پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   89042  | تاریخ خبر : 1397/05/15  | ساعت : 10:21

رتبه‌بندی وبومتریکس دانشگاه‌های جهان منتشر شد:

دانشگاه تبریز رتبه 13/ دانشگاه علوم پزشکی تبریز رتبه 15


نصر: سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان این‌که رتبه‌بندی وبومتریکس دانشگاه‌های جهان منتشر شد، گفت: دانشگاه تهران با 67 پله صعود در بین 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت و دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رتبه‌بندی دارای جایگاه نخست بین تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار کرد: داده‌‏های این گزارش از سایتwebometrics که معتبرترین و جامع‏‌ترین مرجع رتبه‌‏بندی وب‏سایت‌های دانشگاه‏‌ها است، استخراج شده است. این وب‏‌سایت هر سال دو بار گزارش رتبه‏‌بندی خود را ویرایش و آخرین تغییرات را اعمال کرده و گزارش جدیدی ارائه می‌کند.

وی با بیان این که داده‏‌های این گزارش از آخرین ویرایش (جولای2018) استخراج شده است، افزود: بررسی نتایج این گزارش حاکی از آن است که دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد، ام‌.آی‌.تی، برکلی و میشیگان رتبه‌های نخست تا پنجم را بین تمامی دانشگاه‌های جهان کسب کرده‌‏اند. همچنین بررسی 50 دانشگاه برتر جهان از نظر موقعیت جغرافیایی نشان داد که 41 دانشگاه در ایالات متحده آمریکا و  چهار دانشگاه در بریتانیا، دو دانشگاه در کانادا، یک دانشگاه در هنگ گنگ، یک دانشگاه در سوییس و یک دانشگاه چین حضور دارند.

دهقانی تصریح کرد: دانشگاه‌‏های مورد بررسی در این رتبه‏‌بندی بر اساس چهار شاخص رتبه‌‏بندی می‏‌شوند و در مجموع بالاترین 100 درصد است که بین چهار شاخص بر اساس میزان اهمیت‌‏شان تقسیم می‌‏شود. شاخص نخست که 5 درصد از کل را به خود اختصاص می‌‏دهد، تعداد صفحات دامین اصلی و دامین‌‏های فرعی دانشگاه‏ مورد نظر است (نام شاخص Presence). شاخص دوم که مهم‌ترین شاخص بین شاخص‌‏ها است 50 درصد از امتیاز را از مجموع 100 درصد دارد. این شاخص تعداد پیوند‏های برگشتی (دریافتی) یک دانشگاه‏ از شبکه‌‏های خارجی، البته پس از نرمال‏‌سازی را محاسبه می‏‌کند (نام شاخص Impact). شاخص سوم که 10 درصد از کل را به خود اختصاص داده، تعداد استنادهای دریافتی نویسندگان برتر هر دانشگاه است (نام شاخص Transparency or Openness). شاخص چهارم که 35 درصد از کل را شامل می‏‌شود تعداد پر استنادترین مقالات (10 درصدی که بیشترین استناد را دریافت کرده‌‏اند) در 26 حوزه موضوعی در بازه زمانی 2012 تا 2016 محاسبه می‏‌کند.

20 دانشگاه برتر ایران در رتبه‌بندی وبومتریک

سرپرست ISC با بیان این‌که نظام رتبه‌بندی وبومتریک در مجموع 12 هزار دانشگاه جهان و 605 دانشگاه ایران را رتبه‌بندی می‌کند، گفت: داده‌‏های جدول نخست حاکی از آن است که دانشگاه‌‏های تهران، علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف رتبه‌‏های نخست تا سوم را میان دانشگاه‌‏های ایران کسب کرده‌‏اند. از نظر تقسیم جغرافیایی نیز 5 دانشگاه برتر همگی در شهر تهران واقع شده‌‏اند. در ردیف سوم رتبه‌‏بندی جهانی دانشگاه‏‌های ایران گزارش شده است. دانشگاه تهران که در میان دانشگاه‌‏های ایران رتبه نخست را داراست، در بین دانشگاه‏‌های جهان رتبه 388 را به خود اختصاص داده است؛ همچنین فقط 8 دانشگاه ایران در رتبه‌بندی دانشگاه‌‏های جهان بین 1000 دانشگاه برتر قرار دارند. از نظر نوع دانشگاه نیز، 7 دانشگاه جامع، 6 دانشگاه علوم پزشکی، 5 دانشگاه صنعتی و 2 دانشگاه آزاد اسلامی در بین 20 دانشگاه برتر ایران دیده می‌‏شود. از نظر توزیع جغرافیایی 10 دانشگاه در شهر تهران، 3 دانشگاه در شهر اصفهان، 3 دانشگاه در شهر مشهد، 2 دانشگاه در شهر شیراز و 2 دو دانشگاه در شهر تبریز هستند.

وی افزود: در ادامه چهار شاخص مطرح شده در رتبه‌بندی وبومتریک به تفکیک ارائه شده و 5 دانشگاه برتر ایران بر اساس هر شاخص و رتبه کسب شده در جدول زیر دیده می‌شود. دانشگاه تهران در 3 شاخص impact رتبه 729، Presenceرتبه 90 و Excellence رتبه 325 جایگاه نخست و در شاخص openness نیز بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران با رتبه 625 جایگاه دوم را دارد.

دهقانی افزود: بررسی داده‌های جدول حاکی از آن است که تنها دانشگاهی که در این جدول در شاخص Impact با رتبه 1326 حضور دارد، اما جزء 20 دانشگاه برتر ایران نیست، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان است. به بیان دیگر؛ بقیه دانشگاه‌های حاضر در این جدول همگی جزء 20 دانشگاه برتر ایران در رتبه‌بندی وبومتریک هستند و تنها دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در بین 20 دانشگاه برتر دیده نمی‌شود. همچنین دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران در هر 4 شاخص رتبه‌بندی جزو 5 دانشگاه برتر ایران هستند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است