پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   88826  | تاریخ خبر : 1397/05/11  | ساعت : 07:50

بررسی تحلیلی نصر از سهم دانش آموزان آذربایجان شرقی از برترین های کنکور سراسری/

سهم 17 نفری آذربایجان شرقی از نفرات برتر کنکور در دهه نود/ جای خالی تبریزی ها در جمع رتبه های برتر گروه انسانی و هنر


نصر: در طی سال های 90 تا 97 در مجموع 17 نفر از آذربایجان شرقی  رتبه های برتر کنکور سراسری را اذعان خود کردند و این تعداد از نظر جنسیتی به  4 دختر و 13 پسر تفکیک می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، طبق بررسی ها استان بیشترین تعداد قبولی را در رشته تجربی ، سپس ریاضی داشته است و متاسفانه طی این سال ها جای تبریزی ها در جمع رتبه های برتر گروه انسانی و هنر خالی است.

سازمان سنجش کشور قبل از برگزاری کنکور سراسری سال 97 آماری مبنی بر تعداد شرکت کنندگان در این کنکور را منتشر کرده بود، طبق این آمار  تا پایان مهلت تعیین شده اول برای ثبت نام کنکور سراسری امسال تعداد 950 هزار و 85 داوطلب و در مرحله مجدد ثبت نام تعداد 60 هزار و 275 ثبت نام نموده اند که مجموع ثبت نام داوطلبان به تعداد یک میلیون و 11 هزار و 360 نفر است.در بررسی های جزئی تر   تعداد داوطلبان شرکت کننده زن در این کنکور 599 هزار و 121 اعلام شد که سهم 59.24 درصدی را شامل می شد، همچنین تعداد داوطلبان شرکت کننده مرد در این کنکور  412 هزار 263 نفر که سهم 40.76 درصدی را از شرکت کنندگان کنکور سراسری 97 را شامل می شد .

در روزهای گذشته سازمان سنجش اسامی نفرات برتر آزمون سراسری سال 97 را به تفکیک گروه‌های آزمایشی علوم انسانی، علوم تجربی، علوم ریاضی و فنی، زبان های خارجی و هنر اعلام کرد.  

بررسی اسامی ده نفر برتر رشته علوم تجربی  سراسری سال ۹۷ از میان ۶۴۲ هزار و ۲۲۸ نفر که تعداد داوطلبانی که در گروه آزمایشی علوم تجربی شرکت کرده اند ، نشان می دهد، آذربایجان شرقی پرچم دار این رتبه ها بوده است. طبق اسامی منتشر شده،نفر سوم "عرفان آبادی فرد" ،نفر پنجم "سارا کمالی زنوزی" و نفر دهم "پریا ولیزاده ایلخچی" از تبریز جایگاه خود را در ده نفر اول کشور تصاحب کرده اند اما بر خلاف برتری استان در رشته علوم تجربی، در گروه های علوم انسانی، علوم ریاضی و فنی، زبان های خارجی و هنر هیچ یک از داوطلبان تبریزی در میان نفرات برتر قرار ندارند.

رتبه سوم کنکور تجربی در مصاحبه با خبرنگار رمز موفقیت خود توکل به خدا و پشتوانه پدر و مادر خود دانست و گفت: هیچ وقت ناامید نشده و از تلاش دست بر نداشتم . وی که دانش آموزش مدرسته تیزهوشان شهید مدنی بود معتقد است کلاس‌های مدرسه برای کنکور کافی است و می‌توان از طریق مدرسه موفق شد. این رتبه برتری نظر خود در خصوص روش های درس خواندن اینگونه مطرح کرد که روش‌های درس خواندن و یادگیری هر کس مختص خود اوست چون به فرض من با روشی که برای خودم در نظر گرفتم، راحت‌تر و بهتر می‌توانستم مطالب را یاد بگیرم، از این رو با همین روش خودم درس خواندم و بیشترین تمرکز من برای کنکور از پایه سوم اغاز شد و با آرامش، برنامه‌ریزی و حرف‌شنوی از معلمان مدرسه و مهم‌تر از همه توکل بر خدا موفق شدم.

