پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   92539  | تاریخ خبر : 1397/07/20  | ساعت : 23:12

وزیر علوم خبر داد :

پرداخت ودیعه مسکن ۱۲ میلیونی به دانشجویان شهرستان‌ها


نصر: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آئین‌نامه نشریات علمی دانشگاه‌ها بازنگری شده و محدودیت‌ها برداشته شد و این مهم گام مؤثری برای رشد علمی کشور خواهد بود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، منصور غلامی در نشست رؤسای دانشگاه‌های خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: ساماندهی آموزش عالی ضرورتی است که در بحث‌های منطقه‌ای و کارشناسی کسی منکر آن نبوده است.

وی بر لزوم توجه به بخش دولتی تأکید و تبیین کرد: کارشناسی جدی در حوزه آمایش صورت گرفته و لازم است آن را اجرا و بازخوردهای آن را ببینیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مطرح کرد: در بحث ساماندهی مأموریت‌گرایی، نباید برداشت‌های ما موجب محدودیت برای مراکز آموزش عالی باشد.

غلامی با اعلام اینکه برداشت‌ها نباید موجب محدودیت برای مراکز آموزش عالی شوند، عنوان کرد: اگر برای هر دانشگاهی مأموریت محلی تعریف می‌کنیم بدان معنا نیست که به مأموریت ملی و منطقه‌ای وارد نشود بلکه اولویت را مأموریت محلی تعریف کردیم.

محدودیت نشریات علمی برداشته شد

وی با بیان اینکه محدودیت نشریات علمی برداشته شده است، گفت: آئین‌نامه نشریات علمی دانشگاه‌ها بازنگری شده و محدودیت‌ها برداشته شد و این مهم گام مؤثری برای رشد علمی کشور خواهد بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تأکید کرد: ضمن حفظ مقالات علمی که جایگاه علمی کشور را در دنیا حفظ می‌کند، باید به ظرفیت‌های دیگر هم توجه شود.

غلامی با اشاره به طرح مهارت‌آموزی دانشجویان در حین تحصیل، مطرح کرد: در این بخش از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها استفاده و دانشجویان را با محیط واقعی کار متناظر با رشته تحصیلی آشنا می‌کنیم.

50 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیمه‌اند!

وی با یادآوری اینکه طبق رصدهای انجام شده حدود 50 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیمه هستند، مطرح کرد: برای قریب به 90 درصد دانشجویان دکترا و 70 درصد دانشجویان کارشناسی ارشد بیمه پرداخت می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بر لزوم جدی گرفتن کارگاه‌های مهارت‌آموزی و اشتغال تأکید کرد و بیان داشت: باید هماهنگی‌های لازم با وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی جهت تقویت اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی انجام و به طریق مختلف به بدنه داشنجویی منتقل شود.

رشته‌های علوم پایه را جدی بگیریم

غلامی با اشاره به رشته‌های علوم پایه، اعلام کرد: با توجه به اینکه دنیا برای رشته‌های علوم پایه حساب جدی باز کرده، لذا باید رشته‌های علوم پایه را جدی گرفته و جلوی جریان‌های غیر معمول را بگیریم.

وی با بیان اینکه باید از معلم شدن استقبال و آن را ماندگار کنیم با اشاره به اقبال دانشجویان به دانشگاه فرهنگیان، توضیح داد: باید استعدادهای خوب را برای تربیتِ معلم  نهادینه کنیم زیرا هر چقدر استعدادهای درخشان و نخبگان در این دانشگاه تحصیل کنند، برای آینده کشور و تربیت نسل آینده بسیار مؤثر و مفید است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص بودجه دانشگاه‌ها گفت: در این زمینه یک رشد متوسط و میانگین داریم و اگر منابع بیشتری داشتیم این بستر را گسترش می‌دادیم.

پرداخت ودیعه 12 میلیونی مسکن به دانشجویان شهرستان‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام اینکه هر دانشجوی رشته دکترا می‌تواند به صورت مرتب بیش از 700 هزار تومان وام را دریافت کند، اضافه کرد: همچنین ودیعه مسکن به مبلغ 12 میلیون تومان به دانشجویان شهرستان‌ها اعطا می‌شود.

غلامی احداث خوابگاه‌های متأهلی را جزو برنامه‌های جدی اعلام کرد که با حمایت صندوق رفاه دانشجویان پیگیری می‌شود و تبیین کرد: امیدواریم با افزایش امکانات دانشگاه‌های استانی جذابیت بیشتری برای تحصیل ایجاد کنیم.

لزوم تقویت مراکز علمی کوچک/ مشکلی برای استخدام کارکنان غیر هیئت علمی وجود ندارد

وی با بیان اینکه در بحث ساماندهی باید به چالش‌های پیش رو توجه کنیم، مطرح کرد: باید مراکز علمی کوچکی که توجیه کارشناسی دارند تقویت کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: هنوز با منابعی که در اختیار داریم آشنا نشدیم و برای سال آینده تلاش خود را خواهیم داشت و امیدواریم حمایت همه جانبه‌ای برای مناطق داشته باشیم.

غلامی در پایان با اشاره به استخدام کارکنان غیر هیئت علمی، گفت: در این زمینه مشکلی برای استخدام در چهارچوب ظرفیت‌ها و منابع مالی وجود ندارد، با توجه به اینکه در جذب هیئت علمی تعداد محدودی مجوز می‌دهند سعی کردیم در توزیع، دانشگاه‌های کوچک و فعال سهم در خور خود را بگیرند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است