پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   90890  | تاریخ خبر : 1397/06/18  | ساعت : 22:14

رئیس کمسیون حقوق بشر آذربایجان شرقی در گفت و گو با «نصر» عنوان کرد:

در اجرای اصول قانون اساسی مشکلات متعددی وجود دارد/ تقسیم جامعه به دو دسته زن و مرد توهین به بانوان است/ عدم رعایت آزادی بیان، معضل جامعه امروزی


نصر: رئیس کمیسیون حقوق بشر آذربایجان شرقی می گوید قانون اساسی ایران کامل ترین قانون است ولی در نحوه اجرا قوانین مشکلات متعددی وجود دارد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، از عصر روشنگری به بعد، جامعه بشری به تعریف جدیدی از انسان و جهان پرداخته است. شکل گیری و نهادینه شدن یک جامعه دموکراتیک و پایدار مستلزم توجه جدی به حقوق شهروندی است و بررسی پیشینه تاریخ در مورد شهروندان نشان می دهد که حقوق شهروندان مورد توجه بسیاری از محققان در حوزه های حقوق، جامعه شناسی، علوم سیاسی و ... است. لذا پایگاه خبری و تحلیلی «نصر» این بار به سراغ یکی از مدافعان حقوق بشر و حقوق شهروندی در آذربایجان شرقی رفته است.

"علی عظیمی" ساکن بزرگشهر تبریز فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد حقوق بین الملل در دانشگاه تهران است که در حال حاضر وکیل، مدرس دانشگاه و رئیس کمسیون حقوق بشر آذربایجان شرقی است.

http://nasrnews.ir/Portals/0/2018/8/983745968456%20(11).jpg

با ما در این گفتگوی جذاب همراه باشید:

***

_ برای سوال اول از شما می خواهم از سوابق فعالیت هایتان توضیح دهید؟

نفر دوم ستاد دانشجویی در دوران خاتمی بودم. در سال 79 فارغ التحصیل و در سال 80 وارد ارشد حقوق بین الملل در دانشگاه تهران شدم. در سال 84وارد مسائل سیاسی شدم. در سال 88 مسئولیت کمیته حقوقی قضات وکلای استان با بنده بود.

 

_حقوق بشر را در یک جمله تعریف کنید؟

حقوق بشر جزو حقوق اولیه یا اساسی ترین حقوق هر شخص محسوب می شود که از جمله این حقوق می توان به حق اشتغال، حق حیات، حق آزادی بیان و آزادی بعد از بیان، آزادی مطبوعات، شرکت در احزاب سیاسی و ... اشاره کرد.

 

_کمسیون حقوق بشر از چه زمانی آغاز به کار نموده و در حال حاضر چند نفر اعضا در این کمسیون فعالیت دارند؟

کمسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی جزو کمسیون های اصلی کانون وکلا محسوب می شود. کمسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی از سال 1376 در آذربایجان شرقی فعالیت داشته است؛ در حال حاضر این کمسیون بالغ بر 29 نفر عضو سابق دارد که همیشه در مسائل حقوق بشر و حقوق شهروندی فعالیت داشته و پیشقدم بوده اند. بنده از سال 1385 عضو کمسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی هستم. زمانی که روزنامه ایران علیه جوانان کشور توهین و بی حرمتی کرده بود و پرونده آن ها در دادگستری تشکیل یافته بود، بنده و 6 نفر دیگر از همکاران با گشاده رویی و به صورت مجانی از حق و حقوق اشخاص دفاع کردیم.

 

_قانون اساسی ایران در چه سطحی قرار دارد؟

قانون اساسی کامل ترین قانون است ولی در نحوه اجرا قوانین مشکلات متعددی وجود دارد. ما هیچ گونه مشکلی در ماهیت قانون اساسی نداریم بلکه کلیه پرونده هایی که فصل سوم قانون اساسی حقوق بشر را نقض کرده و یا مسائلی که مرتبط به بحث های سیاسی و امنیتی هستند، دارای برخی مشکلات اجرایی قوانینی هستند. دولت جمهوری اسلامی علاوه بر قانون اساسی، عضو کنوانسیون ها، اعلامیه های جهانی حقوق بشر و میثاق های بین المللی است.