نفر دهم کنکور تجربی امسال نیز  در گفتگو با خبرنگاری گفته است دلایل موفقیت خود را مطالعه دقیق و حمایت پدر و مادر می دانم و می توانم بگویم چیدن برنامه‌های سفت و سخت نمی‌تواند همیشه نتیجه مطلوب و خوبی داشته باشد، پس باید با یک برنامه‌ریزی منعطف در راه رسیدن به هدف تلاش کرد. وی که دانش اموز مدرسه فرزانگان یک تبریز ناحیه ۴ بود روزهای مدرسه ۵ ساعت و غیرمدرسه ۱۳ ساعت برای کنکور مطالعه می کرد. وی معتقد است موفقیت با تلاش و کوشش حاصل می‌شود و کسی که تلاش نمی‌کند هیچ شانسی برای موفقیت ندارد و من موفقیتم را مدیون تلاش خود و خانواده‌ام هستم چون واقعا تلاش کردم تا به این نتیجه شیرین برسم. این نفر برتر کنکور گفت: استرس نداشتم چون داشتن استرس مانع از بهره‌مندی انسان از تمام توانایی‌هایش می‌شود و آرامش موجب می‌شود تا آنچه را که یاد گرفته‌ای به منصه ظهور و بروز رسانده و نتیجه موفق بگیریم.   وی در خصوص نقش کلاش های تقویتی برای کنکور بیان کرد: در سال آخر و برای کلاس‌های دروس تخصصی و عربی به کلاس رفته بودم ولی بیشترین مطالعه در خانه بود.

این گزارش می افزاید، در مجموع تعداد 929 هزار و 791 داوطلب شرکت کننده در کنکور سال گذشته ثبت‌نام نموده‌ اند که از این تعداد 548 هزار و 220 نفر خانم و مابقی آقا هستند  و  بیش از 50 درصد داوطلبان کنکور 96 در گروه آزمایشی تجربی قرار دارند که در این میان رتبه دوم " امیرحسین قویدل" و چهارم " ارسلان یزدچی " این رشته از تبریز در میان ده نفر برتر کنکور جای گرفتند، به واسطه اینکه نفر دوم گروه علوم تجربی، نفر سوم گروه زبان های خارجی نیز است، نام تبریز در میان ده نفر برتر این رشته هم ثبت شد. تعداد ثبت نام کنندگان در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی  در کنکور سال 148 هزار و 429 داوطلب اعلم شده بود و با اینکه استان تهران با 5 نفر دارای بیشترین تعداد نفرات برتر کنکور ریاضی و فنی  96 است، آذربایجان شرقی، توسط "صابر دین پژوه " رتبه یک این رشته را اذعان خود کرد. اما این استان  از میان 184 هزار و 122 داوطلب گروه آزمایشی علوم انسانی و 10 هزار و 485 داوطلب گروه آزمایشی هنر در ده نفر برتر کنکور جایگاهی نداشت.

 از تعداد 133 هزار و 127 شرکت کننده در کنکور سراسری سال 95  زمانی که نفرات برتر این آزمون مشخص شدند نام سه دانش آموز از آذربایجان شرقی در رشته های ریاضی و تجربی درخشید. در حالی که استان تهران بیشترین سهم را در ده نفر برتر کنکور در تمامی رشته ها داشت، رتبه 5 ریاضی" فراز فرح وش"، رتبه 7 تجربی" ارمین گلچین" و "مهتا ستاریان خضرلو" رتبه 5 تجربی از مراغه توسط دانش آموزان استان ثبت شد.

