پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   92164  | تاریخ خبر : 1397/07/14  | ساعت : 09:30

گفتگوی اختصاصی «نصر» با دکتر "مهستی علیزاده":

نقش خطیر رسانه ها در ارتقای سلامت جامعه / سرمایه و امنیت اجتماعی، زمینه ساز سلامت اجتماعی است


نصر: رئیس مرکز تحقیقاتی بررسی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: نتیجه مطالعات در کشورهای دموکراتیک، کشورهایی که از ثبات اقتصادی برخوردار هستند و شرایط اجتماعی و اقتصادی مردم برای دولت آن کشور در الویت است و یا مردم آن کشور از حق مطالبه گری برخوردارهستند، از سلامت کافی نیز برخوردار هستند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر: "مهستی علیزاده" در گفت و گو با خبرنگار نصر با اشاره به تعیین گرها و مولفه های اجتماعی سلامت، اظهار کرد: سلامت یک مفهوم گسترده و چند وجهی است و تعیین گرهای آن بسیار فراتر از عوامل ژنتیکی، دارویی، درمانی و حتی شیوه زنگی هستند به این منظور که سلامت تنها ذخیره ژنتیکی های ما نیستند و خیلی از بیماری ها فراتر از دلایل ژنتیکی و عوامل رفتاری و فردی انسان هستند. به عوان مثال وقتی فردی ورزش نمی کند.، بنابراین چاق است و احتمال مبتلا به بیماری دیابت در این فرد زیاد است.

وی از تاثیر عوامل اجتماعی بر سلامت خاطرنشان کرد و گفت: مطالعات و تحقیقات مختلف در کشور های مختلف دنیا ثابت کرده است که عوامل محیطی که خارج از بدن یک فرد است، بیشتر از 70 درصد بر سلامت انسان تاثیر گذار هستند.

وی با بیان این مطلب که " امروزه کدپستی افراد بیشتر از کدژنتیکی، بیماری و سلامت آن ها را مشخص می کند" افزود: بیش از 70 درصد سلامت انسان به عوامل اجتماعی، اقتصادی، شغلی، شرایط مسکن ومحیط زندگی ارتباط و بستگی دارند؛ یعنی اگر جامعه ای با شرایط نامساعد مسکن، شهرسازی، آلودگی، فقر، بیماری ها و عوارض آن ها ارتباط داشته باشد، سلامت انسان به همان میزان در خطر است. همچنین افزایش مرگ و میر کودکان و نوجوانان، مرگ و میر مادران، کاهش طول عمر، عوارض ناشی از بیماری های مختلف نیز ازجمله مواردی به شمار می رود که برسلامت روانی افراد تاثیر گذار هستند و ارتباط کاملا مستقیمی با شرایط اجتماعی و اقتصادی دارند.

علیزاده ادامه داد: نتیجه مطالعات در کشورهای دموکراتیک، کشورهایی که از ثبات اقتصادی برخوردار هستند و شرایط اجتماعی و اقتصادی مردم برای دولت آن کشور در الویت است و یا مردم آن کشور از حق مطالبه گری برخوردارهستند، از سلامت کافی نیز برخوردارهستند.

رئیس مرکز تحقیقاتی بررسی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: طی مطالعات انجام شده در کشور های پیشرفته حاکی از آن است که بین محل زندگی و طول عمر افراد ارتباط وجود دارد و محل زندگی سرنوشت بیماری و سلامت افراد را تعیین می کند.

علیزاده اذعان کرد: قرارداد مطالعه ای مشترک تحت عنوان سنجش عدالت در سلامت شهری با شهرداری تبریز، یکی از اقداماتی است که به جهت بررسی میانگین طول عمر شهروندان بالا و پایین نشین شهر و عوامل تاثیرگذار صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه سلامت شهر بیش از آنکه دست دکترها باشد، دست مسئولین شهری و اصحاب رسانه است، تصریح کرد: درخوشبینانه ترین حالت 70 درصد سلامت شهری در گرو مسئولین و اصحاب رسانه است و 30 درصد مابقی در دست پزشکان مرتبط با امر سلامت؛ چرا که رسانه ها با آگاه سازی به اطلاع مردم می رسانند که بی شک هدف پزشکان، پرکردن تخت بیمارستان ها است و با ساختن چندین بیمارستان اضافی، سلامت مردم حفظ و موعد نمی شود. به لحاظ سسلامت، اگر درمحله ای پارکی ساخته شود بسیار باصرفه تر از احداث بیمارستانی است که در آن محل احداث شود.

