پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   87616  | تاریخ خبر : 1397/04/19  | ساعت : 13:56

رئیس مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم:

دانشگاه‌ها پیشگاه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی هستند


نصر: رئیس مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه ها پیشگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی است، گفت: دانشجویان از بدو ورود به محیط دانشگاه به خاطر فاصله گرفتن از خانواد‌ه‌های خود با چالش‌های متعددی روبه‌رو می‌شوند و از این رو ضروری است همه دانشگاه‌ها با برگزاری برنامه در پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی ممارست کنند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس، منصوره سادات صادقی ظهر امروز در کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد که با شرکت جمعی از اساتید و کارکنان دانشگاه تبریز برگزار شد، ضمن قدردانی از این دانشگاه به خاطر برپایی چنین کارگاه های آموزشی اظهار داشت: دانشجویان از بدو ورود به محیط دانشگاه به خاطر فاصله گرفتن از خانواد‌ه‌های خود با چالش‌های متعددی روبه‌رو می‌شوند و از این رو ضروری است همه دانشگاه‌ها با برگزاری  برنامه در پیشگیری و کاهش  آسیب‌های اجتماعی ممارست کنند.

وی در ادامه همچنین ضمن بیان اینکه با ایجاد محیط امن و آرام می‌توان دلبستگی دانشجویان را به محیط دانشگاه افزایش داد، تصریح کرد: در این ارتباط در دسترس بودن، پاسخگو و حساس شدن اساتید و کارکنان به مسائل مرتبط با دانشجویان، می‌توان ضمن ایجاد دلبستگی موسسه‌ای، از گرایش آنان به برخی آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد.

به گفته صادقی، اساتید و کارکنان دانشگاه‌ها با برقراری ارتباط صادقانه و مسوولانه با قشر دانشجو می‌توانند آنان را در خوب درس خواندن و رسیدن به موفقیت‌های بیشتر یاری کنند.

رئیس مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نحوه ارتباط با خانواده‌ها، همسالان و تعامل با کارکنان و اساتید را در جلوگیری از گرایش دانشجویان به برخی آسیب‌های اجتماعی  تعیین‌کننده بیان کرد و افزود: در این زمینه نقش مرکز مشاوره و کانون همیاران سلامت در دانشگاه‌ها بسیار حساس و تاثیرگذار است.

اعتیاد از جمله 5 آسیب اجتماعی

رئیس دانشگاه تبریز نیز در این مراسم با بیان اینکه اعتیاد از جمله پنج آسیب اجتماعی است که رهبر انقلاب نیز دستور چاره‌اندیشی درباره پیشگیری آن را داده‌اند، اظهار داشت: آسیب‌هایی چون اعتیاد موجب تنش در هر جامعه‌ای می‌شود و از این رو مسوولان و دستگاه‌های ذی‌ربط باید برای پیشگیری و ریشه‌کنی آن بیش از اینها تلاش کنند.

محمدرضا پورمحمدی با اشاره به اینکه برای داشتن جامعه سالم باید انسان‌های سالم تربیت و پروش دهیم، افزود: همه جوامع به نوعی با مشکلات، چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی مختلفی روبه رو هستند و کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست و از این رو باید دولتمردان با تدوین برنامه‌های دقیق، صحیح و کلان برای حل این مشکلات بشتابند.

رئیس دانشگاه تبریز همچنین با اشاره به دسته‌بندی سواد از نگاه یونسکو گفت: یونسکو برای قرن ۲۱ انواع سواد را در 6 دسته سواد عاطفی، ارتباطی، مالی، رسانه‌ای، تربیتی و رایانه‌ای تقسیم‌بندی کرده که ضروری است همه ملت‌ها و شهروندان آگاهی لازم را در این زمینه‌ها را کسب کنند، چرا که در صورت عدم آگاهی و آشنایی با موارد مطروحه، جامعه دچار چالش و آسیب‌های جدی خواهد شد.

وی، نقش دانشگاه‌ها و به ویژه نخبگان جامعه را برای کاهش و پیگشیری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی تعیین‌کننده بیان کرد و یادآور شد: با برپایی چنین کارگاه‌های آموزشی، نشست‌ها و همایش‌هایی می‌توان در حل و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه کارساز شود.

شهرام واحدی، رئیس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تبریز نیز با اشاره به اهداف برپایی این کارگاه گفت: این کارگاه آموزشی بیشتر به منظور آشنایی شرکت‌کنندگان با آسیب‌های اجتماعی و به خصوص آگاهی‌بخشی و افزایش سطح اطلاعات دانشگاهیان با موضوع انواع مواد و اثرات آنها، باورهای شایع و اشتباه در مورد اعتیاد و شناسایی دانشجویان در معرض خطر و نحوه کمک به آنها برگزار شد.

در ادامه این مراسم کارگاه آموزشی با مدرسی حمید یعقوبی، مدیرکل سابق دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات برگزار شد که وی در خصوص آشنایی با انواع مواد مخدر، باورهای شایع و اشتباه در مورد اعتیاد و مواد مخدر، شناسایی دانشجویان در معرض خطر و نحوه ارجاع و مداخله و معرفی برنامه بتا، نقش اساتید و کارکنان در پیشگیری از خودکشی برای کارکنان و اساتید به ارائه دیدگاه‌های خود پرداخت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است