پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   92601  | تاریخ خبر : 1397/07/24  | ساعت : 11:55

مدیر تصفیه خانه فاضلاب تبریز در گفتگو با «نصر» تاکید کرد؛

"کود" حاصل از تصفیه خانه فاضلاب تبریز فقط باید برای گیاهان غیر مثمر استفاده شود


نصر: مدیر تصفیه خانه فاضلاب تبریز گفت: طی مکاتبات با سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، کودهای حاصل از تصفیه خانه فاضلاب تبریز فقط باید برای گیاهان غیر مثمر استفاده شوند و در بسته بندی آن ها اقلام مورد استفاده نوع درخت و گیاهان مشخص می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "علی باقری" با بیان اینکه فاضلاب یک ماده آلی و میکروارگانیسم است، اظهار کرد: کار تصفیه خانه تجزیه این مواد از یکدیگر است؛ با توجه به میکروب هایی که در فاضلاب وجود دارد، در تصفیه خانه مواد آلی تجزیه شده و به مواد معدنی تبدیل می شوند و بعد وارد طبیعت می شوند؛ مواد معدنی قابل استفاده برای انواع مختلف گیاهان است.

وی افزود: فرآیند تصفیه بیولوژیکی فاضلاب شهری کلانشهر تبریز از نوع لجن فعال با هوادهی دیفیوزری و تجهیزات هضم بی هوازی جهت تصفیه و تثبیت لجن تولیدی است.

این مقام مسئول ادامه داد: اغلب فاضلاب های حاوی مواد معلق تجزیه بیولوژیکی است که می توانند توسط میکروارگانیزم ها تجزیه شده و به مواد پایدار تبدیل شوند. این بخش از فرایند های تصفیه یکی از مهم ترین و اساسی ترین بخش های تصفیه فاضلاب را به خود اختصاص می دهد. تصفیه بیولوژیکی توسط انواع مختلفی میکروارگانیزم انجام می گیرد. در صورت تأمین اکسیژن، شرایط مناسب، ارگانیزم ها، مواد آلی موجود در فاضلاب را مصرف کرده و به بخار آب و گاز دی اکسید کربن تبدیل می کنند. در این فرآیند مقداری سلول جدید نیز تولید می شود.

باقری با اشاره به اینکه معیار اندازه گیری کیفیت آب تصفیه شده در تصفیه خانه میزان BOD و CODاست، تصریح کرد: میزان BOD و COD آب از جمله پارامتر های مهم سنجش آلودگی فاضلاب محسوب می شوند که از استانداردهای محیط زیست بسیار پائین تر هستند.

وی تصریح کرد: در تصفیه هوازی ابتدا از دو مرحله آشغالگیری رد می شوند و سپس دانه های بالاتر از 0.2 میلی متر را در مرحله حوض های دانه گیر گرفته می شوند و سپس وارد حوض های ته نشینی می شوند.

باقری ابراز کرد: با پائین آوردن سرعت فاضلاب، موجب می شود تا مواد معلق کاملا ته نشین شوند و لجن های موجود در آن مرحله به ایستگاه لجن های اولیه بازگردانده شوند و به اتفاق لجن مازاد اضافی، همه در بخش اصلی لجن ها جمع آوری می شوند؛ منظور از لجن همان برخی موجودات زنده ای هستند که در فاضلاب پرورش می یابند و این موجودات برخی از رنگ ها و شوینده ها را می خورند که دراثر تکثیر این موجودات تعداشان زیاد شده و در نهایت میمیرند و ته نشین می شوند که ما از آن به عنوان کود استفاده می کنیم.

مدیر تصفیه خانه فاضلاب شهری تبریز اذعان کرد: با کم شدن اکسیژن، لجن های مرده، ته نشین می شوند و در قسمت بسترهای لجن خشک کن به عنوان کود آماده می شوند؛ طی مکاتبات با سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، این کودها فقط باید برای گیاهان غیر مثمر استفاده شوند و در بسته بندی آن ها اقلام مورد استفاده نوع درخت و گیاهان مشخص می شود.

باقری افزود: لجن ها بعد از ته نشین شدن در فرایند تصفیه بی هوازی تثبیت می شوند و سپس با از بین بردن میکروب های آن ها به ازت و فسفر تبدیل می شوند و از نظر میزان فلزات سنگین نیز پائین تر از فلزات سنگین هستند.

وی ادامه داد: باتوجه به آزمایش های صورت گرفته، ازت و فسفر هم به عنوان کود نیتراته و هم فسفاته قابل استفاده تمامی درختان هستند و فقط برای صیفی جات مناسب نیستند.

مدیر تصفیه خانه فاضلاب شهری تبریز در پایان با بیان اینکه دلیل سرمایه گذاری عظیم در بخش تصفیه فاضلاب، تنها به دلیل قابل مصرف بودن فرایند تصفیه فاضلاب است، اظهار کرد: استفاده از کود خروجی تصفیه خانه ها درتمام دنیا یک عرف است اما باتوجه به بررسی و آزمایش های صورت گرفته جهادکشاورزی، نوع درختانی که وجود این کودها بسیار مفید است نیز شناسایی می شوند.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است