پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   92599  | تاریخ خبر : 1397/07/21  | ساعت : 22:59

اخگری در گفتگو با «نصر» تاکید کرد؛

ضرورت اجرای سریع مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز/ تصفیه خانه فعلی فاضلاب تبریز جوابگوی 800 هزار نفر است


نصر: معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی اجرای سریع فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز را ضروری دانست و تاکید کرد: ما باید تا به حال به صد درصد تحت پوشش قراردادن تصفیه فاضلاب شهری رسیده بودیم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "حسین اخگری" در خصوص ابهامات موجود در رابطه با خروجی فاضلاب تصفیه خانه فاضلاب شهری تبریز اظهار کرد: نگرانی خاصی از بابت تصفیه فاضلاب شهری تبریز وجود ندارد چرا که در شهر تبریز سرمایه گذاری برای فاضلاب بسیار مطلوب است. فاضلابی که به تصفیه خانه می رسد کاملا به شکل استاندارد تصفیه می شود و پساب آن به حالت شفاف وارد محیط زیست می شود.

وی افزود: طی سه سال اخیر نزدیک به 275 کیلومتر در شهر تبریز شبکه گذاری فاضلاب انجام شده است و درمجموع نزدیک به یک هزار و 700 کیلومتر شبکه فاضلاب از سطح شهر تبریز به تصفیه خانه کشیده شده است.

 

تصفیه خانه فعلی فاضلاب تبریز جوابگوی 800 هزار نفر است

این مقام مسئول گفت: ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب شهر تبریز یک هزار و 500 لیتر در ثانیه بوده و جوابگوی 650 هزار نفر جمعیت است و الزاما با توجه به افزایش جمعیت در این کلان شهر و احساس نیاز، ظرفیت این مجموعه را با 20 درصد افزایش به یک هزار 800 لیتر در ثانیه ارتقاء داده ایم که در حال حاضر این ظرفیت ارتقاء داده شده نیز جوابگوی تنها 800 هزارنفر است.

اخگری ادامه داد: باتوجه به انشعابات گسترده شبکه گذاری در سطح شهر، 75 درصد از فاضلاب جمعیت تبریز جمع آوری می شود که این درصد در سطح استان و یا کشوری بسیار قابل توجه است چرا که متوسط کشوری این میزان در سطح استانی 65 درصد و در سطح کشوری زیر 50 درصد است.

وی با اشاره به اینکه برخی اوقات مقداری از حجم ورودی فاضلاب به صورت خام به عنوان مازاد بر ظرفیت تصفیه خانه وارد محیط زیست می شود، اذعان کرد: برخی اوقات که در پیک ساعت مصرف آب در روز قرار داریم و یا در روزهای بارانی که آب های سطحی در شهر به شبکه فاضلاب ها سرریز می شوند و منجر به افزایش حجم ورودی تصفیه خانه فاضلاب شهری می شود، مقداری از حجم این ورودی ها به عنوان مازاد به محیط زیست تخلیه می شود.

 

ضرورت اجرای سریع مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی تاکید کرد: یکی از اهداف مسئولین شرکت آب و فاضلاب شهر تبریز، افزایش انشعابات فاضلاب است تا درصد تحت پوشش نیز افزایش یابد اما متاسفانه این تصفیه خانه جوابگوی فاضلاب 650 هزار نفر است؛ این درحالی است که جمعیت فعلی شهر تبریز بیش از یک میلیون و 700 هزارنفر است و به همین جهت پروژه مدول دوم این تصفیه خانه دقیقا در کنار و به موازات همین تصفیه خانه با ظرفیت دو هزار و 400 لیتر درثانیه و تحت پوشش قراردادن یک میلیون نفر از جمعیت شهر تبریز در انتظار تخصیص بودجه است.

اخگری ابراز کرد: مدول دوم تصفیه خانه تبریز در ابتدا با سرعت بالایی با اختصاص مبلغ 200 میلیارد تومان شروع به احداث کار شد که فقط نصفی از آن بودجه تخصیص گردیده است و اگر اعتبارات مورد نیاز جهت اتمام و بهره برداری از پروژه مدول دوم تامین شود، صد در صد فاضلاب جمعیت شهر تبریز تحت پوشش تصفیه خانه قرار خواهد داشت و در انتهای سال 98 حداقل قسمت اصلی تصفیه خانه به راه خواهد افتاد.

