پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   92352  | تاریخ خبر : 1397/07/17  | ساعت : 08:15

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

مقدمات تدوین نظام صنفی هنر فراهم شده است


نصر: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه هنرمندان به دلیل نداشتن یک نظام صنفی عملکرد جزیره‌ای دارند، از تدوین مقدمات نظام صنفی هنر خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس، محمداسماعیل سعیدی خواستار تسریع درارائه نظام صنفی هنر شد و اظهار داشت: اکثر صنوف در کشور نظام یا اتحادیه‌ای دارند که پیگیر امورات مرتبط با فعالان همان حوزه است؛ مانند نظام پزشکی یا نظام مهندسی ولی متاسفانه هنرمندان از چنین تشکیلاتی برخوردار نیستند و همین امر باعث شده انسجام لازم در بین هنرمندان به وجود نیاید.

عملکرد جزیره‌ای هنرمندان به دلیل نداشتن نظام صنفی مخصوص به خود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: به دلیل فقدان چنین نظامی، برخی از حقوق و مطالبات هنرمندان تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد در حالی که اگر دارای یک نظام بودند، می‌توانستند در حوزه هنر بیش از این‌ها موثر باشند؛ کمااینکه نظام مهندسی در عمران و شهرسازی موثر بوده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنرمندان اثرگذاری لازم را دارا نیستند زیرا عملکرد جزیره‌ای دارند، ادامه داد: اگر یک نظام شکل بگیرد هنرمندان می‌توانند هم به صورت امن در عرصه‌های فرهنگی هنری حضور پیدا کنند و هم تاثیرگذاری داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه پایه این نظام باید رسیدگی به امور صنفی هنرمندان باشد، گفت: این نظام به عنوان یک تشکل صنفی باید‌، بتواند مطالبات، انتظارات و کارهایی را که در حوزه فرهنگ و هنر باید انجام بگیرد، سر و سامان دهد؛ ضمن آنکه هنرمندان در میان خودشان انتخابات و نظارت داشته باشند.

رشته‌های مختلف هنری در یک نظام جامع جا گیرد

وی با اشاره به رشته‌های مختلف فعالیت هنرمندان توضیح داد: این امور می‌تواند در آیین‌نامه نظام جامع مشخص شود؛ همانطور که نظام مهندسی رشته‌های مختلف عمران، معماری، شهرسازی و ... را پوشش می‌دهند در نظام صنفی هنر نیز هر رشته به نسبت جامعه مخاطب خود، سهم و اثرگذاری داشته باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره پیگیری این کمیسیون برای تدوین هرچه سریعتر این نظام گفت: چندی پیش کمیسیون فرهنگی مجلس با دولتی‌ها جلسه داشت؛ آنها هم راغب به تسریع در این امر هستند و مقدمات آن را شروع کردند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است