پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   90396  | تاریخ خبر : 1397/06/10  | ساعت : 07:20

گزارش/

تبریز، سرآغاز دوره جدید تحول در دانشگاه آزاد اسلامی


نصر: طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در اولین برنامه کاری خود در این دانشگاه به استان آذربایجان‌شرقی رفت و از تغییر و تحولاتی سخن گفت که قرار است نویدبخش روزهای بهتری در بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان باشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، استان آذربایجان‌شرقی اولین مقصد سفر استانی محمدمهدی طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی بود. طهرانچی در اولین برنامه کاری خود در این دانشگاه به استان آذربایجان‌شرقی رفت و از تغییر و تحولاتی سخن گفت که قرار است نویدبخش روزهای بهتری در بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان باشد. البته بحث از تغییر و تحولات در دانشگاه آزاد اسلامی نقطه اشتراک سخنان تمام مسئولانی بود که به‌همراه دکتر علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیات‌موسس و هیات‌امنای دانشگاه و محمدمهدی طهرانچی به تبریز سفر کرده بودند؛ چنانکه دکتر علی‌اکبر ولایتی در سخنان خود در همایش معاونان آموزشی گریزی هم به این موضوع زد و تغییر مدیریت دانشگاه را مانند «دوی امدادی» دانست که مشعل مدیریت آن اکنون به طهرانچی سپرده شده است. گویا تبریز قرار است منشأ و سرآغاز تحولاتی باشد که در دانشگاه کلید خورده است؛ موضوعی که دکتر ولایتی هم در همایش معاونان آموزشی به آن اشاره و اظهار امیدواری کرده این تحولات از آذربایجان آغاز شود. البته به اذعان ولایتی در گام اول، برنامه تسهیل مسیر دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود، مسیری که به اعتقاد او از قبل وجود داشت، خوب بود، اما مطلوب نبود. مقدمه تبدیل کیفیت، آغاز تغییر در دانشگاه آزاد اسلامی بود که ظرف یک‌سال گذشته تحولات در این دانشگاه صورت گرفت، اما این تحولات مطلوب و نهایی نیست. به اعتقاد او، تحول به‌معنای خروج از روزمرگی است و این تحول در دانشگاه آزاد اسلامی باید منجر به پژوهش و ابداع در رسیدن به درجه اجتهاد در حوزه‌های تخصصی شود.

 مقدم‌فر: دانشگاه آزاد اسلامی باید در دوره جدید تبدیل به دانشگاه انقلاب شود

حمیدرضا مقدم‌فر، مشاور فرهنگی رئیس هیات‌موسس و هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی هم از دیگر مسئولانی بود که در سفر به تبریز محمدمهدی طهرانچی و دکتر علی‌اکبر ولایتی را همراهی می‌کرد. قسمت اعظم سخنان او هم در این سفر درباره تحولاتی بود که در دانشگاه قرار است اتفاق بیفتد. او نیز که در همایش معاونان آموزشی سخن می‌گفت تحول را به‌معنی مجموعه‌ای از تغییرات و دگرگونی‌های اساسی، کلی و جزئی دانست، برای آنکه دانشگاه در خدمت اسلام و مردم قرار گیرد. مقدم‌فر معتقد است دانشگاه به‌دلیل خاصیت ذاتی‌اش نه حق دارد و نه می‌تواند نسبت به تحول بی‌تفاوت باشد؛ چراکه رهبر معظم انقلاب اسلامی «تحول» را در راستای «پیشرفت» تعریف می‌کنند و هدف تحول را پیشرفت می‌دانند، یعنی صیرورت دائمی، پیش‌روندگی، جاری‌بودن و در جوش و خروش بودن، خود را در مسیر تعالی به سنگلاخ‌های مسیر کوبیدن و صاف و زلال از آنها مانند رود عبور کردن از ایستایی؛ چراکه توقف و اسیر موانع‌شدن تحول را به مسلخ رکود و رخوت و مرگ‌وارگی می‌کشاند.

