پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   91963  | تاریخ خبر : 1397/07/09  | ساعت : 22:00

در مراسم "بزرگداشت مولانا" در تبریز مطرح شد:

شعر بهترین وسیله معرفی خدا و نسبت انسان با اوست/ ارزش های فرهنگی و هنری را از نسل آینده دریغ نکنیم


نصر: مراسم بزرگداشت مولانا به مناسبت 8 مهر روز بزرگدات این شاعر والا ، با حضور جمعی از هنرمندان و فرهیختگان در تبریز برگزار شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

 "دلم همچون قلم آمد در انگشتان دلداری    که امشب می‌نویسد زی نویسد باز فردا ری"

"قلم را هم تراشد او رقاع و نسخ و غیر آن   قلم گوید که تسلیمم تو دانی من کیم باری"

به گزارش نصر، جلال الدین محمد بلخی معروف به "مولانا" ، از مهمترین و پرآوازه ترین شاعران ایرانی در قرن نهم بوده است. مولانا در شهر بلخ چشم به جهان گشود و در همان سن کودکی به شهر سمرقند سفر کردند و در آنجا سکونت گزید. اما چیزی نگذشت که این شهر را ترک و به سمت شهر قونیه در ترکیه امروزی رفت.

 اشعار مولانا همگی در مدح و ستاش پرودگار است و تمثیل های زیبایی از قرآن کریم در اشعار این شاعر پر آوازه ایران وجود دارد و کتاب مثنوی از جمله آثار پر معنا و پر بار دوران زندگی مولانا می باشد. این کتاب پر آوازه با بیت

"بشنو از نی چون حکایت میکند              از جدایی ها شکایت می کند"

آغاز شده است. تفسیر کوتاه بیت ابتدایی کتاب مثنوی به این صورت است که “نی” نمادی از خود مولانا است، نمادی از یک انسان آگاه به حقایق و معنویات که اسیر دنیای مادی شده است، و در حال شکایت و ناله از جدایی روح خود از عالم معنا است.

مولانا پس از اینکه مدت ها در پی تبی سوزان بود، در غروب سال ۱۲۷۳ زمانی که تنها ۵۹ سال داشت از دنیا رفت. گفتنی است که مراسم عزاداری در آن زمان برای حضرت مولانا به مدت ۴۰ شبانه روز به طول انجامیده است. آخرین شعری که از زبان او خطاب به پسرش بیان شد به صورت زیر بوده است :

"رو سر بنه به بالین تنها مرا رها کن                          ترک من خراب شب گرد مبتلا کن"

"ماییم و موج سودا شب تا به روز تنها                     خواهی بیا ببخشا خواهی برو جفا کن"

"از من گریز تا تو هم در بلا نیفتی                              بگزین ره سلامت ترک ره بلا کن"

"ماییم و آب دیده در کنج غم خزیده                            بر آب دیده ما صد جای آسیا کن"

این گزارش می افزاید، مراسم بزرگداشت مولانا با حضور جمعی از هنرمندان و فرهیختگان در تبریز برگزار شد. در این مراسم، حجت ااسلام والمسلمین عباس زاده مشاور فرهنگی و هنری استانداری آذربایجان شرقی در مراسم بزرگداشت مولانا با بیان اینکه جا دارد از برگزار کنندگان این مراسم با شکوه تشکر کنم چرا که برای ترویج آنچه که ما از پیشینیان به ارث بردیم چنین محافلی نیازاست، گفت: شعر یکی از انواع هنرهایی است که اسلام به آن توجه کرده و بزرگان دین ما نسبت  به مقام شعرایی که در آن زمان میزیستند توجه داشتند.

وی با اشاره به اینکه  شعر یک مقامی معادل با نقاشی در عالم مسیحیت دارد، اظهار داشت: شعر بهترین وسیله معرفی خدا و نسبت انسان با خدا است و در اسلام هیچ چیز به مقام شعر نمی رسد.

وی با تاکید بر اینکه در احادیث آمده است شعر بخشی از حکمت  است، اذعان داشت: در ایاتی از قران کریم که به شعر اشاره شده است آمده است ایمان در شعر باید باشد و اعمال صالح متناسب با ایمان در آن نقش بگیرد.

وی مقام شاعرها را از این جهت که با عالم خیال یک اتصالاتی پیدا کردند، والا دانست و ادامه داد: شعرا از خیال منفصل به متصل منتقل شدند و ما که مخاطب این اشعار هستیم برعکس هستیم لذا مقام هنرمند از مقام مخاطب بالاتر است.

مشاور فرهنگی و هنری استانداری آذربایجان شرقی  افزود: اشعاری که در صدر اسلام در عشق های زمینی به کار می رفت در دوره سلجوقی به عشق الهی تبدیل کردند که این دوره از قرن چهارم شروع شد و در دوران حافظ به اوج خود رسید.