وی اظهار کرد: ابعاد سلامت به چند بعد جسمی، روانی، اجتماعی، معنوی تقسیم شده است و مهم ترین آن بعد اجتماعی است که در این راستا نقش پررنگ تعاملات فرد با اجتماع تعیین گر سلامتی افراد را می تواند به همراه داشته باشد.

علیزاده به اهمیت سرمایه اجتماعی تاکید کرد و گفت: یکی از عوامل که در زمره عوامل زمینه ساز سلامت اجتماعی است، سرمایه ی اجتماعی و امنیت اجتماعی است که تهدید کننده های آن، آسیب های اجتماعی هستند.

وی با اشاره به اینکه در جامعه کنونی، سرمایه اجتماعی بسیار مسئله حائز اهمیتی است چرا که با بیماری قلبی در ارتباط است و نبود آن به فرد احساس پوچی می بخشد، اذعان کرد: خوشبختانه در مناطق پایین شهر سرمایه اجتماعی بین مردم فراگیر است و مردم هنگام مواجه با مشکلی، توانایی کمک به یکدیگر را دارند اما در مناطق بالانشین شهرها همسایه ها سالیانه از حال یکدیگر مطلع نیستند و دیگر هیچ خبری از سرمایه اجتماعی نیست.

وی به مهم ترین عوامل آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: عواملی چون علایق، اعتیاد، خشونت، خودکشی و یا عوامل زمینه ای تر مانند فقر، بیکاری، نا برابری در جامعه، بی خانمانی، مهاجرت از مهمترین آسیب های اجتماعی هستند که سلامت جسمی افراد را کاملا تحدید می کنند و سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد که این تحدیدها در جوامع مختلف به خصوص در کشور ما بسیار فراگیر است.

دانشیار گروه پزشکی اجتماعی به لزوم ایجاد نظام ثبت آسیب های اجتماعی در کشور و استان ها تاکید کرد و گفت: آمار های مختلف و متفاوتی در کشور از آسیب های وارده به حوزه سلامت گزارش داده شده است اما بدون شک هیچ آمار دقیقی از میزان طلاق، ازدواج های زیر 15 سال، ازدواج های سفید، اعتیاد، خشونت و ... در دسترس نداریم که نبود آمار و اطلاعات دقیق، روند مطالعات دانشگاهیان را با کندی مواجه می کند؛ لذا وجود نظام ثبت آسیب های اجتماعی استاندارد برای تمامی معضل های اجتماعی الزامی است.

علیزاده اذعان کرد: در مرکزتحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان، طرحی با عنوان نظام ثبت، برخی از آسیب های اجتماعی را بررسی می کند و تمامی مراجعی که مربوط به آسیب های اجتماعی خاص است را شناسایی کرده و از این طریق اطلاعات لازم را بدست می آوریم و چون خشونت در آذربایجان شرقی بیداد می کند این طرح را با عنوان بررسی خشونت بین مردم استان شروع کرده ایم. در این راستا تحقیقات SDHO با همکاری بهزیستی و پزشکی قانونی و درصد ایجاد این نظام ثبت در خشونت بعضی از بیماری ها و آسیب ها با داشتن رویکرد جامعه نگر و جامع نگر قابل پیشگیری و کنترل هستند.

وی با بیان اینکه بعضی از بیماری ها و آسیب ها با داشتن رویکرد جامعه نگر و جامع نگر قابل پیشگیری و‌کنترل هستند، ابراز کرد: اگر چنانچه رویکرد جامعه و جامع نگر را داشته باشیم بسیاری از بیماری ها و آسیب ها قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال نمی توان به معضل اعتیاد و افسردگی فقط با رویکرد درمانی نگاه کرد و لازم است به مسائل جامعیت داد و ریشه ای تر به موضوع نگاه کرد که چرا یک فرد سالم به سمت اعتیاد سوق پیدا کرد یا افسرده شده است؟!