به اذعان مشاور فرهنگی رئیس هیات‌موسس و هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی امروز با تغییرات مدیریتی در سطح دانشگاه آزاد اسلامی تحول، ضرورتی مضاعف یافته است، پس باید تحول را به‌عنوان یک ضرورت در دهه پنجم حیات پربرکت انقلاب اسلامی بشناسیم و آن را باور کنیم. به باور او، نباید سقف تحول را کوتاه کنیم و آن را به تغییرات مرسوم مدیریتی و حتی ساختاری تقلیل دهیم، بلکه باید به ملزومات تحول پایبند باشیم و هزینه‌های آن را بپردازیم. البته او تاکید دارد باید خود را در خدمت تحول قرار دهیم نه آنکه تحول را در خدمت خود بخواهیم و با هر عاملی که باعث انصراف این ضرورت در ذهن و فکر و عمل می‌شود باید برخورد کنیم؛ چراکه یکی از این عوامل سیاست‌زدگی دانشگاه و تبدیل دانشگاه به باشگاه احزاب سیاسی و طمع‌ورزی جریان‌های سیاسی برای سوء‌استفاده از ظرفیت‌های انسانی دانشگاه در راستای اهداف خودشان است که ثمره تلخ آن در گذشته چشیده شده ‌و نباید در دوره جدید در این دام مجددا گرفتار شد. رئیس دفتر نظارت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی «انقلابی» بودن را مهم‌ترین شاخص تحولی دانشگاه آزاد اسلامی می‌داند و معتقد است دانشگاه آزاد اسلامی باید در دوره جدید تبدیل به دانشگاه انقلاب و دانشگاه انقلابی شود.

  طهرانچی:  شورای تعامل بین کارکنان و مدیران سازمان مرکزی راه‌اندازی می‌شود

برنامه‌های سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به استان آذربایجان‌شرقی فقط محدود به شرکت در همایش معاونان آموزشی نبود؛ او در دیدار صمیمی با نمایندگان کارمندان تبریز، در شورای دانشگاه آذربایجان‌شرقی و شورای دانشگاه در واحد تبریز هم شرکت کرد. سخنان طهرانچی در این جلسات بیشتر درباره تغییرات در دانشگاه آزاد اسلامی بود؛ تغییراتی که قرار است معطوف به اقداماتی باشد که در این دانشگاه رخ خواهد داد. به‌طور مثال او در دیدار با نمایندگان کارمندان تبریز از راه‌اندازی شورای تعامل بین کارکنان و مدیران سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد؛ خبری که نشان می‌دهد مدیران این دانشگاه به تعامل میان مسئولان و کارمندان باور دارند. حالا این شورا قرار است با محوریت اداره‌کل حقوقی ایجاد شود. طهرانچی معتقد است خانواده دانشگاه آزاد اسلامی برای بقای خود باید شورای داخلی قوی‌ای داشته باشد؛ چراکه برای مسئولان دانشگاه فرقی بین عضو علمی، خدماتی، اداری و مدیریتی وجود ندارد. حالا قرار است این شورا به‌زودی در دانشگاه ایجاد شود که یکی از وظایف آن ایجاد تعامل بین کارکنان و مدیران سازمان مرکزی است و اگر قرار باشد آیین‌نامه‌ای در دانشگاه تصویب شود، باید نظر همه در آن لحاظ شود.

طهرانچی دراین‌باره گفت: «بنده زمانی که در استان تهران بودم، اگر واحدی منابع برای پرداخت حقوق کم می‌آورد، می‌گفتم از حق مدیریت و ماموریت‌ها کم کنند تا حقوق همه کارکنان پرداخت شود.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی بر افزایش تعامل بین مدیران و اعضای اداری و خدماتی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید دارد و معتقد است برای ایجاد ‌انگیزه و روحیه در بدنه دانشگاه، مدیران باید تعامل خود را با اعضای اداری و خدماتی بیشتر کنند، چراکه اگر کارمندی احساس کند مدیرش با او تعامل دارد و به فکر اوست، ‌انگیزه می‌گیرد.

او از همه کارکنان دانشگاه خواست نظرات خود را برای تعالی دانشگاه و حل مشکلات آن از طریق شورای تعامل بیان کنند تا موضوعات به‌صورت تخصصی بررسی شده و بتوان موارد مورد نیاز را ابلاغ کرد.

مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در قدم بعدی تغییرات در این دانشگاه، تصمیم دارند نسبت استاد به دانشجو را بهبود ببخشند؛چنانکه طهرانچی در این جلسه تاکید کرد: «ما باید نسبت استاد به دانشجو و نسبت اعضای اداری و خدماتی به دانشجو را رعایت کنیم، چراکه اگر نسبت 60 به یک کاهش یابد، واحد به سمت زیان‌دهی می‌رود.»

لزوم شفاف‌سازی و دقت در صدور بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های مربوط به دانشگاه گویا قرار است تغییر بعدی این دانشگاه در دوره مدیریت جدید باشد. آن‌طور که سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفته است، براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، قرار است کمیته‌ای در اداره‌کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شود که وظیفه این کمیته ارزیابی مصوبات، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی است که قوانین پیش از ابلاغ از نظر حقوقی و عدم موازی‌کاری معاونت‌ها و اداره‌کل‌ها بررسی و پس از تایید در این کمیته ابلاغ شود.

ایجاد نظام حمایتی برای خانواده‌ها، موضوع دیگری است که در دستورکار طهرانچی قرار دارد. او دراین‌باره گفت: «با ایجاد نظام حمایتی برای خانواده‌ها در مواردی که نظام عادی بیمه‌ای پاسخگو نیست، می‌توانیم حمایت‌های بیشتری داشته باشیم.» در پایان این دیدار، تعدادی از کارکنان به‌نمایندگی از اقشار مختلف کارمندی و اعضای هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی برای درمان بیماری نیما، فرزند یکی از کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی که به یک بیماری نادر مبتلا شده، 80 میلیون تومان را که از سوی کارمندان جمع‌آوری شده بود، به خانواده این کودک اهدا کردند.

 واحدها برنامه‌های خود را در قالب طرح تحول استانی ارائه دهند

ششمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی، مقصد بعدی طهرانچی در سفر به این استان بود؛ جلسه‌ای که با حضور دکتر ولایتی، رئیس هیات‌موسس و هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی و روسای واحدهای استان برگزار شد. مهم‌ترین محور سخنان محمدمهدی طهرانچی در این جلسه نیز لزوم تغییرات در دانشگاه بود؛ چراکه به اعتقاد او، دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه منطقه‌ای تاسیس شد و اکنون اگر یک هوشمند به پسوند توسعه اضافه کنیم، این دانشگاه می‌تواند در توسعه هوشمند منطقه‌ای موثر باشد. به اذعان او اولین تغییر در استان‌ها، تحول طرح استانی است؛ چنانکه او دراین‌باره گفت: «استان نیازمند توسعه است و درخواست بنده از روسای واحدهای دانشگاهی این است که برنامه‌های خود را در قالب طرح تحول استانی در جلسات شورا ارائه و بررسی کنند تا حتی یک‌متر زمین دانشگاه هم در استان بدون برنامه نباشد.»

 دانشگاه آزاد اسلامی باید در سال 1404 انتخاب اول داوطلبان باشد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی که در واحد تبریز برگزار شد هم از موضوعات مختلفی سخن گفت. آن‌طور که او خبر داده است، نظام جدیدی در دانشگاه آزاد اسلامی مستقر خواهد شد و باید کسانی در آن به خدمت و فعالیت بپردازند که مدافع محکمی برای رشد دانشگاه و به آینده آن اعتقاد داشته باشند.
به باور او، دانشگاه آزاد اسلامی باید با اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های لازم به مرحله‌ای برسد که در سال 1404 انتخاب اول داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌ها باشد.

طهرانچی با اشاره به انجام حسابرسی سال 96 این دانشگاه گفت: «با توجه به شاخص‌های تعریف‌شده در هر سه یا 6 ماه به ارزیابی دانشگاه‌ها می‌پردازیم و باید وضعیت واحدهای دانشگاهی روزبه‌روز بهبود یابد.» او در پایان بر لزوم برگزاری مرتب جلسات هیات‌امنای استانی و تعامل و ارتباط با افراد معین استان‌ها تاکید و تصریح کرد: «هر استان حداقل باید یک برنامه علمی را که در آن یک موضوع و چالش ملی بررسی و حل شود، ارائه و اجرا کند.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و طرح‌های فناورانه و دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی هم بازدید کرد. در این نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، صنایع غذایی، پلیمر و بهداشت به نمایش گذاشته شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است