پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   92127  | تاریخ خبر : 1397/07/13  | ساعت : 09:30

خبر/

رشد جهانی ۱۱ دانشگاه کشور در هفته آرام دانشگاه‌ها


نصر: هفته دوم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه‌های کشور با رشد جهانی دانشگاه‌ها همراه بود.

به گزارش نصر، هفته گذشته دانشجویان کشورمان هفته دوم آغاز سال تحصیلی را پشت سر گذاشتند.

در این هفته مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از رشد دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی تایمز ۲۰۱۹ خبر داد.

بر این اساس تعداد دانشگاه‌های کشور در این رتبه‌بندی از ۱۸ دانشگاه به ۲۹ دانشگاه رسیده است.

 

* رشد ۵۵درصدی بودجه پارک‌های علم و فناوری

 

سعید نمکی معاون علمی و آموزشی سازمان برنامه بودجه در هم اندیشی نقش‌آفرینی پژوهش و فناوری در اقتصاد ملی که در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد، اظهار داشت: ۱۰۰ درصد بودجه دانشگاه‌ها در سال ۹۶ تخصیص پیدا کرد این در حالی است که حتی مقتدرترین نهادها و سازمان‌ها هم فقط ۵۵ درصد بودجه خود را دریافت کردند.

وی افزود: با آنکه به صورت میانگین بودجه‌ دستگاه‌ها ۶.۷ درصد رشد پیدا کرد اما بودجه پارک‌های علم و فناوری کشور حکایت از رشد ۵۵درصدی داشت که نشان‌دهنده اهمیت این امر برای سازمان برنامه و بودجه و براساس اختیارات تامی است که رئیس جمهور به این سازمان داده است.

معاون علمی و آموزشی سازمان برنامه بودجه تصریح کرد: فقط دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند لذا باید به جای خنثی کردن انرژی‌ها و ظرفیت‌های علم و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با هم‌افزایی بیشتر کشور را به سمت جلو پیش برد.

نمکی خاطرنشان کرد: نگاه‌های هیأتی و نابخردانه در کشور منجر به آن شده که برخی مدیران بدون برنامه کار می‌کنند در حالیکه می‌توانند از علم روز و فناوری برتر و تکنولوژی دانشگاه‌ها برای هم‌افزایی و برنامه‌ریزی حداکثر استفاده را کرده و کارها را پیش برد و از موازی‌کاری‌ها پرهیز کرد. به همین دلیل باید اولویت ویژه‌ای به امر پژوهش در کشور داد.

وی  افزود: سیاست‌های جزیره‌ای در کشور باعث شده که ارزبری ۳ درصد از داروهای وارداتی سه برابر ۹۷درصد داروی تولیدی در کشور باشد.

معاون علمی و آموزشی سازمان برنامه بودجه در پایان گفت:‌امسال در تبصره‌های بودجه ۹۷ حمایت‌های  زیادی به منظور پشتیبانی از مراکز پژوهشی و رایزنی با نمایندگان مجلس تصویب شده است. ضمن اینکه تحول بنیادین در نظام آموزش عالی در سال‌های آینده براساس اطلاعات و گزارش‌های ما حاصل خواهد شد.

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است