پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   87716  | تاریخ خبر : 1397/04/21  | ساعت : 14:58

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی مطرح کرد:

۲ مورد جراحی افراد با اختلال هویت جنسیتی در آذربایجان‌شرقی/انجام ۲۱۵ مداخله و پیشگیری از خودکشی در استان


نصر: مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی گفت: آمار کل افراد با هویت جنسیتی در استان در سال گذشته ۲۱ مورد بوده که ۲ مورد آن منجر به عمل جراحی شده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس٬ محسن ارشدزاده ظهر امروز در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته بهزیستی با تاکید به اهمیت موضوعات اجتماعی اظهار کرد: کمک به مسائل اجتماعی با رویکرد اجتماعی بسیار پراهمیت بوده و این رسالت مهم بر عهده خبرنگاران است.

شعار هفته بهزیستی با عنوان «بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به‌زیستن»

وی با اشاره به شروع هفته بهزیستی از ۲۱ تا ۲۷ تیرماه ابراز کرد: شعار امسال هفته بهزیستی «بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به زیستن» اعلام شده است.

مدیرکل بهزیستی استان در تشریح برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هفته بهزیستی در سال‌جاری گفت: افتتاح و بهره‌برداری از ۱۲۶ طرح‌ و پروژه که۷۸ مورد آنها واحد مسکونی برای مددجویان و معلولان است همچنین ۴۸ مورد طرح و خدمات بهزیستی بوده که ارزش ریالی آنها ۱۱۵ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: دیدار با مسوولان استان، خانواده مددجویان و معلولان و برگزاری همایش‌های مرتبط از جمله حجاب و عفاف از دیگر برنامه‌های هفته بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی است.

ارشدزاده خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بهزیستی در ۲۴ تیرماه٬ همایش «روز دختر» خواهد بود و همچنین طول هفته بهریستی در کلیه شهرستان‌های استان اطلاع‌رسانی و ارائه گزارش‌های عملکرد یک ساله بهزیستی را خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه اداره کل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با یک‌هزار پرسنل مستقیم و ۷ هزار نفر در بخش غیردولتی تحت عنوان شرکای اجتماعی در حال فعالیت است، توضیح داد: اداره کل بهزیستی آذربایجان‌شرقی در مجموع  هزار نفر پرسنل دارد.

مدیرکل بهزیستی استان بیان کرد: ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال توسط اداره کل بهزیستی استان برای سلامت و حمایت‌های اجتماعی برای جامعه هدف هزینه شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته ۲۵۰ طرح و پروژه در استان  به بهره‌برداری  رسید که ارزش ریالی آنها ۳۰۰ میلیارد ریال بود.

ارشدزاده با بیان اینکه در استان آذربایجان‌شرقی ۱۲۰ مرکز خدمات تخصصی شبانه‌روزی داریم، تصریح کرد: از این تعداد ۳۵ مرکز به صورت شبانه روزی از جمعیت ۳۵ هزار نفری  نگهداری می‌کنند که  ۸۰ مرکز نیز به صورت روزانه برای ۷ هزار نفر ارائه خدمات می‌دهد.

16 هزار معلول از بهزیستی مستمری می‌گیرند

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: در حوزه توانبخشی ۱۶ هزار معلول مستمری  از بهزیستی دریافت می‌کنند و همچنین سال گذشته ۴۳ مورد کاشت حلزون و ۲۳ مورد تعویض حلزون گوش انجام گرفته است.

وی افزود: ۳۸۸ هزار دانش‌آموز معلول برای تحصیل و  ۹۲۷ معلول نخاعی مورد حمایت بهزیستی آذربایجان‌شرقی قرار گرفته است و ۲۹۰ مورد معافیت سربازی دریافت کرده‌اند.

ارشدزاده با اشاره به تخصیص پلاک مخصوص برای خودروی معلول را ۱۳۸ مورد اعلام کرد و گفت: ۲۳ هزار  و ۵۰۰ معلول در روستا شناسایی شده که با اولویت خدمات در محل از خدمات بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.