 

_اهداف کمسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی چیست؟

اهداف کمسیون حقوق بشر فارغ از احذاب سیاسی است. این کمسیون هیچ گونه وابستگی به جناح های چپ یا راست ندارد. چرا که برخی سیاست ها در بزنگاه های انتخابی در صدد و کمین سواستفاده از ظرفیت های کمسیون هستند. کمسیون حقوق بشر دارای چهار معاونت تدوین و توسعه حقوق بشر، معاونت روابط عمومی، معاونت گسترش حقوق شهروندی و پیگیری حقوق شهروندی که با کلیه نهادهای دولتی و غیردولتی مرتبط است و معاونت آموزش حقوق شهروندی است. ازجمله برنامه های کمسیون، آموزش حقوق شهروندی از دوره ابتدای محسوب می شد؛ در این برنامه قرار بود به تعداد دانش آموزان استان که در محدوده 600 هزار نفر هستند، حقوق شهروندی را به صورت دفترچه اعلامیه های جهانی حقوقی بشر تدوین و تقدیم کنیم ولی متاسفانه در دولت دوازدهم دقیقا شب انتخابات، قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی و قانون مدنی و ... را در 120 ماده به عنوان لایحه حقوق شهروندی خلاصه کردند تا دانش آموزان از آن ها به عنوان آموزش حقوق بشر استفاده کنند اما متاسفانه نمی توان آن ها را به عنوان قانون لایحه و دستورالعمل که هیچ گونه ضمانت اجرایی ندارند استفاده کرد چرا که بیش از 80 درصد اجرا کننده این قوانین، دستگاه قضایی است و تنها 20 درصد مرتبط به دولت است. اگر دولت حقوق ملت و شهروندی را رعایت کند، بدون شک دستگاه های دیگر نیز تمایل به رعایت خواهند داشت.

983745968456 (1).jpg

 

_کمسیون در جهت گسترش حقوق شهروندی و حقوق بشر، چه اقدامات موثری انجام داده است؟

از دیگر برنامه های کمسیون حقوق بشر، گسترش حقوق شهروندی بود. با توجه به اینکه کمسیون حقوق بشر فاقد درآمد است، اغلب سعی در ایجاد آثار حقوق بشر در سطح شهری بوده است. مسائل محیط زیست، دریاچه ارومیه، تخریب طبیعت و از جمله مسائلی که مربوط به حقوق بشر است و همچنین با نصب بنرها در اعیاد ملی و مذهبی می تواند به گسترش آثار حقوق بشر دامن بزند. بزرگترین حقوق دانان آذربایجان شرقی و ایران در کانون وکلا حضور دارند؛ لذا کانون وکلا آذربایجان شرقی در نظر دارد نزدیک به 35 نفر از اساتید نامی را در جهت گسترش حقوق شهروندی و بشری در جامعه را در اختیار ارگان ها، سازمان های مختلف از جمله صداوسیما، آموزش پرورش قرار دهد.

یکی دیگر از لازمه های گسترش حقوق بشر و شهروندی در جامعه، آموزش کارمندان دولت است. بالای 100 هزار نفر کارمند در سازمان و ارگان های مختلف آذربایجان شرقی وجود دارد؛ اگر بتوانیم به کارمندان دولت حقوق بشر و شهروندی را آموزش دهیم، این فرهنگ سازی به صورت الگوریتم درختی بین خانواده ها و سپس جامعه کشیده می شود. متاسفانه حرمت به حقوق همشهریان در کشور ما بسیار ضعیف عمل کرده است و برخی محصورات قانونی و سیاسی باعث می شود برخی از برنامه های این کمسیون سردرگم بماند. جالب است بدانید کشور دانمارک با وجود جمعیت دو برابری آذربایجان شرقی، 9 نفر زندانی دارد این درحالی است که تنها زندان تبریز بالغ بر پنج هزار نفر زندانی دارد. یعنی چند صد برابر کشور دانمارک!

