پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   90394  | تاریخ خبر : 1397/06/10  | ساعت : 07:13

هادی شفائیه عکاس پیشکسوت در 95 سالگی درگذشت

آمیزه کم نظیر دقّت و خلاقیت


نصر: هادی شفائیه، عکاس پیشکسوت در نود و پنج سالگی از دنیا رفت. او سال ۱۳۰۲ در تبریز به دنیا آمد و شامگاه هفتم شهریور ماه 1397 در امریکا از دنیا رفت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، نخستین عکاسی‌هایش به دهه 20 خورشیدی بازمی گردد و تا زمان مهاجرتش به امریکا در سال 1367 بیش از نیم قرن در ایران عکاسی کرد.

بهزاد شیشه‌گران نقاش و گرافیست
او فروردین ۱۳۳۴ با افتتاح استودیوی «هادی» رسماً کار حرفه‌ای عکاسی را پی گرفت. از این هنرمند که در سال ۱۳۴۹ مدیریت گروه و ریاست دپارتمان عکاسی ‌دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران را عهده دار شد، به‌عنوان پایه‌گذار درس و رشته عکاسی در دانشگاه‌های ایران یاد می‌شود. بهزاد شیشه‌گران هنرمند عرصه هنر‌های تجسمی در دهه پنجاه ازجمله شاگردان هادی شفائیه بود. او در گفتار زیر روایتی از کلاس درس استاد فقیدش به دست داد.
 من سال 1357 به دانشکده هنرهای تزئینی رفتم. در آن دوران هادی شفائیه از استادان بنام، خلاق و تأثیر‌گذار آن روزگار بود. ایشان عکاسی درس می‌دادند و بواقع نخستین کسی بود که درس و رشته عکاسی را به دانشگاه آورد و با نگاهی آکادمیک و علمی این رشته هنری را پی‌گرفت و تدریس و تبیین کرد. یکی از مهم‌ترین نقش‌ها و فعالیت‌های این هنرمند همین بود که عکاسی را وارد دانشگاه کرد. تا پیش از آن درس و رشته عکاسی در ایران چندان مورد توجه محافل درسی و دانشگاهی نبود. من هم مانند بسیاری از دانشجویان، درس عکاسی را با ایشان گرفتم. او بسیار با عشق و علاقه عکاسی را آموزش می‌داد و از طرفی دقت و انضباط مثال زدنی و تحسین‌برانگیزی در ارائه مباحث عکاسی داشت.
چندان قائل به رابطه استاد و شاگردی نبود و با دانشجویان رابطه دوستانه و محترمانه‌ای داشت و شوق بی‌پایانی داشت آن ‌چه را می‌داند به دانشجویان منتقل کند. من پس از پایان تحصیل‌ام تا وقتی که استاد در ایران بودند کم و بیش با ایشان در ارتباط بودم. 
از سال 1367 و مهاجرتش به امریکا، این ارتباط کم‌تر شد اما از حالش بی‌خبر نبودم و بواسطه دوستان در جریان حال و احوال و فعالیت‌های ایشان بودم. خاطرم هست چند سال پیش ویژه‌نامه‌ای برای تجلیل از هادی شفائیه به همت بیژن اسدی‌پور تدارک دیده شد، من هم پرتره‌ها و طرحی از استاد کشیدم و در آن ویژه‌نامه در امریکا منتشر شد؛ همچنین شمار زیادی از دانشجویان او و هنرمندان تجسمی روایت‌هایی قدرشناسانه از هادی شفائیه و فعالیت‌هایش به دست دادند.
او هنرمندی خلاق بود که با مهاجرت از ایران فعالیت‌هایش کمتر شد و جامعه عکاسی ایران بیشتر فرصت نیافت تا از حضور ایشان استفاده کند، اگر سه دهه گذشته در ایران زندگی می‌کرد ای‌بسا بیش از پیش می‌توانست در فضای هنر عکاسی ایران و دانشگاه‌ها مؤثر باشد. کم‌کاری او پس از مهاجرت مشهود بود، اما همان مقدار فعالیت‌هایی هم که در مهاجرت پی گرفت مؤثر و خلاق بود. اگر در ایران می‌ماند، شاهد و ناظر به ثمر نشستن تلاش‌هایش بود و رشد و شکوفایی هنرجویان و دانشجویانش را از نزدیک می‌دید. 
او در شمار چهره‌هایی هست که راهی دیگر در عرصه گسترش و رونق هنر عکاسی در ایران گشود و به این اعتبار از سرآمدان حوزه عکاسی در ایران است. بی‌شک بازخوانی تاریخ عکاسی بدون تبیین و تشریح نقش این هنرمند میسر نیست. درگذشت هادی شفائیه را به خانواده ایشان و جامعه عکاسی ایران تسلیت می‌گویم. یادش گرامی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است