پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   92440  | تاریخ خبر : 1397/07/18  | ساعت : 11:44

بخش سوم/ معاون استاندار آذربایجان شرقی در تحریریه «نصر» تاکید کرد:

ادامه روند تغییرات ارزی به نفع صنایع تبریز نیست/ اثر روانی تحریم ها بیشتر از اثر اقتصادی شان بود


نصر: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: ادامه روند تغییرات ارزی به نفع سرمایه گذاران و صاحبان صنایع تبریز و آذربایجان شرقی نیست.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "علی جهانگیری" در تحریریه نصر با بیان اینکه سرمایه گذاری یک مقوله بلند مدت است، گفت: دو نوع سرمایه گذاری یکی سرمایه گذاری فیزیکی و دیگری سرمایه گذاری حوزه بازارهای مالی است.

وی افزود: سرمایه گذاری فیزیکی‌ نیازمند مدت زمان طولانی مثلا برای تاسیس‌کارخانه ای است اما این درحالی است که سرمایه گذاری دربازارهای مالی به طور روزمره نیز اتفاق می افتد.

این مقام مسئول در خصوص روند جذب سرمایه گذاری در استان، گفت: نمی توان تحولات سیاسی اخیر را نادیده گرفت که باعث شده برخی از سرمایه گذاری ها با یک سری نا امنی هایی مواجه شود‌ و این تغییرات ارز فضا را نا آرام‌ و نامطمئن کرده است؛ علی الخصوص اگر سرمایه گذاری به صورت کوتاه مدت و فیزیکی باشد. اما در بلندمدت تغییرات نرخ ارز، بی شک به نفع خودمان است و می تواند سرمایه گذارهای خارجی را نیز جذب کند.

جهانگیری ادامه داد: باتوجه به اینکه ادامه روند تغییرات ارزی به نفع سرمایه گذاران و صاحبان صنایع تبریز نیست، دیگر توان خرید کالای مورد نیاز خود از کشورهای خارجی را نخواهند داشت و این امر منجر به قطع روابط سرمایه گذارهای داخلی و خارجی می شود اما سرمایه گذار خارجی برای تحکیم‌ و از دست ندادن بازار داخلی مجبور می شوند کالای مورد نیاز بازار ایران را در داخل کشور تولید و عرضه کنند ولی در بلند مدت ادامه این روند به نفع ما خواهد بود.

وی در خصوص تاثیر تحریم ها در اقتصاد کشور، افزود: بدون شک وجود تحریم ها می تواند هم اثر روانی داشته باشد هم اثر اقتصادی؛ اما این دوره از تحریم ها اغلب شاهد اثرهای روانی به دلیل وجود فشارهای اقتصادی غالب بر مردم بودیم و فشار روانی فراتر از تحریم ها شد.

معاون استاندار آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه همیشه فکر میکنیم وقتی قرار است بازار یا کالایی گران شود به استقبال هر چه بیشتر از اقلام می رویم‌. مسائل روانی به دلیل برخی اغتشاشات فکری و تبلیغات ضد امنیت اقتصادی وضع را آشفته تر کرد. با وجود تمامی فشارها،‌ دشمن به این نتیجه رسیده است که مردم ایران و حکومت اسلامی بسیار قوی تراز تحریم ها است.

جهانگیری افزود: به نظرمن آمار بدست آمده از احتکار فولاد در استان، آمار چندان صحیحی نیست چرا که استان ما از نظر رسیدگی به موضوع احتکار در رتبه اول قرار دارد نه از نظر تخلف!

وی ادامه داد: همه آحاد جامعه قبول دارند که مردم آذربایجان چه در بخش خصوصی چه در بخش دولتی انسان های بسیار جدی هستند. درحدی که سیستم تعزیرات و بازرسی استان به مواردی چون احتکارها رسیدگی‌می‌کنند، شاید در دیگر استان ها به این بازرسی ها با اغماض رسیدگی می شود و این امر موجب پر رنگ نشان داده شدن احتکار در استان می شود. بدون شک در استان های دیگر چنین مواردی بیشتر از استان ما است.

این مقام مسئول گفت: احتکار فولاد که توسط مردم صورت نگرفته است، بلکه توسط برخی از افراد بازاری یا صاحبان کارخانجات صورت گرفته است. موضوعی که لازم‌است به آن توجه شود این است که شاید یک قسمتی از احتکار ها به قصد و نیت احتکار نبوده است.

جهانگیری در خصوص دلیل عدم سرمایه گذاری بانک های خصوصی در استان نیز گفت: این دو دلیل می تواند داشته باشد؛ یکی از دلایل این است که بانک ها مشتریان و سرمایه گذاران خوب در استان ندارند و بانک‌ها منابع خود را در دیگر استان ها خرج می کنند و یا دیگر دفاتر مرکزی بانک ها به نسبت استان ما قوی تر است و منابع را به سمت خود می کشند. در هر دو حالت ممکن ما معترض هستیم. بانک ها باید ۷۰ درصد منابع را در استان خرج کنند و ۳۰ درصد مابقی به لحاظ قانونی باید دراختیار بانک باشد.

وی افزود: طی جلساتی در این راستا با بانک مرکزی داشتیم و تذکرات لازم داده شده است تا حق استان ضایع نشود و به حد مطلوب برسد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است