 

_امروزه مبانی حقوق بشر در ایران و جهان چه جایگاهی دارد؟

متاسفانه در لایحه حقوق شهروندی و حقوق بشر از 18 نهاد از جمله بهزیستی، دادگستری و ... نام برده شده است ولی از نهادی که می تواند حقوق شهروندی را بدون لحاظ رنگ ها و احزاب اجرا و اعمال کند را به دیار فراموشی سپرده اند که ما در این راستا اعتراض خود را به رئیس جمهور نیز رسانده ایم. هر چند نظام جمهوری اسلامی هیچ تعریفی از جرم سیاسی ندارد اما برخی از پرونده ها از جمله پرونده های امنیتی، جرائم علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه جمهوری اسلامی، خشونت علیه زنان و... که از دیدگاه کمسیون حقوق بشر جزو جرائم سیاسی محسوب می شود و اشخاص به صورت مستقیم با کانون وکلا در ارتباط هستند را به جد پیگیری می کند.

متاسفانه امروزه جامعه با مسائلی چون اسیدپاشی، خودسوزی، دیگرسوزی و جنایت های مشابه بیش از حد و در سطح بسیار بالایی درگیر است. شاید در پرونده های معمولی، وکلا حق الوکاله های کلانی مطالبه کنند اما پرونده های سیاسی و امنیتی بدون استثنا به صورت کاملا مجانی و رایگان از جانب کمسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی صورت می گیرد. دستگاه قضایی لازم است با تمامی وجود به حقوق بشر و شهروندی احترام قائل باشد و از آن دفاع کند. مراجع قضایی به هیچ وجه حق ندارد به افراد از پشت دستبند بزند و یا از پابند و چشم بند استفاده کنند. شکنجه جسمی اعم از شکنجه روحی است ولی متاسفانه گاها شاهد موضوعی هستیم که یک فعال حقوق بشر را به صرف ابراز عقیده های شخصی، با زیر پا گذاشتن قوانین از جانب اجرا کننده اصلی قانون چشم پوشی می شود. در قانون تمامی رفتارهای لازم با یک متهم مشخص است ولی متاسفانه اغلب آن ها را رعایت و اجرا نمی کنند این در حالی است که رئیس قوه قضایی طی بخش نامه ای متذکر این موضوع شده است.

 

_رویکرد کانون وکلا در راستای برخورد با افراد مدافع قانون در زمانی که به دلایلی کارشان در دادگستری گیر است چیست؟ به نظر شما نباید تفاوتی بین اینگونه افراد با اشخاص معمولی قائل شد؟ آیا کانون بیانیه ای در راستای نقض این قوانین دارد؟ حقوق متهمین بین اشخاص حقیقی و حقوقی چگونه رعایت می شود؟

باوجود قوانین مترقی در کشور و با وجود اینکه رئیس دستگاه قضائیه به نحوه برخورد با متهمین بسیار تاکید دارند، اما متاسفانه عملکرد برخی از بازرس ها به معنی توهین به نظام جمهوری اسلامی و توهین به دستگاه قضایی و همچنین موجب سواستفاده کشورهای خارجی می شود و رسانه های معاند از آب گل آلود به راحتی ماهی می گیرند. وقتی "قاسم شعله سعدی" و "آرش کی خسروی" که دو دوره از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده و در حال حاضر از وکلای نامی کانون وکلای مرکز و دادگستری ایران هستند، ۲۷ مردادماه سال جاری در پی حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی یا می توان گفت بدون دلیل قرار بازداشت موقت صادر می شود و با لباس زندانی و با دستبند و پابند به جلسه دادرسی فراخوانده شده اند. وقتی مسئولین زندان نه تنها لباس زندان به این دو وکیل دادگستری می پوشانند و یا اینکه همانند مختص مجرمین خطرناک به دستبند و پابند زده می شود، علاوه بر توهین به دو وکیل نامی کشور، به 90 هزار نفر وکیل و بالای 500 هزار نفر حقوق دان کشور توهین شده است چرا که قصد این دو فقط مستند به قانون اساسی مقابل مجلس شورای اسلامی، اظهار نظر به یکی از مسائل حقوق بشر بدون متوسل شدن به خشونت و شعار یا عمل غیرقانونی بود که متاسفانه منجر به بازداشت شدند.

