پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   87288  | تاریخ خبر : 1397/04/12  | ساعت : 10:54

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور:

صندوق بالاترین حامی پژوهش در کشور است/ 70 درصد تولیدات علمی کشور بر عهده 13 دانشگاه است


نصر: رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با بیان اینکه صندق بالاترین حامی پژوهش در کشور است، گفت: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در افق 1404 نهادی است تعالی محور و پیشرو در کمک به تحقق پیشتازی ایران اسلامی در تولید علم و فناوری است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل ازفارس، نصرت الله ضرغام امروز در نشست هم اندیشی با جمعی از اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه های تبریز و علوم پزشکی تبریز در دانشگاه تبریز ضمن تشریح اهداف سفر به مراکز علمی و دانشگاهی در استان ها گفت: ماموریت ما در این سفرها معرفی صندوق، نحوه حمایت از پژوهشگران و فناوران و چشم انداز آن است که در این ارتباط از 147 مرکز علمی و دانشگاهی استان ها بازدید بعمل آمده است.

وی در ادامه با اشاره به اهداف تاسیس این صندوق در کشور افزود: این مجموعه، فعالیت خود را در سال 82 به منظور شکوفایی امور تحقیقاتی در راستای تولید علم، فناوری، تجاری سازی و بهره مند شدن مردم از نتایج آن ها از طریق کمک ها و خدمات حمایتی، مادی و معنوی به پژوهشگران و فناوران کشور آغاز کرده است.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور کمک به تقویت و توسعه زیرساخت های علم، فناوری و نوآوری در کشور، حمایت از تحقیقات تحول آفرین و کمک به پژوهشگران، فناوران و نوآوران را از جمله محور کاری این صندوق بیان کرد و یادآور شد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در افق 1404 نهادی است تعالی محور و پیشرو در کمک به تحقق پیشتازی ایران اسلامی در تولید علم و فناوری است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه به استناد پایگاه داده WOS، صندوق با حمایت 28 درصدی از مقالات ایرانی، بالاترین حامی پژوهش در کشور است، خاطر نشان کرد: بیش از 230 مرکز علمی تا پایان سال گذشته تحت پوشش حمایتی این صندوق قرار گرفته اند و همچنین بانک اطلاعاتی پژوهشگران داخلی و خارجی این صندوق به بیش از 34 هزار نفر می رسد.

ضرغام با اعلام اینکه صندوق دارای 15 کارگروه پژوهشی در حوزه هایی همچون فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم پایه، علوم پزشکی، هنر و معماری، علوم انسانی و اجتماعی، علوم اسلامی، هوافضا، ثبت اختراعات بین المللی و ... است، تصریح کرد: تولید علم، دانش فنی، ثبت اختراع، ساخت نمونه محصول، تولید نرم افزار، کشف گونه های جدید جانوری و گیاهی، تالیف کتب و چاپ مقالات و ... از جمله خروجی پروژه های این صندوق است.

به گفته وی حمایت متوازن از تحقیقات و کمک به تولید دانش و فناوری های راهبردی در جهت تحقق جهان پایدار با اتکاء به مبانی معرفتی و سرمایه های علمی کشور از دیگر ماموریت های این صندوق است.

70 درصد تولیدات علمی کشور بر عهده 13 دانشگاه است

رئیس دانشگاه تبریز نیز در این آیین ضمن ارایه گزارشی از توانمندی های مراکز علمی و دانشگاهی استان و در راس آنها دانشگاه تبریز گفت: دانشگاه تبریز در رنکینگ بین المللی دانشگاه جزو دانشگاه های یک درصد تاثیر گذار جهان است و در عرصه داخلی نیز این دانشگاه در جایگاه سطح یک و به عنوان یکی از دانشگاه های جامع برتر کشور مطرح است.

محمد رضا پورمحمدی در ادامه حرکت در مرزهای دانش، توسعه همکاری های بین المللی، توسعه علم و فناوری، شرک های دانش بنیان و توجه به اخلاق حرفه ای را از جمله ماموریت های این دانشگاه بیان کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک 70 درصد تولیدات علمی کشور بر عهده 13 دانشگاه سطح یک است، خاطر نشان کرد: دانشگاه های تاثیرگذار و سطح یک کشور بایستی در راستای مرزهای دانش و تولید علم و فناوری و کارآفرین پیش بروند اما باید بیش از اینها از این دانشگاه ها حمایت های لازم صورت گیرد.

این گزارش حاکی است: در این آیین همچنین اساتید و محققان حاضر در جلسه، نظرات و پرسش های خود را با رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در میان گذاشتند و در ادامه دکتر ضرغام به سئوالات آنها پاسخ گفت.

لازم به ذکر است، پس از این نشست، تفاهم نامه  همکاری بین دانشگاه تبریز و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور به امضای محمد رضا پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز و نصرت الله ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور رسید.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است