پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   88482  | تاریخ خبر : 1397/05/04  | ساعت : 17:20

شجاعی خبر داد؛

محققان ایرانی و فرانسوی پدیده ماه گرفتگی را در تبریز رصد می کنند/ تبریز بهترین نقطه جهان برای رصد ماه گرفتگی


نصر: دانشگاه تبریز میزبان همایش بین المللی "مدرسه تابستانی پدیده های گرفت" است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "سعید شجاعی" دبیر این همایش با اعلام این خبر به «نصر» گفت: مدرسه بین المللی تابستانی ایرانی-فرانسوی اختر فیزیک را  طی روزهای 5 و6 مرداد برگزار می شود.

وی افزود: این مدرسه با مشارکت محققین ایرانی و فرانسوی و به مناسبت پدیده گرفت کامل ماه (خسوف کامل) و نیز پدیده نادر تقارن مریخ برگزار خواهد شد.

شجاعی با بیان اینکه فراهم آوردن محیطی مناسب به منظور گفتگو و تبادل نظر در زمینه  آشنایی با پدیده های گرفت و نقش ویژه آنها در شناسایی مجهولات حوزه  اختر فیزیک از اهداف عمده این مدرسه، گفت: طی برگزاری این همایش دو روزه محققان ایرانی و فرانسوی در دانشگاه تبریز به ارائه آخرین دستاوردهای علمی خود در این حوزه خواهند پرداخت.

وی افزود: این همایش فرصت مناسبی برای محققین و علاقمندان به ویژه دانش پژوهان جوان و دانشجویان است که با شرکت در آن از سخنرانی های متخصصین برجسته مدعو داخلی و خارجی در این زمینه بهره برده و به بحث و تبادل نظر بپردازند.

شجاعی ادامه داد: تبریز بهترین نقطه ایران و جهان برای رصد پدیده پیش روی ماه گرفتگی است که طولانی ترین ماه گرفتگی قرن خواهد بود و همین باعث شده شرکت کننده هایی از کشورهای خارجی در این همایش حضور پیدا کنند.

دبیر همایش بین المللی "مدرسه تابستانی پدیده های گرفت" گفت: طی این همایش 5 محقق ایرانی و 5 محقق فرانسوی درباره آخرین یافته های دانش اختر فیزیک سخنرانی می کنند.

شجاعی به مشخصات پدیده گرفتگی ماه اشاره کرد و گفت: دو پدیده مهم نجومی در ماه گرفتگی پیش رو به وقع می پیوندد که مهمترین آن گرفتگی کامل و طولانی ماه در تبریز است که زمان بسیار خوبی برای انجام مطالعات به محققین می دهد.

وی با بیان اینکه مدت گرفت ماه 6 ساعت و 13 دقیقه و 51 ثانیه است، ادامه داد: ویژگی مهم دیگر ماه گرفتگی پیش رو این است که موقعیت سیاره سرخ مریخ در نزدیکترین فاصله از کره زمین در تاریخ 27 ژانویه که در این موقع سیاره مریخ در آسمان با شدت نور بیشتری ظاهر خواهد شد.

شجاعی در پایان از رصد ماه گرفتگی توسط محققین و دانشجویان اختر فیزیک در رصدخانه دانشگاه تبریز خبر داد و گفت: اطلاعات ماعدد و کاربردی از رصد این پدیده می توان به دست آورد که از جمله آن ها پیش بینی های بلند مدت آب و هوایی و رصد پدیده های کیهانی است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است