983745968456 (9).jpg

هيچ دليلي وجود ندارد که وقتي براي يک آدم محترم و يک مدير اجرائي قرار بازداشت صادر مي‌کنيد، بجای برخورد بر مستند قانون اساسی، به آنها دستبند زده شود. چه لزومي دارد همانند ديگر افراد و متهمین به او پابند زده شود؟ هيچ دليلي ندارد که به افرادي که مدافع حقوق بشر هستند همراه با دیگر افراد جنايتکار و دزد و سارق پابند بسته شود. می توانستیم بجای اینکه به اینگونه اشخاص پابند یا دستبند بزنیم و شاهد بازتاب گسترده این اتفاق غیرمنطقی و غیرقانونی در شبکه های اجتماعی باشیم، با رعایت به حقوق شهروندی، نظام های دموکرسی و آزادی بیان خود در مقابل دنیا مفتخر باشیم؛ چرا که خروجی اینکه مردم بتوانند در مقابل مجلس شورای اسلامی اظهار نظر کنند به مراتب بهتر از خروجی دستبند زدن به آن ها خواهد بود.

افرادی که ترک وطن برای آن ها همچون آب خوردن است اما نسبت به مملکت خود غیرت و تعصب نشان می دهند و نسبت به آبادانی کشور خود جهد می کنند و حرف های خود را در جهت توسعه سیاسی و اقتصادی مطرح می کنند را باید پاسداشت. اگر دیدگاه این دو شخصیت برجسته تغییر قانون اساسی بوده است، با توجه به بینش های سیاسی که شخص صاحب فکر و عقیده است، باید حمایت کرد چرا که خود قانون گذاران معتقدند تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به سبب داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.

بنده به نمایندگی از کمسیون حقوق بشر، عملکرد بازپرس مربوطه در پرونده دو وکیل نامی کشور را به صراحت محکوم می کنم. لازم به ذکر است که عملکرد این شخص در جهت سواستفاده معاندین و اجانب تلقی می شود چرا که این بازپرس خلاف دستور مقام معظم رهبری، رئیس دستگاه قضایی و شریعت اسلام و قانون اساسی و کنوانسیون های بین المللی عمل کرده است؛ این در حالی است که دستگاه قضایی کشور متشکل از تعداد زیادی قضات با شرف است. لازمه نگرش یک حقوقدان و یا وکیل، نگرش کاملا حقوقی است و نباید دیدگاه سیاسی به اشخاص داشت تا حرمت اشخاص حفظ شود. در حال حاضر در نظام دموکراتیک، انتظار بر این است که اقلیت تابع اکثریت باشد.

 

_ زنان و کودکان در کنوانسیون حقوق بشر چه تعریفی و جایگاهی دارند؟

تعریفی که در اصل ماده 19، 20 و 21 قانون اساسی وجود دارد، به حقوق زنان تاکید شده است؛ اعلامیه های جهانی حقوق بشر و کنوانسیون حقوق زنان که تمامی جوانب حقوق زنان در این اصل ذکر شده است. نباید جامعه را به دو دسته مرد و زن تقسیم کنیم، چرا که این اتفاق نهایت توهین به بانوان محترم است. لازمه داشتن نظامی سالم و کشور توسعه یافته، نگاه مساوی به حقوق آقا و خانم است که برخی از کنوانسیون های بین المللی جمهوری اسلامی، این موارد را به صورت مشروط قبول کرده است.

