پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   91303  | تاریخ خبر : 1397/06/25  | ساعت : 23:43

رئیس دانشگاه تبریز:

علت ماندگاری شعر شهریار علاقه وی به اهل بیت بوده است/ جایگاه والای استاد شهریار در ارتقاء شعر ترکی و فارسی در سده اخیر


نصر:  رئیس دانشگاه تبریز گفت: علت ماندگاری شعر شهریار به خاطر علاقه وی به مسائل اجتماعی و فرهنگی و در رأس آنها نگاه عمیق به مسائل مذهبی و دینی همچنین ارادت به اهل بیت(ع) بوده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، میررضا مجیدی  بعد از ظهر امروز در مراسم اهدای چهارمین جشنواره بین‎المللی نشان فرهنگی شهریار در دانشگاه تبریز، به  جایگاه  والای استاد شهریار در ارتقاء شعر ترکی و فارسی در سده اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: علت ماندگاری شعر شهریار به خاطر علاقه وی به مسائل اجتماعی و فرهنگی و در رأس آنها نگاه عمیق به مسائل مذهبی و دینی همچنین  ارادت به اهل‌ بیت(ع) بوده که نمونه بارز این امر را می‌توان در شعر «علی ای همای رحمت» به خوبی مشاهده کرد.

وی در ادامه شهریار را یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار در منطقه و جهان بیان کرد و افزود: شهریار شاعری بود که بعد از رحلت خود نیز با آثار ماندگاری که برجای گذاشت، موجب همگرایی، وحدت و همدلی کشورهای منطقه شده است.

ابراهیم اقبالی،  استاد دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی و محقق و صاحب‌نظر در حوزه شهریارشناسی نیز از دیگر سخنرانی این مراسم بود که در راستای ویژگی‌های بارز اخلاقی و شخصیتی استاد شهریار به ارائه مطالب خود پرداخت.

وی افزود: استاد شهریار در عین موقعیت‌ شناسی در مقابله با انحرافات فکری جامعه، با خلوص نیت و علاقه وافر به عرفان و نگرش عارفانه به واقعه عاشورا و در نهایت نبوغ ذاتی هنری و شعری از دیگر شعرای عصر خویش متمایز بوده است.

عضو هیات علمی گروه ادبیات و زبان فارسی دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه شهریار شاعری سرد و گرم چشیده بود و دو جنگ جهانی، نابودی سلطنت قاجار و سر کار آمدن رژیم پهلوی همچنین انقلاب عالم‌گیر اسلامی را به چشم دیده بود، یادآور شد: خود شهریار اذعان کرده بود که موقع انحراف، بارها حس کردم که دستی از غیب مرا هدایت می‎کند که دیدن رویاهای صادقه نیز خود دلیلی بر این ادعای شهریار بود.

به گفته وی، روی آوردن شهریار به انقلاب اسلامی، سبقه‎ مذهبی داشت و او از روی علاقه به رهبر معظم انقلاب، به انقلاب اسلامی روی آورد.

این گزارش حاکی است: چهارمین جشنواره بین‎المللی نشان فرهنگی شهریار به میزبانی دانشگاه تبریز، نشان بین‎المللی فرهنگی شهریار به پروفسور«عدنان قره اسماعیل اوغلو» از دانشگاه کریک قلعه ترکیه، پروفسور «حسن چیفتچی» از دانشگاه بینگول ترکیه، پروفسور سلیم اوغلو از جمهوری آذربایجان، پروفسور آرمانوش کوزومویان از جمهوری ارمنستان و«ابراهیم اقبالی» عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تبریز اهدا شد و همچنین در این مراسم از محمدرضا پاکروان وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان و محمد طاهری خسروشاهی دانشجوی دکترای ادبیات فارسی با اهدای لوح و تندیس تشویق و تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است