وی در ادامه توضیح داد: برای ۴۳۸ معلول مناسب‌سازی انجام گرفته است و با توجه به وجود ۷۴۷ نفر دانشجوی معلول تحت پوشش بهزیستی آذربایجان‌شرقی ، صددرصد شهریه آنها پرداخت از طریق سازمان پرداخت شده و ۸۹ دانشجوی معلول شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها صاحب شغل شده‌اند.

10 هزار خانواده با زن سرپست خانوار

مدیرکل بهزیستی استان ابراز کرد: در معاونت امور اجتماعی دفتر امور زنان و خانواده ۱۰ هزار خانواده با زن سرپرست خانوار و ۱۱۰ خانواده چند قلو با ۲ هزار ۱۱۰ قُل تحت پوشش این معاونت قرار دارد.

ارشدزاده ادامه داد: تمام زنان سرپرست خانوار بیمه اجتماعی شده و حق بیمه آنها  به صورت کامل توس بهزیستی پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد اورژانس‌های اجتماعی استان از پنج مورد به ۱۶ شهرستان افزایش یافته است، گفت: در مجموع ۵۵ هزار و ۴۵۰ نفر از خدمات اورژانس اجتماعی بهره‌مند شده‌اند.

105 کودک خیابانی جمع آوری و ساماندهی شدند

مدیرکل بهزیستی استان یادآور شد: متاسفانه با موضوع بزرگان کار روبه‌رو هستیم و افراد بزرگسال زیادی در خیابان‌ها هم‌پای کودکان کار فعالیت می‌کنند که در بخش کودکان کار تعداد ۱۰۵ کودک خیابانی جمع‌آوری و ساماندهی شده است.

وی در تشریح عملکرد بهزیستی  در امور شبه خانواده، توضیح داد: یک‌هزار و ۸۲۰  کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست خدمات دریافت کردند که ۲۸۰ نفر از آنها در خانه‌های نگهداری از کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست استفاده کرده و ۲۴۰ نفر از آنها نیز به آشنایان خود سپرده شده‌اند ماهانه از خدمات امداد ماهانه استفاده می‌کنند.

۴۳ مورد فرزندخواندگی در سال ۹۶/ 45 هزار کودک آذربایجانی به مهد می‌روند

ارشدزاده اضافه کرد: در سال گذشته ۴۳ مورد فرزند خواندگی برای خانواده‌های مورد تائید در استان انجام گرفت.

وی با اشاره به وجود هزار مهدکودک در آذربایجان‌شرقی، گفت: بیش از ۴۵ هزار کودک از برنامه‌های مهدکودک در سطح استان استفاده کرده و ۳ هزار و ۵۰۰ از جوانان فارغ‌التحصیل و جویای کار در مهدهای کودک مشغول به کار شده‌اند.

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد:  ۱۴ هزار کودک در روستامهدها از یک وعده غذای گرم استفاده کردند و پرداخت شهریه یک‌هزار و ۶۰۰ کودک با خانواده‌های کم درآمد کمک شده است.

ارشدزاده با بیان اینکه در دفتر پیشگیری از معولیت، ۳۲۰ هزار نفر از خدمات این مجموعه که از قبیل انواع غربالگری‌های است، استفاده کرده‌اند، افزود:  ۱۲۶ مرکز مشاوره و روان‌شناسی دولتی و غیردولتی در استان وجود دارد که سال گذشته برای یک‌هزار و ۹۶۷ نفر ارائه خدمات داده‌اند.  

وی اعلام کرد: در بخش پیشگیری از امور اعتیاد  ۸۱۶ هزار  و ۱۹۳ نفر از خدمات پیشگیری اولیه از اعتیاد خدمات دریافت کرده‌اند که رویکرد اصلی این خدمات اجتماع محور بود و همچنین ۳۱ هزار و ۵۰۰ نفر در ۸۶ مرکز ترک اعتیاد خدمات گرفته‌اند.

مدیرکل بهزیستی استان ادامه داد: از میان بهبودیافتگان از اعتیاد، به ۸۰۰ نفر  برای کمک و تسهیل‌گری کمک شده و ۶۳ میلیارد ریال وام و تسهیلات به آنها ارائه شده است.