وی اجرای سریع فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز را ضروری دانست و تاکید کرد: ما باید تا به حال به صد درصد تحت پوشش قراردادن تصفیه فاضلاب شهری رسیده بودیم اما به رغم سایر فعالیت های خدماتی در جامعه، این روند به تعویق افتاده است.

 

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز لازمه حفظ سلامت مردم و محیط زیست

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی تصریح کرد: مدول دوم تصفیه خانه تبریز با وسعت 32 هزار هکتار، تقریبا 40 درصد نسبت به مدول اول بزرگتر است و با همان اعتبار 200 میلیارد تومانی به پیمانکار این پروژه واگذار شده است و تا به اینجا نزدیک به 35 درصد با پیشرفت فیزیکی همراه بوده است. فرایند تصفیه مدول دوم نسبت به مدول اول بسیار پیشرفته است و این فرایند در دنیا از جمله فرایندهای پیشرفته است که فکر می کنم در سطح ایران نیز بسیار نادر است.

اخگری به اهداف ایجاد مدول دوم تصفیه ‌خانه فاضلاب تبریز اشاره کرد و گفت: جمع ‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب با هدف سالم‌ سازی محیط زیست شهری، افزایش سطح بهداشت عمومی، محیطی و منطقه ‌ای، ممانعت از آلودگی آب ‌های سطحی و زیرزمینی و محیط زیست از محل فاضلاب ‌های شهری، استفاده از کود آلی استاندارد تولید شده در کشاورزی منطقه و تامین ظرفیت تصفیه و انتقال بخش عمده فاضلاب جمع ‌آوری شده سطح شهر تبریز از دیگر اهداف ایجاد مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اهداف مهم این طرح احداث مدول دوم تصفیه‌ خانه فاضلاب کلانشهر تبریز، استفاده از پساب تولیدی به عنوان تامین‌ کننده عمده آب مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه است.

 

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز با قابلیت حذف ازت و فسفر

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی نوع فرایند مدول دوم را از نوع لجن فعال با قابلیت حذف ازت و فسفر دانست و گفت: فرآیند اجرای این طرح از نوع فرآیندهای حذف مواد آلی با قابلیت حذف ازت و فسفر بوده و با توجه به مرحله ‌ای بودن سیستم توزیع فاضلاب در واحد بیولوژیکی، یکی از پیشرفته‌ ترین و کارآمدترین فرآیندهای به روز تصفیه فاضلاب شهری است.

وی افزود: جمعیت تحت پوشش این طرح، یک میلیون نفر و ظرفیت تصفیه‌خانه نیز 207 هزار متر مکعب در شبانه‌ روز خواهد بود.

اخگری با بیان اینکه تصفیه آب بسیار کار آسانی است اما تصفیه فاضلاب یک فرایند پیچیده و دشوار است، اظهار کرد: آب فاضلابی که وارد تصفیه خانه می شود با آن چیزی که پس از تصفیه شدن خارج می شود، بسیار متفاوت است. امروزه شبکه فاضلاب تبریز پاسخگوی جمع آوری فاضلاب 75 درصد جمعیت است و تمامی کانال ها کاملا سرپوشیده هستند و گاها آب برخی از جوی ها در سطح شهر و یا آب باران وارد مهران رود می شوند که قسمتی از آب مهران رود نیز به تصفیه خانه راه پیدا می کند.

وی گفت: یکی دیگر از بزرگترین کانال فاضلاب شهری، به نام "ایلی سو" از اواخر مارالان و طالقانی و جاده صنعتی به بیابان های قراملک سرریز می شد، اما امروزه حجم این کانال نیز بسیار کاهش یافته است و با مساعدت شهرداری قرار است با سرپوشیده کردن این کانال ایلی سو که به سمت قراملک کشیده شده است، از دسترس کشاورزان خارج شود.

اخگری در پایان افزود: تمامی کانال های شهری ازجمله "قوشخانا سلابی"، "دارایی" و "خلیل آباد" به شبکه های فاضلابی متصل کرده ایم و به صورت سرپوشیده خارج از دسترس و دید قرار دارد. اگر دقت کنید هیچ بویی از بابت فاضلاب شهری در سطح شهر استشمام نمی شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است