وی با بیان اینکه شعرا و اشعار  میراث فرهنگی ما هستند و این تمدن با شکوه را اسلام بنا کرده است، خاطرنشان کرد:متاسفانه جایگاه خود در این عرصه را در چند صد سال اخیر از دست دادیم، امید دارم بیاید انروزی که تمدن های با شکوه را به نام ایران رقم بزنیم.

این گزارش حاکی است، استاد کرمانی با بیان اینکه  محافلی همچون بزرگداشت مولانا باید بسیار با شکوه تر و سالن های بزرگتر از این برگزار شود،گفت: متاسفانه با شرایط کنونی توانستیم در مکان مراسمی را ترتیب دهیم اما از تمام کسانی که برای برگزاری این بزرگداشت زحمت کشیدند و همکاری کردند متشکرم.

وی با اشاره به جایگاه  اشعار مولانا در اواز و موسیقی ایرانی، اظهار داشت: ارتباط مولانا با موسیقی را باید در سراغاز و ردیف  اول اواز موسیقی ایران جسجو کرد.

وی به استفاده بیشتر اشعار مولانا در آواز ایرانی از اواخر دهه شصت اشاره کرد و اذعان داشت:روز به روز بیشتر این اشعار زبان زد عام و خاص می شود.

این گزارش می افزاید، هادی شهریار پسر استاد شهریار با حضور در مراسم بزرگداشت مولانا با بیان شعری از مولانا که می گوید "جان من و جان تو در ال یکی بوده است سوگند به این یک جان که از غیر تو بیزار است" گفت:  دنیای ما دنیای مجاز است زیرا نمیدانیم این دنیا چیست و ما در کجای آن قرار داریم.

وی افزود: بزرگترین دشمان انسان خود انسان است، وقتی پشیمان می شویم می دانیم که کاری که انجام داده ایم  اشتباه بوده است.

وی ادامه داد: شهریار می گوید" کاش بودیم در این دیر غرور از شنیدن کر و از دیدن کور دیده می بیند و دل می خواهد می خزاید غم و جان می کاهد"

وی در ادامه شعری از شعرهای استاد شهریار که از مولانا در خانگاه شمس بوده است خواند. " این غلندر وه چه غوغا می کند گنبد کردون پر اوا می کند چون کتاب خلقت است این مثنوی  کنهنگی در در غم در او یابد نوری جز و کل از نو به هم انداخته محشری چون افرینش ساخته هر ورق صد صحنه سازی می کند هر سخن صد نقش بازی می کند ...."

این گزارش حاکی است، مهدی ایراندوست سرپرست بخش آموزشی تیم "نقشه هوشمند هاریتا" با بیان اینکه این مجموعه به عنوان حامی فرهنگ و میراث در این مراسم حضور پیدا کرده است  و هدف دارد به آموزش جوانان این شهر بپردازد، گفت: حیف است که ارزش های فرهنگی و هنری را از نسل آینده دریغ کنیم و باید برای گسترش فرهنگ خودشناسی جوانان  تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه استارت آپ"هاریتا" به عنوان نرم افزاری که در عرصه گسترش فرهنگ و هنر تبریز و انتقال این علم به جوانان تلاش دارد، اظهار داشت:  این مجموعه چه در فضای مجازی و چه با برگزاری تورهای زبان انگلیسی در بازار و موزه های تبریز این شهر متمدن، محیط را برای آشنایی هرچه بیشتر جوانان با فرهنگ فراهم می سازند.

وی در ادامه با اشاره به تاریخچه ای ترویج اشعار مولانا در فرهنگ غرب و ترجمه های انجام شده  مثنوی به زبان انگلیسی المانی و...، خاطرنشان کرد:  این ترجمه ها به شهرت یافتن مولانا در غرب، اروپا و امریکا و... کمکی بزرگی کرد.

این گزارش می افزاید، این همایش با همت موزه صدا و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تالار موزه آذربایجان با حضور اندیشمندان و شعرا و هنرمندان و سایر علاقمندان در تبریز برگزار گردید.

موزه صدا نخستین موزه تخصصی و خصوصی صدا در کشور است که در چهارم اردیبهشت سال جاری با حضور مقامات ارشد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در خانه تاریخی امیرپرویز تبریز افتتاح شد. اشیای این موزه در طول چهار دهه توسط حسین ساجدی، فعال هنر موسیقی تبریز جمع آوری شده است.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط

نظرات (1)

هیچ کدام از این سخنرانان در حوزه مولوی شناسی تخصصی ندارند و بسیار عجیب است که بزرگداشت مولانا به این شکل و با این سخنرانان برگزار شده
08:35:10 1397/07/10
حسن
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است