این گزارش حاکی است، زمان اعلام نتایج کنکور سراسری سال 94  از سهم تبریز در بین ده نفر برتر ،تنها  نام "سارا همتی" به عنوان نفر اول کنکور تجربی  به چشم می خورد که خودش معتقد بود از کسب رتبه اول اش زیاد شوکه نشده است چرا که انتظار  کسب چنین رتبه ای را داشته است، وی در مصاحبه خود گفته بود "نمی توانم بگویم این رتبه را صرفا به خاطر بهره ی هوشی خود کسب کرده ام چرا که اگر تلاش من از سال دوم دبیرستان شروع نمی شد این رتبه را کسب نمی کردم."

در بررسی های نتایج آزمون سراسری سال 93  دو دانش آموز تبریزی و یک دانش آموز میانه ای در جمع نفرات برتر قرار گرفتند. در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی "صدرا صفادوست" از تبریز توانست رتبه سه را نصیب خود کند،همچنین در این گروه، "مهدی بخشی" از تبریز در رتبه ده قرار گرفت و در گروه آزمایشی تجربی "علیرضا رضایی" از میانه در رتبه نهم قرار گرفت، این در حالی است که هشت برگزیده از اصفهان در بین رتبه های برتر آزمون سراسری نام خود را ثبت کردند.

این گزارش می افزاید، پویا ابراهیم باستانی تنها نفر برتر کنکور سراسری سال 92 از تبریز بود و این نام خود را به عنوان نفر اول رشته تجربی به درج کرد. وی  درخصوص رمز موفقیت خود و همچنین سختی های یک شدن در کنکور سراسری گفته است"نفر اول شدن رویای چندان بزرگی نیست ، از همان سال دوم دبیرستان به صورت جدی به زدن تست و درس خواندن در حد کنکور پرداخته بودم و در سال سوم نیز دروس پیش دانشگاهی را پیش خوانی کردم تا با ورود به این مقطع دچار فشار زیادی نشوم، هرچند دوره پیش دانشگاهی اوج درس خواندن من برای کنکور بود."

در جستجوی نام تبریز بین  نتایج نفرات برتر کنکور 91  و 90  سه نام به چشم می خورد که " مهدی سلیمان زاده" و " فرزین واحدی" در رشته  تجربی رتبه  3 و رتبه7 در سال 91 اذعان خود کردند و پرچم رتبه اول  گروه زبان های خارجی  در سال 90 به دست " کسری کلاهدوزان" بود، این دانش آموز همچنین در رشته تجربی رتبه ششم را کسب کرد.

گزارش خبرنگار نصر حاکی است، آذربایجان شرقی و تبریز  از ابتدای دهه نود تا هفتمین سال این  دهه در میان نفرات برتر گروه‌های آزمایشی علوم انسانی، علوم تجربی، علوم ریاضی و فنی، زبان های خارجی و هنر بیشترین رتبه تک رقمی را در رشته تجربی کسب کرده است و دانش آموزان چشم خود را به پزشکی دوخته بودند. دانش آموزان رشته تجربی  تبریز  که دوبار موفق به ثبت نام این شهر در صدر رتبه ها "رتبه اول کنکور" شدند، تبریز درمابقی سال ها، یکبار شاهد رتبه 2، 3،4 و10 بوده است و دو بار رتبه 5، دو بار رتبه 7 موفقیت آنها بودیم، همچنین دانش آموز مراغه ای موفق به کسب رتبه 9 کنکور تجربی شده بود.

این استان بین سال های 90 تا 97 در گروه انسانی و هنر رتبه های برتر را به خود ندید اما  در رشته زبان های خارجی دانش آموزان تبریزی یک بار رتبه سوم و یک بار هم رتبه اول را اذعان خود کرده بودند. در طی این سال ها که در مجموع 17 نفر رتبه های برتر کنکور سراسری را اذعان خود کردند و این تعداد از نظر جنسیتی به  4 دختر و 13 پسر تفکیک می شود.

 

...............................................

گزارش از گلناز پورنامی

...............................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است