پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   90458  | تاریخ خبر : 1397/06/10  | ساعت : 18:13

علی خیرخواه/

این مستند نگارهای بی تجربه


نصر: امروزه  ، Smart phon  یا گوشی های هوشمند تبدیل به یکی از ابزار مهم زندگی بشری شدند . ابزاری که روزانه بخش مهمی از اوقات بشر تکنولوژی زده را به خود اختصاص  میدهد .

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

ابزار های کاربردی گوشی های هوشمند در زمینه های مختلف بخش مهمی از کارهای روز مره هر انسان مدرن را انجام میدهد . عضویت در شبکه های مجازی ، اشتراک گذاری همه وقایع روزمره در قالب فیلم و عکس در فضای اپلیکیشن ها و یا همان برنامه های متعدد اینترنتی ، بهره گیری از بازار های اینترنتی Net Work Marketing  ، سرمایه گذاری در شرکت های مختلف از طریق برنامه های سرمایه گذاری مجازی ، انتقال پول ،با بهره گیری از موبایل بانکهای مختلف که هر روز به کاربرد آنها  اضافه می شود .  فعالیتهای مختلف اقتصادی و تجاری و فرهنگی و اجتماعی از طریق شبکه های ارتباطی متعدد  و بی شمار امکانات دیگر ، استفاده از یک گوشی هوشمند دریچه ای نو بسوی زندگی بشر گشوده است . سرعت و رشد  تحولات در این انقلاب نوین به اندازه ای است که گاهی بخش اعظم تمرکز زندگی بشر در جهان جدید را به خود مشغول میکند .

و در مواردی طبیعت زیستن انسان را تحت الشعاع قرار میدهد . در این میان اما یکی از موثر ترین ابزار گوشی های هوشمند ، وجود دوربین هایی با قابلیت عکاسی و فیلمبرداری است  که میتواند هر لحظه و  در هر مکان ، موقعیت انسان را بدون هیچ واسطه ای ثبت و ضبط نماید . امکانی که در گذشته نه چندان دور به شکل امروزی مهیا نبود . و در صورت امکان ، نمیتوانست واقعیت را انگونه که یک گوشی هوشمند ثبت و ضبط میکند منعکس نماید . و حضورش ناخوداگاه برچیننده صحنه واقعیت ناب بود . اما گویا واقعیت ها ذیل نگاه دوربین گوشی های هوشمند ، نزدیکی بسیاری به حقیقت دارند . ثبت کننده  این واقعیتها که عموما جز افراد  یک اجتماع محسوب میشوند را میتوان نسل جدید مستند نگار های عصر دهکده جهانی نامید .

مک لوهان نظریه پرداز شهیر رسانه به این بخش از تحولات مولتی مدیا  اشاره چندانی نکرده است و شایدامکان پیش بینی این حجم از  گستردگی تحولات روز افزون ، مقدور نبوده سات . اما این حقیقتی است که امروز میتوان ژانری در سینمای مستند با عنوان ساده ، مستند های موبایلی تعریف نمود . روزانه بیش از چند صد میلیون رخداد مستند در این ژانر با گوشی های هوشمند ثبت و ضبط میگردد . و در درتحولات  جوامع تاثیر میگذارد ،  به طور مثال  بیشترین تصاویر مربوط به خطرناک ترین وقایع نظیر تحرکات گروهک تروریستی چون داعش ، نه توسط دوربین های حرفه ای و مستند سازان و خبرنگاران بلکه بوسیله همین دوربین ها که حساسیتی هم از حضور انها در وقایع تولید نمیشود ثبت و ضبط شده است .

ضبط و نشر تصاویر مهم و متعدد از لحظات مختلف اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و تاریخی که نقش و حضور این دوربین ها و البته فیلمبرداران موبایلی را   که نقش مستند نگار های عصر جدید خطاب میشوند ، بیش از پیش مهم و تاثیر گذار کرده است . البته ناگفته نماند این جنبش تکنولوژیک رسانه ای معایب مختص خود را نیز داراست . معایبی نظیر بی توجهی نگارنده نسبت به پدیده ها ، سوژه قرار دادن بخش اعظم چالش ها که در لحظه ثبت هر گونه احساس مسئولیت بشری را نسبت به واقعه از بین میبرد و اولویت را تنها به  ثبت واقعه می بخشد  نه تاثیر گذاری در عدم وقوع آن، طوریکه ثبت لحظه تصادف و جان سپردن راننده مهمتر از تلاش برای نجات او قلمداد میشود . اما در کنار این معایب از زاویه هنر صنعت مستند سازی آیا میتوان این جنبش تکنولوژیک ،را یک  ژانر جدید  در سینمای مستند تعریف کرد . آیا اصولا  میتوان این تصاویر را که کوچکترین اندیشه و تفکر درشکل گیری آن وجود ندارد را یک ویدئو مستند نامید .

آیا میشود در یک  محدوده زمانی مشخص بخشی از این ویدئو های مستند را ذیل یک تفکر مونتاژ نموده و در قالب یک مستند ارائه نمود . در اینصورت پازل های این فیلم هر کدام روایتی از یک واقعیت محض نیست !  که در پیرامون ما رخ میدهد ؟. در پاسخ به این سوالات میتوان به یک  جواب منطبق بر ویژگی های زمان دست یافت . و با تعاریف مدرن تر از سینمای مستند امروزی همه این ویدئو ها که توسط بخش بزرگی از افراد جامعه ثبت و ضبط میشود را  پازل های گوناگونی از مستند زمانه زندگی در دوران تکنولوژِی زده معرفی کرد  . مگر غیر از این است که همین ویدئو های مستند روزانه مخاطبین میلیونی دارند . مخاطبین بسیار بالاتر از مستند های فاخر سینمایی ، همین  ویدئو های مستند تاثیر گذار ترین فیلمهای زمانه ما محسوب خواهند شد . که میتوانند در همه تحولات جامعه نقش اساسی ایفا کنند  . مثال برای این مطالب جستجوی کوتاه در صفحات مجازی است .

که هر مخاطب میتواند جامعه امروز خود را در ان مشاهده نماید  . و با مضامین مختلف و بی نهایت متنوع . این روش از مستند سازی و یا مستند نگاری اجتماعی را تجربه کند  که اتفاقا در توسعه اجتماعی  نیز در مواردی  نقش بسزایی دارند  . اگاهی بخشی به جامعه و در مواردی روشنگری ، مزیت عمده این نوع مستند نگاری اجتماعی و عمومی است   . این سبک از مستند نگاری محصول تکنولوژی است که خود آگاه و یا ناخود آگاه افراد یک جامعه را نسبت به پیرامون خویش حساس تر ساخته و میتواند احساس مسئولیت اورا  با اندیشه ثبت و ضبط و نشر وقایع پر رنگ تر سازد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است