متاسفانه اکثر معضلات فرهنگی و اجتماعی کشورمان ناشی از مشکلات سیاسی و مشکلات اقتصادی و فقر فرهنگی است.  اگر امروزه جامعه از نظر اقتصادی توسعه یافته باشد، هیچ گاه یک کودک زیر 10 ساله را به کار نمی گیرند. عدم اطلاع رسانی و تبلیغات نادرست از دیگر عوامل مشکلات فقر فرهنگی می توان نام برد و عمده مشکلات مرتبط به صداوسیما و اشخاص نخبه و افرادی که می توانند جامعه را به نحو احسن هدایت کنند بر می گردد. متاسفانه اغلب شاهد افزایش نقض حقوق زنان در جامعه ی با تمدن چندین هزارساله هستیم.

بنده در سال 1380 کار تحقیقی با عنوان نقض حقوق زنان در جمهوری اسلامی با تاکید بر کنوانسیون های بین المللی و ادیان مختلف داشتم. به نظر می رسد شاخصه ی اصلی و اقدام اصلی  معاونتی که در جهت گسترش حقوق بشر و حقوق شهروندی در این کمسیون وجود دارد، پیگیری حقوق زنان و کودکان است.

983745968456 (8).jpg

متاسفانه دلار چهارهزارتومانی به 14 هزار تومان نزدیک است. امروزه لازمه توسعه جامعه و همچنین ورشکست نشدن اقتصاد کشور با یک تلنگر خارجی، اصلاح ساختارهای اجتماعی و فرهنگی است. تازمانی که ساختارهای فرهنگی، اجتماعی و حقوق بشر و حقوق شهروندی رعایت نشده است، بدون شک با وزیدن کوچکترین بادی و به هر بهانه ای، ارکان سیاسی و اقتصادی نیز متزلزل خواهد شد.

 

_جامعه مدنی در ارتقاء و بهبود شرایط حقوق بشر تا چه حدی می تواند تاثیر گذار باشد؟ این کمیسیون در جهت رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی چه اقداماتی انجام داده و یا انجام خواهد داد؟

جامعه مدنی یک کلمه بسیار گسترده ای است؛ بدین منظور که اگر امروزه 80 میلیون نفر جمعیت در کشور وجود داشته باشد، جزو جامعه مدنی محسوب می شوند. اولین شرط جامعه مدنی در جهت رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی، اعم از نهادهای سیاسی و قوانین تدوین شده قانون گذاری ها، حفظ و گسترش حقوق بشر و حقوق شهروندی است. متاسفانه حقوق بشر و حقوق شهروندی تازمانی رعایت می شود که منافع و حاکمیت را به خطر نیاندازد. افکار جزئی در جامعه تشکیل دهنده افکار کلی جامعه است. جامعه مدنی با انتخاب نمایندگان، رئیس جمهور، خبرگان رهبری که می تواند بر رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی تاثیرگذار باشد را مثال زد. متاسفانه برخی ساختار های سیاسی، 80 میلیون نفر جمعیت را در جهت ورود به مسائل حقوق بشر عقیم گذاشته است که لازم است با تصویب قوانین لازم و انتخاب صحیح افرادی که نسبت به مردم تعلق خاطر دارند اداره شود.