ارشدزاده ادامه داد: ۱۵۰ نفر از افراد مبتلا به ایدز  در قالب باشگاه مثبت از حمایت بهزیستی استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۸۷ میلیارد و  ۶۰۰ میلیون تومان کمک نقدی و خدماتی توسط خیران آذربایجان‌شرقی انجام گرفته است، گفت:در حوزه اشتغال برای ۳ هزار و ۶۳۸ نفر تسهیل‌گری و ایجاد اشتعال شده و برای آنها ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده است.

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: طبق آمار سال ۹۶ بیش از ۴۹۱ واحد مسکونی به مددجویان اعطا شده که از این بین  ۵۶ مورد برای خانواده‌های با بیش از دو معلول بوده است.

وی با اشاره به اینکه یک‌هزار و ۶۶۰  واحد در دست اقدام برای ساخت است، افزود: سال گذشته نزدیک به ۵۹ میلیارد ریال برای تامین مسکن به مددجویان کمک بلاعوض شده است.

ارشدزاده  تامین  انشعاب  فاضلاب، برق، گاز و عوارض شهرداری به صورت رایگان برای ۳هزار خانواده را مورد اشاره قرار داد و گفت: ارائه تسهیلات کم بهره مسکن روستای به ۵۰۰ نفر به ارزش ۱۰ میلیارد تومان از جمله خدمات بهزیستی در یک سال گذشته بود.

انجام ۲۱۵ مداخله و پیشگیری از خودکشی در استان/ ۲۸ دختر فراری تحت حمایت بهزیستی در سه ماه اول سال

ارشدزاده به اطلاع‌رسانی ۲۱۵ مورد مداخلات برای پیشگیری از خودکشی به اورژانس اجتماعی در سال گذشته اشاره کرد و گفت:  در سه‌ماه سال‌جاری نیز  ۶۳ مورد مداخله و پیشگیری از خودکشی انجام گرفته است.

مدیرکل بهزیستی استان گفت:  سال گذشته ۴۸ دختر فراری در خانه سلامت مورد پذیرش قرار گرفت که این تعداد در سه ماه سال‌جاری ۲۸ نفر است و نسبت به سه ماهه سال گذشته رو به رشد بود.

هیچ کاندید کاشت حلزون در نوبت قرار نگرفته است  

وی با گلایه به برخی از اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر نوبت‌های سالیانه برای عمل کاشت حلزون گفت: هیچ کودکی که کاندید کاشت حلزون است در نوبت قرار ندارد.

ارشدزاده در رابطه با تعداد افراد با اختلال هویت جنسیتی در آذربایجان‌شرقی بیان کرد: افراد وقتی که دچار اختلال  هویت جنسیتی هستند، باید پروسه طولانی از جمله پزشکی و روان‌شناختی را طی کنند و زمانی که ثابت شد این فرد واقعا نمی‌تواند در جنسیتی که قرار دارد، باشد از طرف پزشک قانونی به بهزیستی معرفی می‌شود و سپس اقدامات قضایی انجام می‌گیرد.

از ۲۱ مورد افراد با اختلال هویت جنسیتی ۲ مورد منجر به عمل جراحی شده است/ گزارش شپش در مهدکودک نداریم

وی افزود: آمار کل افراد با هویت جنسیتی در آذربایجان‌شرقی در سال گذشته  ۲۱ مورد بوده که  ۲ مورد آن منجر به عمل جراحی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان در رابطه با شیوع شپش در مهدهای کودک استان گفت: خوشبختانه موردی تا به امروز دیده و گزارش داده نشده است ولی آن را انکار نمی‌کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۱۵۰ نفر از مراکز تی سی در استان آذربایجان‌شرقی خدمات دریافت می‌کنند.

گزارش ۹۰ مورد کودک‌آزاری در سال ۹۶

وی متذکر شد: طبق آمار سال گذشته ۹۰ مورد کودک‌آزاری در سال گذشته به اورژانس اجتماعی در سطح آذربایجان‌شرقی گرازش شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است