پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   87332  | تاریخ خبر : 1397/04/13  | ساعت : 09:58

خبر/

تألیف اولین دایره المعارف ردیف‌های آوازی ایران توسط استاد اهری


نصر: اولین دایره المعارف فرهنگ نامه آواز ایرانی با نام "نهفت "توسط یک استاد موسیقی ارسبارانی آماده چاپ شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، میر عبداله وطن دوست ازاساتید با سابقه موسیقی سنتی و ایرانی اعلام کرد: دایره المعارف فرهنگ نامه آواز ایرانی اولین دایره المعارف جامع و فاخر در حوزه موسیقی و آواز ایرانی است که به جهت محتوای بدیع و اختصاصی در نوع خود بی نظیر است. 

وی گفت: این کتاب در 1500 صفحه در قالب 13 فصل شامل 7 دستگاه، 5 آواز و کرد بیات به زیور طبع آراسته شده است. 

این استاد موسیقی ایرانی گفت: این دایره المعارف تنها مرجعی مستند و مطمئن برای بهره مندی هنرمندان بوده که برای غنای آن از ۲۵۰ کتاب و مطالب و نظرات بیش از 40 استاد مبرز در سطح ملی و بین المللی استفاده شده است. 
وطن دوست افزود: در قسمتی دیگر این کتاب بیش از200 تصویر اختصاصی ناب از هنرمندان موسیقی ایران برای اولین بار منتشر می شود و در قسمت پیوست نیز مکاتب آوازی ایران شامل اصفهان، تهران، تبریز و مکتب تعزیه از زمان قاجار تا الان توسط اساتید تشریح شده است. 

وی یادآور شد: این اثر علاوه بر  مجموعه 1500 صفحه ای، سه دی وی دی شامل بیش از 13 هزار شعر منتخب با اسامی گوشه، دستگاه، مایه ها و 6234 فایل صوتی از خوانندگان آواز ایرانی در دسترس قرار می دهد. 
 وطندوست به برخی مزایای این دایره المعارف نیز اشاره کرد و افزود: در این کتاب می توان در کمترین زمان ممکن اشعار ،دستگاه ها، گوشه،تصنیف دسترسی پیدا کرد و از دیگر محاسن آن اینکه، اکثر خوانندگان آواز را در کنار هم آورده و تشخیص آثارآنها را آسانتر کرده است و می توان آثار موسیقی دو قرن گذشته را با هم مقایسه کرد و به تجزیه تحلیل آنها پرداخت . 
گفتنی است؛ سید عبداله وطن دوست متولد 1347 از اهر دارای نشان درجه 2 موسیقی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که از محضر اساتیدی چون، محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی، کمال پور، کسایی و سایر اساتید کشور تلمذ کرده است و اولین کتاب وی در خصوص موسیقی با نام نهفت ( خود آموز رديف آوازی) در 29شهریور ماه 1390در 520 صفحه در قطع کتاب وزیری منتشر شد و کتاب جدید و جامع تر وی نیز با نام دایره المعارف ردیف آوازی ایران مجموعه کامل و بدیع در حوزه موسیقی است که برای اولین بار منتشر می شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است