پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   91002  | تاریخ خبر : 1397/06/20  | ساعت : 14:13

خبر/

برگزاری نمایشگاه اسناد و تصاویر تاریخی شیخ محمد خیابانی


نصر: نود و هشت سال از نهضت شیخ محمد خیابانی موسوم به آزادیستان می گذرد و آنچه از اندیشه و مرام خیابانی باقی مانده 202 شماره از روزنامه تجدد و خاطرات ناقصی چند از دوستان و هم سنگران او است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر،  "مهدی بزاز دستفروش" رئیس امور موزه های استان با بیان اینکه نمایشگاه اسناد و تصاویر تاریخی شیخ محمد خیابانی به مناسبت نود و هشتمین سالگرد درگذشت وی در خانه تاریخی شیخ محمد خیابانی از 22 شهریور ماه لغایت 20 مهر ماه 97 برگزار خواهد شد، ادامه داد: نمایشگاه حاضر با ارائه برخی اسناد، تصاویر و اطلاعات تاریخی مربوط به شیخ محمد خیابانی تلاش کوچکی است در راستای بزرگداشت یاد و نام این مبارز نستوه کارزار استعمارستیزی و آزادیخواهی، این نمایشگاه نخستین گام در راه ایجاد "خانه موزه شیخ محمد خیابانی" در محل خانه تاریخی این روحانی مبارز محسوب می گردد.

بزاز دستفروش با بیان اینکه آثار، اسناد و تصاویر بسیار اندکی از شیخ محمد خیابانی برجای مانده است، با این حال تشکیل خانه موزه خیابانی اقدامی در حفظ ارزش و جایگاه وی خواهد بود، ادامه داد: تشکیل خانه موزه شیخ محمد خیابانی با تأسی به الگوی موفقی چون موزه مشروطه که به همت بازماندگان معزز رهبران و مجاهدان نهضت مشروطه پایه گذاری و در طول سالها فعالیت روز به روز برغنای محتوای آن افزوده شده، خواهد بود.

وی افزود: امیدواریم در مسیر تشکیل این خانه موزه نیز با برخورداری از همکاری مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، سازمانها و نهادهای مرتبط با موضوع ، همراهی محققان و بالاخص مساعدت بازماندگان و وابستگان معزز و مکرم شیخ محمد خیابانی در آینده ای بسیار نزدیک، در آستانه یکصدمین سالگرد وی، خانه موزه شیخ محمد خیابانی را راه اندازی و افتتاح نماییم.

رئیس امور موزه های استان در پایان، خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که در کنار گردآوری و ارائه محتوایی ارزشمند و جذاب برای بازدیدکنندگان، آرشیو پژوهشی غنی و قابل استنادی نیز برای پژوهشگران و محققان عرصه مطالعات تاریخ معاصر ایران در این موزه فراهم نماییم. در واقع ما در پی ایجاد موزه ای با کارکردهای فعال در زمینه آموزش و پژوهش هستیم و برای پویایی بیشتر آن سعی داریم خانه موزه شیخ محمد خیابانی با برنامه ریزی مناسب به موزه ای رویداد محور تبدیل گردد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است