 

_موارد پر تکرار نقض حقوق بشر و حقوق شهروندی در ایران و جهان چیست؟

بزرگترین معضل جامعه امروزی، عدم رعایت آزادی بیان و بعد از بیان است. بزرگترین نقض حقوق بشر در ایران و دنیا، عدم حرمت به آزادی بیان و بعد از بیان است، چرا که در صورت رعایت این موضوع تمامی مسائل از جمله حق انتخاب مسکن، اشتغال، اصل قرائت، عدم شکنجه و ... رعایت خواهد شد. اگر امروزه مطبوعات، نشریات و خبرگزاری ها بتوانند با فراغ خاطر معضلات جامعه را منعکس کند، بی تردید مشکلات دیگر می تواند در سایه رفع آن ها برطرف شوند.

خبرنگاران و صنف روزنامه نگاری ازجمله شغل های سخت و زیان آور است، چرا که با کوچکترین خطا و یا کوچکترین حرف، اغلب در مظان اتهام قرار می گیرند. بیشترین ظلمی که در طول تاریخ 40 ساله ایران به مطبوعات شده است، دادستانی دوره سعید مرتضوی است. وضعیت امروز وی زندان است، چرا که جرم وی ثابت شده و در حال حاضر در دولت منزل خود به عنوان یک زندانی به سر می برد. بالغ بر 140 روزنامه، هفته نامه و ماه نامه توسط این شخص قلع و قمع شد. متاسفانه اغلب شاهد موضوعاتی ازجمله سرکوب مطبوعات و نشریات از طرف مسئولین، دستگاه های اجرایی و قضایی به دلیل باب میل نبودنشان می شویم اما کمسیون حقوق بشر فارغ از هرگونه احزاب و رنگ های سیاسی و فارغ از هرگونه نژاد، قومیت و جنست از حقوق مطبوعات دفاع می کند. هرجامعه ای که امروزه توسعه یافته است، توسط مطبوعات و نشریه های آزاد بوده است؛ چرا که مطبوعات توانسته آزادانه ایرادات وارد برجامعه را مطرح و راه حلی نسبت به مشکلات ارائه دهد.

موضوع هایی همچون تخریب محیط زیست، عدم رعایت اصل برائت، ارتکاب شکنجه از طرف اشخاص خودسر که موجب مسئولیت شخصیت های حقوقی نظام جمهوری می شود که بی تردید، اکثریت مسئولین کشور با شکنجه مخالف هستند می تواند با تقسیم عادلانه قدرت و مسئولیت در کشور به حداقل برسد.

همچنین انتظار کمسیون حقوق بشر نسبت به اقوام مختلف، داشتن مدرسه ای به زبان مادری خود است. انتظار کمسیون حقوق بشر اعم از مسئولین، سیاسیون و افرادی که می توانند در فرهنگ جامعه فارغ از نژاد، جنسیت، قومیت، رنگ، تابعیت و اقتصاد دخل و تصرف داشته باشند، جامعه خویش را بسازند. متاسفانه بجای اینکه از نظر فرهنگی پیشرفت کنیم، پسرفت می کنیم.

http://nasrnews.ir/Portals/0/2018/8/983745968456%20(10).jpg

کشور سوئیس به عنوان اولین کشور اسلامی دنیا معرف به رعایت احکام اسلامی است که متاسفانه کشور جمهوری اسلامی در این راستا در رتبه 164 قرار دارد. اسلام کامل ترین دین است، دینی که در تمامی ابعاد به حقوق بشر اشاره و تاکید کرده است اما متاسفانه برخی افراد مسئول و مدیر موجبات نقض حقوق بشر و حقوق شهروندی را فراهم می سازند.

 

_حرف پایانی؟

به حقوق همدیگر احترام بگذاریم و نظرات خود را به همدیگر تحمیل نکنیم و همه اقوام اعم از  ترک، فارس، عرب و . . . از حقوق مساوی برخوردارند.

 

............................

گفت و گو از سحر مغفرت

............................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

اگر قانون اساسي اجرا نميشود پس برا چي نوشته شده؟
09:12:49 1397/06/20
تقي زاده
  
اصل 15 قانون اساسي چرا اجرا نميشود؟چه مشكلي وجوددارد؟
09:19:57 1397/06/19
رهنورد
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است