خودروهای تولیدی در آذربایجان شرقی به گوش نرسیده است.

فرشی تاکید کرد: ازآنجایی که شعار امسال روزجهانی استاندارد، انقلاب چهارم صنعتی و استاندارد است، هدف ما عبور از استاندارد های کالاخدمات است.

اداره کل استاندارد آذربایجان شرقی اغلب در حوزه های آسانسور، شهربازی، زمین بازی، مهدکودک ها، جایگاه های سوخت، آزمایشگاه های هیدرواستاتیک، پمپ های بنزین و گاز، طلا، ترازو،نمونه برداری از واحدهای تولیدی، بازرسی از واحدهای تولیدی در بازار، بازرسی از انبارها، بازرسی از مراکز توزیع، بازرسی از صادرات و واردات در گمرک ها، دربحث کشاورزی، کود و سموم، تجهیزات پزشکی بجز دارو که مختص وزارت بهداشت است و تمامی صنعت هایی که از استاندارد اجباری برخوردار هستند، متمرکز است و این حوزه ها اغلب مشمول بازرسی اداره کل استاندارد قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه استاندارد علاوه برآنکه بی صدا عمل می کند در عین حال بسیار حساس و باخدمات دهی فوق العاده و گسترده فعالیت می کند، تصریح کرد: بر اساس ماده چهار قانون اساسی، برخی از مواردی که نه جزو استانداردهای اجبای هستند و نه جزو استانداردهای تشویقی، اداره کل استاندارد آذربایجان شرقی برحسب نیاز و اهمیت مسئله به آن ها ورود کرده و بررسی های لازم را اتخاذ می نماید؛ به عنوان مثال بحث نان، آب های لوله کشی توجه ویژه ای نسبت به استاندارد بودن آن ها دارد.

فرشی در پایان یکی از گزینه های اساسی استاندارد که سازمان ملی استاندارد نیز بسیار نسبت به بررسی آن حساسیت نشان می دهد را مواد نگهدارنده صنعت خوراکی دانست و اذعان کرد: بی شک برای برخی از اقلام، در حد رنج مورد نیاز مواد نگهدارنده افزوده می شود که هیچ ضرری برای سلامتی انسان ندارد اما بعد از درج تاریخ و افزودن مواد نگهدارنده، شرایط نگهداری اقلام بسیار متفاوت و مهم است. یکی از مولفه و شاخص های مهم و دخیل در خرابی یا ماندگاری اقلام خوراکی، شرایط نگهداری آن ها است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است