وی اظهار کرد: بخشی از این رویکردهای کنترل و پیشگیری در سطح کنترل رفتارگری فرد و ارتقای سلامت جسمی و روانی است مانند بهبود شیوه زندگی و همچنین آموزش مهارت های زندگی مانند مهارت های ارتباط، خود باوری، مهارت تصمیم گیری، مهارت کنترل خشم و ... که لازم است حتما از کودکی شروع شوند.

رئیس مرکز تحقیقاتی بررسی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت با اشاره به اینکه برخی از مهارت های ارتباطی لزوما باید از کودکی آموزش داده شوند، ادامه داد: یادگیری و کسب برخی از مهارت ها در قدم اول شاید از مقدماتی ترین و سطحی ترین و اولیه ترین اقدامات برای ارتقای سلامت فردی و اجتماعی محسوب شود که متاسفانه این امر هنوز در جامعه ما گسترده و فراگیر نشده است.

علیزاده در ادامه مطلب فوق افزود: از طرف دیگر اگر عمیق تر و پایه ای تر پیگیر مسائل ریشه ای مانند فقر، بیکاری، آلودگی و سایر معضلات باشیم، این امر نیازمند دخالت در تصمیم گیری ها و سیاستگزاری های کلان است.

وی با بیان اینکه بالاترین سطح سلامت و شادی در کشور های پیشرفته مربوط به جامعیتی است که حق مطالبه گری دارند، خاطرنشان کرد: طی بررسی های تاریخی در کشورهای پیشرفته، هر کجا که مردم مطالبه گر باشند و از نقش این عوامل در جای جای زندگی خودآگاه باشند، مسئولیت پذیر باشند و بیاموزند که به محیط زیست، هوا و سلامت خود اهمییت بدهند و خودشان‌مسئول سلامتی خود باشند و بدانند از حاکمیت چه می خواهند و پیگیر آن باشند و در راستای به دست آمدن حداقل هایی که شناخته اند پا فشاری کنند، مطمعنا نتایج موفقیت آمیزتری از سالامت شخصی بدست خواهند آورد.

وی با اشاره به اینکه برنامه ای تحت عنوان راه اندازی کانون های سلامت محله در معاونت اجتماعی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز راه انادزی کرده ایم، خاطرنشان کرد: کانون سلامت محله به تدریج در تمام محله های سطح شهر ایجاد خواهد شد و اعضای کانون، مردم محله ها هستند که حتی دبیر کانون را اعضای کانون ها انتخاب می‌کنند و هیچ محدودیتی یرای عضو کانون شدن وجود ندارد و در این کانون هرچند وقت یکبار مشکلات محله گفته می شود و هر سه ماه یکبار‌مجمع سلامت در محله ها با حضور شهرداران منطقه برگزار و مشکلات بررسی می‌شود و مشکلات موجود به مجمع سلامت شهرستان جهت بررسی ارجاع داده می شود.

علیزاده اظهار کرد: در چهارچوب کانون های اجتماع حور، یک کانون سلامت در منطقه کجوار تبریز راه اندازی شده است و امید برآن است طی چند ماه آتی، این‌کانون ها در تمامی محلات شهر به بهره برداری برسند؛ در برخی از شهرستان ها اسامی‌و اعضای کانون ها مشخص شده است اما طبق بررسی های صورت گرقته الویت با محله هایی است که قابلیت بیشتر و نیاز بیشتر برای ایجاد چنین کانونی را داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقاتی بررسی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز د ر پایان به نقش سازمان های مردم نهاد و خیرین اشاره کرد و گفت: سازمان های مردم نهاد از کمک ها و یاورهای اصلی ما در مداخلات اجتماعی هستند.

 

..........................

گفت و گو از سحر مغفرت

.......................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است