پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   89249  | تاریخ خبر : 1397/05/18  | ساعت : 15:30

بهبودی در تبریک با تاخیر خود به خبرنگاران:

هیچ جامعه‌ای توسعه نمی‌یابد مگر اینکه دارای رسانه‌های آزاد و خبرنگاران آزاده باشد


نصر: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ضمن تبریک با تاخیر خود به خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار گفت: هیچ جامعه‌ای توسعه نمی‌یابد مگر اینکه دارای رسانه‌های آزاد و خبرنگاران آزاده باشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، داود بهبودی اظهار کرد: امروز فرصتی است برای یادآوری و قدردانی از تلاش فعالان عرصه جمع‌آوری، تدوین و انتشار اخبار در قالب رسانه‌های مختلف دیداری، شنیداری و مکتوب.
وی افزود: در جوامع امروزی رسانه یکی از ارکان دموکراسی و یا به عبارتی توسعه است و هیچ جامعه‌ای توسعه نمی‌یابد مگر اینکه دارای رسانه‌های آزاد باشد.

بهبودی خاطرنشان کرد: واژه رسانه آزاد و خبرنگار آزاده تعبیری است که باید مورد تاکید باشد و ما خبرنگاران را به آزاده بودن تشویق کنیم و نظام اداری، دولت و حکومت نیز از رسانه آزاد استقبال کند؛ در مجموع هم لازم است خبرنگار آزاده، شجاع و حق‌گو باشند و هم نهادهای مدنی و جامعه ما در این عرصه ورود جدی داشته باشند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: اگر ما از جریان توسعه صحبت می‌کنیم این جریان باید در شاخص‌های کیفیت نهادی مثل شفافیت خود را نشان دهد و در واقع نظام اداری و مسوولان ما باید در اتاق شیشه‌ای زندگی کنند و همه چیز مشهود باشد.

وی بر لزوم وجود مسوولیت‌پذیری، امکان پرسش‌گری و پاسخ‌گویی در مسوولان تاکید و تصریح کرد: ما باید بتوانیم برای رسانه‌ها و آحاد مردم قابلیت پرسشگری و الزام پاسخ را فراهم کنیم و خبرنگار، رسانه و نهادهای مدنی ما بتوانند از مسوولان سوال کنند و آنها موظف به پاسخگویی باشند.

بهبودی توضیح داد: فساد زمانی کنترل می‌شود که رسانه بتواند حضور موثری داشته باشد و موارد را افشا کند؛ متخلفان و مفسدان نیز از بابت هزینه‌ای که به دلیل افشای فساد خود متحمل می‌شوند از فساد اداری اجتناب کنند.
این اقتصاددان ابراز داشت: وقتی ما با بروز فساد و تخلفات اداری روبه‌رو هستیم یک معنی آن این است که این فساد هزینه بازدارنده ندارد که بار اصلی بازدارندگی فساد افکار عمومی است که توسط رسانه‌ها و خبرنگاران اقناع، تغذیه و پردازش می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی یادآور شد: فضای جامعه ما در سال‌های اخیر نسبت به گذشته از شفافیت و فضای پاسخگویی بهتری برخوردار بوده؛ هرچند مطلوب نیست اما وقتی هر روز لیست تخلفات منتشر شده بالا می‌رود راه را بر تخلفات بعدی تنگ‌‎تر می‌کند.

وی گفت: انتشار اخبار مربوط به تخلفات ممکن است در ابتدا نارضایتی ایجاد کند و شاید منفی به نظر برسد؛ ولی اگر این امر تبدیل به بازدارندگی شود و اثر خود را در بلندمدت در کاهش فساد و کنترل آن نشان دهد؛ تبدیل به جریانی امیدبخش خواهد شد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است